ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏អស្ចារ្យអំពីគំនិតច្នៃបង្កើតថ្មីរបស់កម្ពុជា | សែលកាត
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី18-19  ខែមីនា៖ ប្រសិនបើអ្នកចាប់អារម្មណ៍ខ្លាំងចង់ស្វែងយល់ថាកម្ពុជារីកចម្រើនកម្រិតប៉ុណ្ណាក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា និងគំនិតច្នៃប្រឌិតសង្គម សូមចូលរួម និងធ្វើការស្វែងយល់អំពី មហោស្រពនិងពិព័រណ៍បច្ចេកវិទ្យាច្នៃប្រឌិត កម្ពុជា 2016 ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍ដំបូងគេបំផុតនៅកម្ពុជាដើម្បីអបអរសម្រាប់ជម្រើសដំណោះស្រាយបញ្ហាឈានមុខក្នុងស្រុក។
កម្មវិធីមហោស្រពនិងពិព័រណ៍បច្ចេកវិទ្យាច្នៃប្រឌិតដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនា ថ្ងៃទី18-19 មីនា នៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយវិទ្យាស្ថានជាតិប្រៃសណីយ៍ ទូរគមនាគមន៍ និងបច្ចេកវិទ្យាទំនាក់ទំនងព័ត៌មានវិទ្យា (NIPTICT)  និងបង្ហាញជូនដោយសែលកាត ។ ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះត្រូវបានរំពឹងថាមានអ្នកចូលរួមលើសពី3000នាក់ បង្ហាញជូនពីបច្ចេកវិទ្យាច្នៃប្រឌិតក្នុងស្រុក និងប្រមូលផ្ដុំទៅដោយអង្គការសង្គមស៊ីវិល វិស័យឯកជន ភ្នាក់ងារនិងតំណាងរាជរដ្ឋាភិបាល សហគមន៍មូលដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យា និងនិស្សិតជាច្រើនរូបផងដែរ។
ក្រោមបាវចនា បច្ចេកវិទ្យាច្នៃប្រឌិតសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា  និងការបើកទូលាយសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា មហោស្រពនិងពិព័រណ៍បច្ចេកវិទ្យាច្នៃប្រឌិត នឹងមានតាំងស្ដង់ជាង50 បើកវគ្គសិក្ខាសាលា ការពិភាក្សា វាគ្មិនល្បីៗ និងគំនិតបង្កើតបណ្ដាញចុះឈ្មោះចូលរួមនៅហាង Connection Café។ កម្មវិធីពិសេសមួយនេះ អាចឲ្យសិក្ខាកាមជួបផ្ទាល់ជាមួយម្ចាស់ភាគហ៊ុន វិនិយោគិន និងស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុនសំខាន់ៗដែលមកពីស្ថាប័ន និងវិស័យខុសៗគ្នាដើម្បីជួបជជែក និងទទួលទានកាហ្វេ។
គួរកត់សម្គាល់ផងដែរថា ព្រឹត្តិការណ៍នេះគឺជាព្រឹត្តិការណ៍បច្ចេកវិទ្យាដែលមានទស្សនវិស័យយូរអង្វែង ជាការប្រជែងដោះស្រាយគន្លឹះបច្ចេកវិទ្យា ដែលសហការរៀបចំដោយសែលកាត និង CoLab។ ការប្រកួតប្រជែងតម្រូវឲ្យបេក្ខជនបង្កើតផលិតផល ឬសេវាកម្មច្នៃប្រឌិតឈានមុខដោយប្រើបច្ចេកវិទ្យា និងការច្នៃប្រឌិត ដើម្បីផ្ដើមពិនិត្យដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម។ អ្នកដែលត្រូវកំណត់ថាឈ្នះជាជ័យលាភីត្រូវឆ្លងកាត់ការវាយតម្លៃគោលគំនិតដើម គម្រោង និងការអនុវត្ត តាមលក្ខខណ្ឌ ហើយមានឱកាសឈ្នះរង្វាន់ប្រាក់សុទ្ធ និងរង្វាន់ពិសេសៗជាច្រើនទៀតផងដែរ។
លោក ឡាស្លូ បារតា នាយកផ្នែកពាណិជ្ជកម្ម ក្រុមហ៊ុនសែលកាត បានមានប្រសាសន៍ថា “មហោស្រពនិងពិព័រណ៍បច្ចេកវិទ្យាច្នៃប្រឌិត ជាឱកាសដ៏វិសេសអស្ចារ្យមួយដែលជាសក្ខីភាពបញ្ជាក់ថាកម្ពុជារីកចម្រើនដល់កម្រិត ណាក្នុងការជំរុញបង្កើតដំណោះស្រាយសង្គមផ្អែកលើបច្ចេកវិទ្យា និងការច្នៃប្រឌិត។” លោកក៏បានបន្ថែមឲ្យដឹងទៀតថា “បច្ចេកវិទ្យា និងការច្នៃប្រឌិត គឺជាគន្លឹះសំខាន់បំផុតដែលនាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាទៅកាន់អនាគត ហើយកម្មវិធីមហោស្រពនិងពិព័រណ៍បច្ចេកវិទ្យាច្នៃប្រឌិតនេះក៏មានគោលបំណង លើកស្ទួយវិស័យនេះតាមរយៈការបង្ហាញជូនគំនិតច្នៃប្រឌិត ដំណោះស្រាយផ្ទាល់ ការងារជាបុគ្គល និងជាក្រុម ដែលធ្វើឲ្យមានការរីកចម្រើនថ្មីមួយសម្រាប់សង្គម ក៏ដូចជាជួយឲ្យសង្គមជាតិទាំងមូលសម្រេចបានតាមគោលបំណងដែលចង់បានផងដែរ។”

Spotlight on Cambodian innovation | Cellcard
Phnom Penh, March 18-19: If you’re keen on discovering just how far Cambodia has progressed in the fields of social innovation and technology, join the queue and check out Inno-Tech Festival Cambodia 2016, the Kingdom’s first ever event to celebrate local pioneering solutions.
Organized by the National Institute of Posts, Telecommunications and Information Communication Technology (NIPTICT) and presented by Cellcard, Inno-Tech will be held here March 18-19 at the Institute of Technology of Cambodia. The event, which is expected to draw over 3,000 participants, showcases local tech and innovation and brings together civil society, the private sector, government bodies and agencies, tech-based communities and students.
Themed “Innovations for Everyone” and open to all, Inno-Tech will feature over 50 booths, open workshops, discussions, well-known speakers and a networking initiative dubbed Connection Café. This unique program allows participants to meet up with key stakeholders, company founders and investors from different sectors and industries for a chat and coffee.
The highlight of the event, however, will undoubtedly be Inno-Tech-A-Thon, a hackathon challenge co-organized by Cellcard and CoLab. The competition requires participants to create groundbreaking products or services using technology and innovation to tackle social problems. Winners are judged on idea originality, planning and execution, among other criteria, and stand a chance to walk off with cash prizes and other goodies.
“Inno-Tech is a great chance to witness just how far Cambodia has progressed in terms of producing inspiring social innovations and technology-based solutions,” said Cellcard CCO Laszlo Barta. “Technology and innovation are among the key drivers propelling The Kingdom into the future, and Inno-Tech aims to complement and enhance these segments by showcasing creative, unique solutions, individuals and groups that make a difference to society and help the nation achieve its aims.”