សែលកាត និង SabaiCode បានចុះអនុស្សារណៈយោគយល់បន្តកម្មវិធី Full Stack Developer Bootcamp ឆ្នាំសិក្សា 2022-2023 | សែលកាត
សែលកាត និង SabaiCode បានចុះអនុស្សារណៈយោគយល់បន្តកម្មវិធី Full Stack Developer Bootcamp ឆ្នាំសិក្សា 2022-2023
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: សីហា, ថ្ងៃ​ច័ន្ទ 15, 2022
ក្រុមហ៊ុន សែលកាត និង SabaiCode បានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងចាប់ផ្ដើមការគាំទ្រជាលើកទៅពីរបន្តពីកម្មវិធីនៅឆ្នាំ២០២១គឺកម្មវិធី Full Stack Developer Bootcamp ។ Bootcamp ថ្មីនេះនឹងចាប់ផ្ដើមទទួលពាក្យនៅខែកញ្ញាក្នុងឆ្នាំនេះ។ កម្មវិធីមានរយៈពេល 6ខែ ដែលសិស្សដែលត្រូវបានចាត់ឲ្យបង្កើតកម្មវិធីនៃដំណោះស្រាយឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការទីផ្សារជាក់ស្ដែងតាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដូចជា JavaScript/Nodejs/ES6, ReactJS/NextJS, Express JS និងប្រើប្រាស់កម្មវិធីពង្រឹងការគ្រប់គ្រងមានដូចជា Scrum ជាមួយ Jira/Trello, Git & GitHub, Bitbucket pipeline និង UX/UI។
ការចុះហត្ថលេខានេះត្រូវបានធ្វើឡើងក្រោយការបញ្ចប់ពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រ័ដែលប្រព្រឹត្តឡើងនៅការិយាល័យកណ្ដាលរបស់ សែលកាត សម្រាប់បញ្ចប់ការសិក្សារបស់សិស្សជំនាន់ទីមួយ ហើយវាត្រូវបានធ្វើឡើងគោរពតាមគោលបំណងបង្កើនឱកាសដល់សិស្សដែលមានសមត្ថភាពដទៃទៀត ព្រមទាំងស្របជាមួយបំណងនិងចក្ខុវិស័យរបស់ដៃគូសហការណ៍ក្នុងការបញ្ជ្រាបជំនាញសំខាន់ៗដល់យុវជនកម្ពុជា ដើម្បីចូលរួមអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចបែបឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
កម្មវិធី Bootcamp ជំនាន់ទីមួយ ជាកម្មវិធីសិក្សាដែលមានរយៈពេល១២ខែ ត្រូវបានបញ្ចប់កាលពីម្សិលមិញជាមួយនឹងបទបង្ហាញស្ដីពីគំនិតថ្នៃប្រឌិតដំណោះស្រាយបែបឌីជីថលចំនួនបួន ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសង្គមផ្សេងៗ។ បទបង្ហាញទាំងនេះត្រូវបានធ្វើឡើងនៅចំពោះមុខ សហស្ថាបនិករបស់ SabaiCode គឺលោក ឡេង ពិសដ្ឋ និង លោក ស៊ុំ សារឿន ព្រមជាមួយនឹង នាយកប្រតិបត្តិរបស់ សែលកាត លោក Simon Perkins, CCO Johnny Wong, CDO Yoshi និងសមាជិកថ្នាក់ដឹកនាំដទៃទៀតរបស់ សែលកាត ផងដែរ។ ជាមួយគ្នានេះផងដែរ លិខិតបញ្ចប់ការសិក្សារក៏ត្រូវបានប្រគល់ជូនសិស្សម្នាក់ៗផងដែរនៅចុងបញ្ចប់នៃកម្មវិធី។
សហស្ថាបនិករបស់ SabaiCode លោក ឡេង ពិសិដ្ឋ ដែលកំពុងរស់នៅសហរដ្ឋអាមេរិក ក៏មានវត្តមានតាមរយៈវីដេអូខលអនឡាញ ដើម្បីចូលរួមលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សទាំងឡាយ។ គាត់មានប្រសាសន៍ថា នេះគ្រាន់តែជាការចាប់ផ្ដើមតែប៉ុណ្ណោះ នៅពេលដែលប្អូនឈានជើងចូលទៅក្នុងពិភពការងារពិតប្រាកដ ប្អូននឹងជួបនូវឧបសគ្គថ្មីៗផ្សេងទៀត ប៉ុន្តែឧបសគ្គទាំងនេះប្អូនអាចឆ្លងកាត់បានគឺដូចការដែលប្អូនបានខណៈពេលដែលអ្នកបានជួបប្រទះនៅ Bootcamp ដូច្នេះដែរ។ មិត្តរួមថ្នាក់របស់ប្អូននឹងត្រូវបានជំនួសដោយមិត្តរួមការងារ កាលកំណត់នឹងមានសភាពពិត តែនៅពេលណាដែលប្អូនជួបប្រទះនឹងការលំបាកទាំងនេះ ចូររឭកដល់ពេលដែលប្អូននៅទីនេះ និងអ្វីដែលប្អូនបានសម្រេច។ យ៉ាងណាក៏មិនត្រូវចុះចាញ់នោះឡើយ!
សិស្សទាំងអស់នៃកម្មវិធី Bootcamp ជំនាន់ទីមួយនះ ត្រូវបានផ្ដល់នូវការងារជាប់លាប់រួចទៅហើយ ខណៈដែលអ្នកខ្លះត្រូវបានទទួលចូលទៅក្នុងក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាល្បីៗផងដែរ។ មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ នៅពេលដែលត្រូវបានសួរថាអ្វីជាដំណាក់កាលបន្ទាប់នៃគម្រោងរបស់ពួកគេ សិស្សទាំងនោះបានបញ្ចេញនូវជំហរយ៉ាងមុតមាំថានឹងបន្តធ្វើការលើការបង្កើតថ្មីដែល Bootcamp បានជ្រោមជ្រែងពួកគេតាំងពីដំបូងមក និងបន្តខំប្រឹងដើម្បីឈានដល់ការសម្ភោធផលិតផលកម្មវិធីទាំងនោះក្នុងការប្រើប្រាស់ក្នុងទីផ្សារជាក់ស្ដែងនាពេលអនាគត។
លោក Simon Perkins នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន សែលកាត មានប្រសាសន៍ថា “ខ្ញុំពិតជាចាប់អារម្មណ៍លើបទបង្ហាញទាំងនោះ និងរីករាយណាស់ដែលបានឃើញគម្រោងនីមួយៗរបស់ពួកគេសង្កត់លើដំណោះស្រាយនៃបញ្ហានានាក្នុងសហគមន៍របស់គេ។ ភាពប៉ិនប្រសប់ និងចំណេះដឹងពីបច្ចេករបស់ពួកគេគឺជាក់ស្ដែង ក៏ដូចគោលបំណងរបស់ពួកគេក្នុងការប្រើប្រាស់ចំណេះដឹង ជំនាញ និងផលិតផលថ្មីទាំងនេះ ដើម្បីសម្រួលការរស់នៅ បង្កើតភាពងាយស្រួល និងដោះស្រាយបញ្ហាផ្សេងៗ។ ខណៈពេលដែលគេនៅមានផ្លូវវែងឆ្ងាយទៅមុខទៀត យើងមានជំនឿចិត្តយ៉ាងមុតមាំថាសិស្សនៅជំនាន់នេះនឹងធ្វើបានល្អ ហើយយើងនឹងស្វាគមន៍ពួកគេចូលមកក្នុងក្រុមគ្រួសារសែលកាតនៅពេលដែលគេគិតថារួចរាល់នឹងចាប់ផ្ដើម ”
ជំនួសមុខឲ្យក្រុមការងារ SabaiCode សហស្ថាបនិក លោក ស៊ុំ សារឿន បានថ្លែងអំណរគុណដល់សែលកាត សម្រាប់ជំនួយគាំទ្រក្នុងរយៈពេល១២ខែកន្លងមក ហើយក៏ទន្ទឹងចាំដើម្បីដំណើរការ Bootcamp ជំនាន់ទីពីរ ដែលនឹងត្រូវបានចាប់ផ្ដើមក្នុងរយៈពេលឆាប់ៗ។
SabaiCode Bootcamp នាឆ្នាំសិក្សា 2022-2023 នឹងមានរយៈពេល 6ខែ នៃការសិក្សាសរសេរកូដ។ ការទទួលពាក្យនឹងបើកនៅក្នុងខែកញ្ញា និងស្វាគមន៍បេក្ខភាពជោគជ័យចំនួន 15រូប ដែលនឹងត្រូវបានឧបត្ថម្ភការសិក្សាដោយសែលកាត។ ព័ត៌មានលម្អិតនៃកម្មវិធីសិក្សា និងកាលវិភាគនៃថ្នាក់រៀន នឹងត្រូវបានផ្សាយនៅក្នុង គេហទំព័ររបស់ SabaiCode ៕

Published Date: August, Monday 15, 2022
Cellcard X Sabaicode pens new agreement to roll out a second installment to its 2021 pilot program – Full Stack Developer Bootcamp. The new Bootcamp, which is slated to take-in applications in September this year, will be an intensive 6-month program where students will be assigned to build a real-world marketable software working with technologies such as JavaScript/Nodejs/ES6, ReactJS/NextJS, Express JS among others, and using robust management tools such as Scrum with Jira/Trello, Git & GitHub, Bitbucket pipeline and UX/UI.
The signing comes after a closing ceremony held at the Cellcard Head Office for the first batch of bootcamp graduates, and is made with the intention of extending this opportunity to more talented students in line with the partners’ shared objective and vision of equipping Cambodia’s youth with the necessary skills to participate and contribute to the Kingdom’s digital economy.
The first Bootcamp, which was a 12-month curriculum, concluded yesterday with presentations for four innovative digital solutions addressing key societal issues. The presentations were made in front of a panel which included SabaiCode co-founders, Piseth Leng and Sarouen Sum, together with Cellcard CEO, Simon Perkins, CCO Johnny Wong and CDO Yoshi as well as other members of Cellcard’s management team. A program completion certificate was awarded to each student thereafter.
SabaiCode’s co-founder Piseth Leng, who resides in the United States was present via a video call to impart an inspiring address to the graduates. He says “this is only the beginning. When you go out there in the real world, you’ll face a new set of challenges, but all these challenges you can overcome just like how you’ve overcome the challenges you had during your time with us in this bootcamp. Your classmates will be replaced by colleagues, your teachers replaced by managers, deadlines will be real, but whenever you face difficulties, remember your time here and what you have accomplished. Never give up.”
All students of the first bootcamp have been confirmed to have already secured job offers with some already employed in prominent technology companies. Regardless, when asked what is the next step for their projects, the students have expressed that they are eager to continue working on the initiatives which the bootcamp has helped them start, and endeavoring to launch them as real-world applications in the future.
“I am impressed with the presentations and delighted in the fact that each project addresses a pressing issue in their own communities. They’re familiarity and knowledge of the technologies is apparent as well as their intentions to use their new-found knowledge, skills and tools to improve lives, create new conveniences and solve problems. While they still have a long way to go, we are confident that this batch of students will do well and we are open to welcoming them into Cellcard when they’re ready.” – Simon Perkins, Cellcard CEO.
On behalf of the Sabaicode team, co-founder Sum Sareuon expressed his gratitude for Cellcard’s support in the 12-month programme, and looks forward to running the next installment of the bootcamp in the coming months.
Representing the 10 scholarship students, Ms Loem Pisey said “through this program, we have learnt so much, not only about the core technical skills of coding, but also interpersonal skills, and time management skills, which prepares us better for our future career journey.”
SabaiCode Bootcamp 2022-2023 will be 6-month coding program. Applications is scheduled in September with the intent of taking in the next batch of 15 students, sponsored by Cellcard. Details of the curriculum and class schedules will be published in SabaiCode’s website