សែលកាតបង្ហាញពីបណ្តាញសេវាឈានមុខគេរបស់ខ្លួនក្នុងសន្និសីទ 5G ទៅកាន់ប្រទេសក្នុងទី្វបអាស៊ី | សែលកាត
សែលកាតដែលជាក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទចល័ត ឈ្នះពានរង្វាន់ផ្ទួនៗគ្នាជាច្រើន ផ្នែកអ៊ីនធើណិតល្បឿនលឿន​ជាងគេ​​​ កំពុងតែទាក់ទាញចំណាប់អារម្មណ៍ អ្នកចូលរួមដែលមកពីក្រុមហ៊ុន ទូរគមនាគមន៍ឈានមុខជាច្រើនក្នុងតំបន់អាស៊ី ក្នុងសន្និសីទ​ 5G Asia 2017​ ពីការពង្រីកបញ្តាញសេវារបស់ខ្លួន។
សន្និសីទនេះធ្វើឡើងនៅ ប្រទេសសិង្ហបុរីនៅ ចាប់ពីថ្ងៃ 2 ដល់ 4 តុលា​​​ ​ដែលមានក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ឈានមុខជាង 500 ក្រុមហ៊ុនចូលរួម ចែករំលែក និងពិភាក្សាអំពីការបង្កើតថ្មីនៃបច្ចេកវិទ្យាចុងក្រោយបំផុត 5G។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនសែលកាត លោក អៀន​ វ៉ាតសុន នឹងធ្វើសុន្ទរកថាអំពី បទពិសោធន៍និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ក្នុងការកសាងបណ្តាញសេវា 4G  នៅកម្ពុជា និងការរៀបចំតំឡើងសេវា 5G​​ របស់ សែលកាត។
លោកបានបន្តទៀតថា នេះជាដំណើរការដ៏លឿនបំផុត ក្នុងការតំឡើង​ 4G​​​ ឲ្យគ្រប់ទីកន្លែងនៅទ្វីបអាស៊ី​។
“ប្រទេសក្នុងតំបន់របស់យើងគឺចាប់អារម្មណ៍លើល្បឿននិងគុណភាពបណ្តាញសេវាដែលយើងធ្វើការលើការតំឡើង 4G ហើយពួកគេចង់ស្តាប់ពីបទពិសោធន៍របស់យើង។​”
“យុទ្ធសាស្រ្តបណ្តាញសេវារបស់សែលកាតគឺការពង្រីកបណ្តាញសេវាឲ្យកាន់តែគ្រប់
ដណ្តប់គ្រប់ទីកន្លែង​ ដើម្បីឲ្យប្រជាជនរបស់យើងទទួលបានបទពិសោធន៏ផ្នែកឌីជីថល​ដោយសារបំលាស់ប្តូរទាំងអស់នេះ។​”
“ ប្រទេសកម្ពុជាជាប្រទេសមួយក្នុងចំណោមប្រទេសដែលមានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងខ្លាំង​នៅទី្វបអាស៊ីហើយការប្រើប្រាស់ទន្និន័យអ៊ីនធើណិតតាមទូរស័ព្ទដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជុំរុញកំណើននេះហើយអាចធានានូវស្ថេរភាពផងដែរ”
“ លើសពីនេះទៅទៀត ចំនួនប្រជាជនកម្ពុជាជាង 50% គឺស្ថិតក្រោមអាយុ 30 ឆ្នាំ​ហេតុដូចច្នេះហើយ​ទើបយើងចង់តំឡើងបណ្តាញសេវា 5G ​​ ឲ្យកាន់តែឆាប់តាមតែអាចធ្វើបាន​ពីព្រោះយុវជនកំពុងតែមានតំរូវការលើការប្រើប្រាស់ទិន្នន័យអ៊ីនធើណិតតាមទូរស័ព្ទ។”
យើងមិនចង់ឲ្យប្រជាជនកម្ពុជាយើងដើរក្រោយប្រទេសជិតខាងរបស់យើងនោះទេ ពេលដែលប្រជាជននៅប្រទេសដទៃ រីករាយជាមួយការប្រើប្រាស់អ៊ីនធើណិតបានយ៉ាងស្រួល ជាមួយ​ Virtual Reality ការលេងហ្គេមអនឡាញលក្ខណះ HD​ សេវាកម្ម OTT  Autonomous Vehicles Connected Home  Robotics និងបច្ចេកវិទ្យាដទៃៗទៀត។​
លោកវ៉ាតសុនបានលើកឡើងថា ​តំរូវការនៃការប្រើប្រាស់ទន្និន័យអ៊ីនធើណិតតាមទូរស័ព្ទលើបណ្តាញសេវារបស់យើង​ មានការកើនឡើងរហូតដល់​ជាង 400% ក្នុង​ 12 ខែចុងក្រោយនេះ។
នេះគ្រាន់តែជាកំណើនមួយដែលយើងបានរំពឹងទុក​ ពេលដែលយើងបានពង្រីកបណ្តាញសេវា 4G របស់យើង និងការបង្កើនសេវារហូតដល់ 5G ដើម្បីបន្តផ្តល់ជូនទនិ្នន័យអ៊ីនធើណិតក្នុងតម្លៃថោកបំផុតនៅក្នុងប្រទេសរបស់យើង​ និងជុំរុញការវិវឌ្ឍន៍ទូរស័ព្ទ​ធម្មតា​ទៅជាទូរស័ព្ទ

Cellcard’s leading network to be showcased to rest of Asia at 5G conference | Cellcard
Cellcard’s multi-award-winning mobile data network is gaining the attention of Asia’s leading players in the telecommunications industry with the upcoming 5G Asia 2017 Conference.
The conference to be held in Singapore on October 2-4 will see more than 500 telecom leaders converge to discuss, share and showcase the latest in 5G innovation.
Cellcard Chief Executive Officer, Ian Watson, will deliver a speech sharing Cellcard’s experience of building out the 4G network in Cambodia in preparation for 5G.
“This is probably the most rapid, comprehensive and geographically dispersed 4G rollout in Asia,”Mr Watson said.
“The region is genuinely interested in the speed and quality in which we have rolled out 4G and they want to hear and learn from our experiences.”
Mr Watson said that core to Cellcard’s network strategy was an unwaivering commitment to accelerate mobile data penetration and to digitise the nation as it transitions through a very rapid period of change.
“Cambodia is one of Asia’s fastest growing economies and mobile data is essential to supporting the growth and ensuring stability and security,” he said.
“In addition, more than 50% of the Cambodian population is under 30 which is an extremely compelling reason to offer 5G services as soon as possible because it is the youth who are fuelling the demand for mobile data.
“We do not want Cambodia to lag behind neighbouring countries when it comes to high volume data solutions such as Virtual Reality, HD online Gaming, OTT services, Autonomous Vehicles, Connected Home and Robotics etc.”
Mr Watson said Cellcard had seen an ‘insatiable’ demand for mobile data with data usage on the network increasing by more than 400% in the past 12 months.
“This is just the tip of the iceberg as we expect mobile data to explode as we further build out the 4G network, add the 5G layer and continue our campaign to offer the cheapest data offers in the country and evolve feature phones to Android and IOS.”