Impact Hub Cambodia and Cellcard
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី12 ធ្នូ៖ សិក្ខាសាលាស្ដីពី “ដំណោះស្រាយសម្រាប់ការផ្លាស់ប្ដូរជាវិជ្ជមាន” ដែល រៀបចំដោយ Impact Hub Cambodia និងឧបត្ថម្ភដោយក្រុមហ៊ុន សែលកាត បានទាក់ទាញ ក្រុមបុគ្គលជាច្រើនរូបដែលមានបំណងស្វែងយល់បង្កើនចំណេះដឹង និងរបៀបអនុវត្តផ្សេងៗ ពីសហគ្រិនសង្គមលើកទីពីរ។
សិក្ខាសាលាដ៏ផុសផុសរយៈពេលពីរថ្ងៃនេះបានប្រព្រឹត្តទៅកាលពីថ្ងៃ ទី 12-13 ធ្នូ មានបំណង បំផុសស្មារតីយុវជនកម្ពុជា ឲ្យក្លាយជាសហគ្រិនសង្គមតាមរយៈការយល់ដឹងស៊ីជម្រៅអំពី   ស្ថានការណ៍សង្គម និងឧទាហរណ៍បង្ហាញពីគំរូជោគជ័យដែលបានបង្កើតការផ្លាស់ប្ដូរមួយ។
សិក្ខាសាលានេះបានរួមបញ្ចូលក្រុមប្រតិបត្តិបទបង្ហាញ និងឧបករណ៍ជាមធ្យោបាយវិភាគ វាយតម្លៃបញ្ហាការបង្កើតដំណោះស្រាយ និង បទពិសោធជាមួយគំនិតយោបល់ផ្សេងៗ ជាច្រើន។ ក្នុងចំណោមវាគ្មិនក្នុងព្រឹត្តការណ៍នេះរួមមានសហគ្រិនមកពី My Dream Home និង The New Citizen។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថាក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ នេះបានឲ្យក្រុមសិក្ខាកាមចូលរួមរៀបចំបង្កើត បញ្ជីបញ្ហាសង្គមផ្សេងៗ ដែលនាំឲ្យប៉ះពាល់ដល់សង្គមជាតិ ហើយបន្ទាប់មកធ្វើការឈាន ទៅរកដំណោះស្រាយប្រកបដោយចិរភាពដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនោះ។ ក្នុងចំណោមបញ្ហាដែលបានលើកយកមកពិភាក្សាទាំងនោះរួមមាន បញ្ហាការកស្ទះចរាចរណ៍ កង្វះបណ្ណាល័យនៅតាមតំបន់ជនបទ បញ្ហាទំនាក់ទំនងចំពោះអ្នកត្រូវការជំនួយសុខាភិបាល និងធ្វើការលើកទឹកចិត្តដល់មនុស្សជាច្រើនដែលចេះច្នៃរបស់ប្រើប្រាស់ ដែលអាចប្រើឡើងវិញ  និងកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ផលិតផលជ័រប្លាស្ទិក។
“សិក្ខាសាលានេះល្អបំផុត មិនគ្រាន់តែសម្រាប់អ្នកដែលចង់បង្កើត សហគ្រាសផ្ទាល់របស់ ខ្លួនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជួយនាំឲ្យសម្រេចគោលដៅ នេះផងដែរតាមរយៈ ដំណោះស្រាយ ការងារសហគ្រិន ដែលអាចដោះស្រាយរាល់បញ្ហាបរិស្ថាន និងសង្គម ប្រកបដោយចិរភាព។”
នេះជាមតិលើកឡើងរបស់លោក នីក វ៉ានវីន នាយកផ្នែកទីផ្សារក្រុមហ៊ុន សែលកាត។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា “យើងគាំទ្រគំនិតផ្ដួចផ្ដើមនេះទាំងស្រុងព្រោះវាងាយស្រួលឲ្យអ្នក ចាប់ផ្ដើមអ្វីៗដោយខ្លួនឯងផ្ទាល់ ហើយវាកាន់តែរឹងមាំពេលណាវាជះឥទ្ធិពលវិជ្ជមានដល់ សហគមន៍ ឬសង្គមជាតិរបស់អ្នកហើយនោះ គឺជាអ្វីដែលយើងចង់ឃើញសហគ្រិន ជោគជ័យ របស់យើងប្រាថ្នាចង់បាន។”

Impact Hub Cambodia and Cellcard inspire dozens of aspiring entrepreneurs at “Solutions for Positive Change” workshop | Cellcard
Impact Hub Cambodia and Cellcard inspire dozens of aspiring entrepreneurs at “Solutions for Positive Change” workshop
Phnom Penh, Dec 12: The “Solutions for Positive Change” organized by Impact Hub and supported by Cellcard attracted dozens of eager individuals looking to gain knowledge and know-how from seasoned social social entrepreneurs.
The two-day interactive workshop, held last Dec. 12 and 13, aimed to inspire more young Cambodians to become social entrepreneurs through awareness of social issues and presenting examples of successful business models that are making a difference.
The workshop combined group exercises, presentations and a range of tools to analyze problems, design solutions and experiment with ideas. Among those who spoke at the event included entrepreneurs from My Dream Home and The New Citizen.
A highlight of the event was getting teams of participants to list down the social problems affecting society, and then work towards sustainable solutions to solve them. Among the problems discussed were traffic jams, the lack of libraries in rural areas, communication issues among those seeking medical help and the need to encourage more people to recycle and reduce the use of plastic.
“This was the perfect workshop for those looking to not only build their own enterprise, but are driven to achieve this through entrepreneurial solutions that solve social and environmental problems in a sustainable manner,” said Cellcard’s Director of Marketing Niek Van Veen. “We fully support this initiative because although it’s easy to start something on your own, it gets tougher when it involves positively impacting your community or even your country, and that is what we want to see our budding entrepreneurs aim for.”