ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក ទទួលបានការឯកភាព លើពាក្យស្នើសុំពិនិត្យលទ្ធភាព អាចចុះបញ្ជីលក់មូលបត្របំណុល ក្នុងផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ការអនុញ្ញាតពីនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា | សែលកាត
ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក ទទួលបានការឯកភាព លើពាក្យស្នើសុំពិនិត្យលទ្ធភាព អាចចុះបញ្ជីលក់មូលបត្របំណុល ក្នុងផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ការអនុញ្ញាតពីនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: តុលា, ថ្ងៃ​សុក្រ 06, 2023
ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក ទទួលបានការឯកភាព ជាគោលការណ៍ពីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា លើពាក្យស្នើសុំពិនិត្យលទ្ធភាព អាចចុះបញ្ជីលក់មូលបត្របំណុល (សញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព) នៅថ្ងៃទី ២៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ និងការអនុញ្ញាតពីនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី ០៦ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣។ ការឯកភាព និងអនុញ្ញាតនេះ ធ្វើឱ្យក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក ក្លាយជាក្រុមហ៊ុនដំបូងគេ ដែលទទួលលបានការឯកភាព និងអនុញ្ញាតជាគោលការណ៍ សម្រាប់ការបោះផ្សាយមូលបត្របំណុល សញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រវត្តសាស្រ្ត សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនសែលកាត និងទីផ្សារប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក កំពុងរៀបចុះបញ្ជី និងជួញដូរនៅផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា CSX ដើម្បីបោះផ្សាយលក់មូលបត្របំណុល និងត្រូវបំពេញលក្ខខណ្ឌផ្សេងៗ មួយចំនួនទៀតពាក់ព័ន្ធនឹងការចុះបញ្ជីនៅ CSX នេះ។ ក្រុមហ៊ុនគ្រោងបោះផ្សាយលក់ មូលបត្របំណុល(សញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព) ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់រហូតដល់ ២០លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក សម្រាប់រយៈពេល១០ឆ្នាំ ដែលរំពឹងថា អាចបោះផ្សាយលក់មូលបត្របំណុល(សញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព)នេះ នៅដើមខែវិច្ឆិកាខាងមុខនេះ ចំណែកឥណទានទាយក (ម្ចាស់បំណុល) និងអាត្រាការប្រាក់កម្ចី កំពុងស្ថិតក្នុងការចរចា ដែលនឹងត្រូវប្រកាសក្នុងពេលឆាប់ៗនេះ។ ទឹកប្រាក់ដែលទទួលបានមកពីការបោះផ្សាយលក់ មូលបត្របំណុលនេះ នឹងយកទៅប្រើប្រាស់ក្នុងការពង្រីកបណ្តាញសេវាទូរគមនាគមន៍ ហើយនឹងសងបំណុលដែលនៅសេសសល់។ ក្រុមហ៊ុនខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក និងត្រូវបំពេញលក្ខខណ្ឌផ្សេងៗមួយចំនួនទៀត តាមលក្ខខណ្ឌតម្រូវមុនពេលចាប់ផ្តើមការជួញដូរជាផ្លូវការនៅលើទីផ្សារ។
ក្រុមហ៊ុន រ៉ូយាល់ គ្រុប ស៊ីឃ្យូរីធី (Royal Group Securities) ដែលជាក្រុមហ៊ុនធានាទិញ និងជាទីប្រឹក្សាហិរញ្ញវត្ថុរបស់ក្រុមហ៊ុនខេម ជ្ជីអេសអេម ម.ក បានបង្ហាញទំនុកចិត្តវិជ្ជមាន ក្នុងការចុះបញ្ជីសម្រាប់ទីផ្សារមូលធនរបស់កម្ពុជា។ ពួកគេបានលើកឡើងពីតួនាទីរបស់ CAMGSM PLC ដែលបានឈានមុកក្នុងការជំរុញស្តង់ដារបរិស្ថានសង្គម (ESG) និងពាណិជ្ជកម្មដោយនិរន្តភាព និងដោយទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ ក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
បច្ចុប្បន្ននេះក្រុមហ៊ុន បានចូលរួមយ៉ាងសកម្ម ជាមួយផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ក្នុងការគាំទ្រដល់រាជរដ្ឋាភិបាល លើផ្នែកសង្គម និងដើម្បីឱ្យមានសេដ្ឋកិច្ចរីកចម្រើនផងដែរ។
កាលពេលថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុនបានចេញផ្សាយ របាយការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុ ប្រចាំត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០២៣ របស់ខ្លួន ដែលបង្ហាញថា ក្រុមហ៊ុនមានប្រាក់ចំណូលកើនឡើងគួរអោយកត់សម្គាល់ បើប្រៀបធៀបពេលវេលាដូចគ្នា ទៅឆ្នាំមុន ទោះបីជាក្រុមហ៊ុនបានបញ្ឈប់ គម្រោងសេវាកម្មពេញនិយមមួយចំនួន ដូចជាគម្រោងសេវាកម្មខ្ចីសិនក៏ដោយ។ ប្រាក់ចំណូលមានកើនឡើងនេះ គឺដោយសារ ភាពជោគជ័យ ក្នុងការចុះបញ្ជីលក់មូលបត្រកម្មសិទ្ធិ ជាលើកដំបូងនៅ CSX កាលពីថ្ងៃទី២៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២៣។
សម្រាប់ការបោះផ្សាយលក់មូលបត្របំណុល(សញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព) ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ ២០លានដុល្លារអាមេរិកនេះ គឺបានទទួលការអនុម័តពីក្រុមប្រឹក្សាភិបាល កាលពីថ្ងៃទី២១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលបានអនុញ្ញាតិឱ្យបោះផ្សាយលក់មូលបត្របំណុល (សញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាព)នេះ រហូតដល់ ៧០លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីទទួលយកថវិកា (មូលនិធិ) សម្រាប់ពង្រីកអាជីវកម្ម លើវិស័យទូរគមនាគមន៍ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលនេះគឺជាការបោះជំហានទៅមុខមួយជំហានថ្មីទៀត។
លោក Simon Perkins នាយកប្រតិបត្តិ ក្រុមហ៊ុនសែលកាត បានមានប្រសាសន៍ថា៖ សែលកាត ដែលជាតួអង្គអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា បានរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការផ្តល់សេវាកម្មទូរស័ព្ទដ៏មានទំទុកចិត្ត និងមានតម្លៃសមរម្យដល់អតិថិជនរាប់លាននាក់។ ក្រុមហ៊ុនសែលកាត គឺជាក្រុមហ៊ុន ដែលបានផ្តោតលើគុណភាពសេវា ការបង្កើតអ្វីៗថ្មីៗ និងមានទំនួលខុសត្រូវក្នុងសង្គម។ ក្នុងនាមជាអ្នកផ្តល់សេវាកម្មទូរស័ព្ទ ក្រុមហ៊ុនសែលកាត ផ្តល់ជូននូវជម្រើសសេវាកម្មនិងគម្រោងជាច្រើន ដើម្បីបំពេញតាមតម្រូវការទីផ្សារ។ គិតមកដល់ឆ្នាំនេះ យើងបានផ្តល់សេវាកម្មទូរស័ព្ទជូនអតិថិជនអស់រយៈពេល ២៦ឆ្នាំមកហើយ ហើយយើងនឹងបន្តខិតខំរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសកម្ពុជា ជាបន្តទៀត និងគាំទ្រដល់ទស្សនៈវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីជំរុញលើផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលផងដែរ។ យើងប្តេជ្ញាផ្តល់ជូននូវគុណតម្លៃរយៈពេលវែង ដោយយកចិត្តទុកដាក់ លើគុណភាពទូរស័ព្ទ និងបណ្តាញ និងជម្រុញបង្កើតអ្វីដែលថ្មីៗ ឱ្យល្អបំផុតដល់អតិថិជន។

The eligibility of CAMGSM PLC the sustainability Bond listing was approved in principle by CSX and SERC. | Cellcard
The eligibility of CAMGSM PLC the sustainability Bond listing was approved in principle by CSX and SERC.
Published Date: October, Friday 06, 2023
CAMGSM PLC received approval in principle from CSX on September 28, 2023, and the Securities Exchange Regular of Cambodia (SERC) approved on October 06, 2023, for its sustainability bond listing eligibility. This approval makes CAMGSM PLC the first issuer of a sustainability bond in Cambodia, marking a historic moment for both CAMGSM PLC and the Cambodian capital market.
CAMGSM PLC is preparing to list its sustainability bond on the Cambodia Securities Exchange (CSX). The company plans to issue a bond of up to USD 20 million with a maturity of 10 years, effective early November 2023. The interest rate and the creditors are still being negotiated and will be announced soon. The proceeds from the bond will support the expansion of the company’s telecommunication network and the repayment of existing debts. CAMGSM PLC must comply with all listing requirements before officially starting trading in the market.
Royal Group Securities, the sole underwriter and financial advisor of CAMGSM PLC, expressed its confidence in the positive effects of the listing for Cambodia’s capital market. They highlighted the role of CAMGSM PLC in advancing the Kingdom’s ESG standards and practices through its sustainable and responsible business operations.
The company has been actively engaging with CSX recently, demonstrating its support for the Royal Government of Cambodia and the economy and creating growth opportunities.
Recently, the company announced its Q2 Report for the Financial Year 2023, revealing a remarkable growth in its profit compared to the same quarter of the previous year, despite some revenue challenges caused by the discontinuation of some popular products such as balance advance. The significant progression in profitability follows its successful initial public offering (IPO) and listing of its Class A Voting stock on the Cambodia Securities Exchange on 27 June 2023.
The initiation of this up to USD 20 million sustainability bond was made possible by the resolution of the Board of Directors of CAMGSM PLC. released on 21 July 2023, authorizing the issuance of debt securities up to USD 70 million, which is a strategic move by CAMGSM PLC. to raise capital and expand its business in the telecommunications sector of the Kingdom.
“Cellcard has been a key player in Cambodia’s development providing reliable and affordable communication services to millions of customers. As a brand, Cellcard stands for quality, innovation, and social responsibility. As a service provider, Cellcard offers a wide range of products and solutions to meet the diverse needs of the Cambodian market. This year we are celebrating 26 years of service, and we look forward to contributing to Cambodia’s future growth and supporting the Royal Government’s vision for a Digital Economy. We are committed to delivering long-term value to our customers, centered around our renewed focus on network quality and performance, innovation, and service excellence.” — Simon Perkins, Cellcard CEO.