ក្រុមហ៊ុនសែលកាតរៀបចំទទួលស្វាគមន៍គណៈប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលដើម្បី បង្ហាញជូននូវបច្ចេកវិទ្យា 5G | សែលកាត
ក្នុងថ្ងៃនេះ ក្រុមហ៊ុនសែលកាតបានរៀបចំទទួលស្វាគមន៍ដំណើរទស្សនកិច្ចផ្លូវការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល មកកាន់ទីតាំងដំឡើងគ្រឿងបច្ចេកវិទ្យា 5G ដើម្បីបង្ហាញជូននូវអ៊ីនធឺណិតល្បឿនលឿនអស្ចារ្យបំផុត សម្រាប់ដាក់បម្រើជូនអតិថិជននាពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។
ដំណើរទស្សនកិច្ចផ្លូវការនេះ ត្រូវបានដឹកនាំដោយអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនសែលកាត អ្នកឧកញ៉ា គិតម៉េង និងអមដំណើរដោយភ្ញៀវកិត្តិយស ឯកឧត្តម ត្រាំ អ៊ីវតឹក រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ (MPTC) និងគណៈប្រតិភូមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលជាច្រើនរូបទៀត។
សមាជិកជាន់ខ្ពស់នៃគណៈប្រតិភូរួមមាន ឯកឧត្តម ខាន់ សារ៉ាក់ រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ឯកឧត្តម សុខ ពុទ្ធិវុធ រដ្ឋលេខាធិការ ឯកឧត្តម ជា ម៉ានិត រដ្ឋលេខាធិការ និងជានាយកខុទ្ទកាល័យរដ្ឋមន្រ្តី និងឯកឧត្តម ម៉ៅ ចរិយា ប្រធាននិយ័តករទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា។
ក្រុមប្រតិភូបានអញ្ជើញទស្សនាផ្ទាល់នូវការធ្វើតេស្តបច្ចេកវិទ្យា 5G នៅក្រុមហ៊ុនសែលកាត ដោយលទ្ធផលធ្វើតេស្តបានបង្ហាញនូវកម្រិតល្បឿនអ៊ីនធឺណិតដ៏លឿនអស្ចារ្យបំផុត រហូតដល់ទៅ 1.6GB ឯណោះ។
ការធ្វើតេស្តបង្ហាញជូននេះ បានបង្ហាញឱ្យឃើញច្បាស់នូវការត្រៀមលក្ខណៈរួចរាល់ទៅលើផ្នែកបច្ចេកទេស និងការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏មុតមាំរបស់ក្រុមហ៊ុន សែលកាត ក្នុងការនាំយកបច្ចេកវិទ្យាថ្មីនេះមកបម្រើជូនអតិថិជននៅក្នុងឆ្នាំ​ 2020។
ឯកឧត្តម ត្រាំ អ៊ីវតឹក បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ខ្ញុំពិតជាមានការចាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងជាមួយដំណើរវិវត្តន៍នៃគម្រោងបច្ចេកវិទ្យា 5G របស់ក្រុមហ៊ុនសែលកាត ក្នុងការជួយគាំទ្រដល់គំនិតផ្តួចផ្តើមនៃគម្រោងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា” ។
ប្រាកដណាស់ 5G នឹងក្លាយជាបច្ចេកវិទ្យាឈានមុខគេក្នុងការជួយជំរុញសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសកម្ពុជា ហើយទន្ទឹមនឹងនោះយើងក៏ត្រូវត្រៀមខ្លួនឱ្យបានរួចរាល់ដើម្បីចាប់យករាល់អត្ថប្រយោជន៍របស់វា និងធានាថាបច្ចេកវិទ្យានេះពិតជាជួយជំរុញដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ក៏ដូចជាជួយលើកស្ទួយដល់វិស័យឧស្សាហកម្មក្នុងស្រុកនិងជីវភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋយើងផងដែរ”។
យើងចង់ឱ្យប្រទេសកម្ពុជាក្លាយជាគោលដៅលេចធ្លោជាងគេបំផុតផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា 5G នៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន និងសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនទាំងអស់ ដែលមានបំណងចង់ក្លាយជាអ្នកឈានមុខគេក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដ៏អស្ចារ្យមួយនេះ។
អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានក្រុមហ៊ុនសែលកាត បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា លោកពិតជាមានក្តីសោមនស្សរីករាយបំផុត ដែលបានបង្ហាញនូវសមត្ថភាពនិងល្បឿនអ៊ីនធឺណិតរបស់បច្ចេកវិទ្យា 5G ជូនដល់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី និងគណៈប្រតិភូទាំងមូល។
អ្នកឧកញ៉ាបានបន្តមានប្រសាសន៍ទៀតថា៖ “ដំណើរទស្សនកិច្ចនេះ បានបង្ហាញនូវការយល់ដឹងនិងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ MPTC ក្នុងការជួយគាំទ្រដល់ការនាំយកបច្ចេកវិទ្យា 5G មកប្រើប្រាស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជាឆន្ទៈរបស់ក្រសួងក្នុងការសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយប្រតិបត្តិករ ទៅលើបដិវត្តឧស្សាហកម្មដ៏ទំនើបអស្ចារ្យមួយនេះ”។
នេះជាការបើកទំព័រប្រវត្តិសាស្រ្តថ្មីសម្រាប់ក្រុមហ៊ុន សែលកាត និងសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាទាំងមូល ដោយខណៈនេះ​ក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់គ្រុប អាចសម្រេចទស្សនៈវិស័យរបស់ខ្លួនចំពោះការជួយគាំទ្រប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងការចាប់យកអត្ថប្រយោជន៍ដ៏សម្បើមលើសលុបនៃវិស័យឌីជីថល។
យើងបានធ្វើការសហការគ្នាយ៉ាងជិតស្និទ្ធបំផុតវាងក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធទាំងអស់នៅក្នុងក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប ជាពិសេសផ្នែក ICT ដោយពួកយើងកំពុងផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងទៅលើគុណប្រយោជន៍នៃការផ្តល់សេវាកម្មអ៊ីនធឺណិត (Internet Service Provision)  មាតិកាឌីជីថល (Digital Content) និងសេវាទូទាត់ប្រាក់តាមឌីជីថល Digital Payment តាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា 5G នៅក្នុងថ្ងៃអនាគត។
ក្នុងនាមជាប្រតិបត្តិករគ្រប់គ្រងដោយជនជាតិខ្មែរ ក្រុមហ៊ុនសែលកាតពិតជាមានមោទនភាពនិងក្តីរំភើបរីករាយបំផុត ដែលក្រុមការងារទាំងមូលរបស់យើងមានឱកាសបានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជួយលើកស្ទួយអនាគតប្រទេសកម្ពុជា។
គួររំលឹកផងដែរក្នុងអំឡុងខែឧសភាឆ្នាំកន្លងទៅនេះ ក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់គ្រុបបានរៀបចំពិធីចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់ជាមួយ MPTC លើការសហការនិងការរៀបចំផែនការសម្រាប់បច្ចេកវិទ្យា 5G និងការអភិវឌ្ឍវិស័យឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា៕

Published Date: February, Friday 28, 2020
Cellcard today officially hosted a Government tour of its 5G site and facilities, demonstrating the superfast broadband speeds that customers will soon be able to experience in Phnom Penh.
The tour was led by Cellcard Chairman, Oknha Kith Meng, with special guest His Excellency Tram Iv Tek, Minister of Posts and Telecommunications (MPTC) and a delegation of Senior Ministry Officials.
The most senior members of the delegation included, HE. Sarak Khan, Secretary of State, HE. Sok Puthivuth, Secretary of State, HE. Chea Manith, Secretary of State and Director of the Minister’s Cabinet, HE. Moa Chakrya, Chairman of the Telecommunications Regulator of Cambodia.
The delegation was able to watch live 5G tests on the Cellcard site with speeds reaching an impressive 1.6GBps.
The hosted demonstration reinforced Cellcard’s technical readiness and full commitment to rolling out the new technology in 2020.
“I am very impressed with how far Cellcard has come in their 5G planning in support of the Government’s initiative Digital Economy.,” H.E Tram Iv Tek said.
“5G will be a giant leap forward in advancing the Cambodian economy and we must be ready to embrace the technology and ensure it drives economic development and enrichment of our local industries and people’s lives.”
“We want Cambodia to be a shining light for 5G in the ASEAN region and for companies, both big and small, to be early adopters of the technology.”
Cellcard Chairman Oknha Kith Meng said it was a pleasure to demonstrate the 5G site capabilities and speeds for the Minister and his delegation.
“The visit shows the understanding and commitment of the MPTC to supporting the roll-out of 5G in Cambodia and their desire to work closely with operators on this next industrial revolution,” Kith Meng said.
“It’s an exciting new chapter for Cellcard and indeed for Cambodia as we realise the Royal Group’s vision for a fully digitalised Cambodia.
“We have many synergies within the Royal Group of Companies, in particular the ICT Division, where we are working on what the future will be for Internet Service Provision, Digital Content and Digital Payments in a 5G world.
“As the Proudly Khmer Cambodian-owned operator, Cellcard is very excited and our entire team takes its role seriously in contributing to Cambodia’s future with such purpose and meaning.”
Royal Group signed a Memorandum of Understanding with the MPTC in May last year for collaboration and planning for 5G and the Digitalisation of Cambodia.