ក្រុមហ៊ុន​សែ​ល​កាត​ចូលរួម​អបអរ​ទិវា​នៃ​ក្តី​ស្រលាញ់​តាម​រយៈ​កិច្ច​តបស្នង និង​ការ​សង្គ្រោះ ជីវិត | សែលកាត
ក្រុមហ៊ុន​សែ​ល​កាត​ចូលរួម​អបអរ​ទិវា​នៃ​ក្តី​ស្រលាញ់​តាម​រយៈ​កិច្ច​តបស្នង និង​ការ​សង្គ្រោះ ជីវិត
CELLCARD BLOOD DRIVE
PRESS RELEASE
Jan 13, 2015
ក្រុមហ៊ុនសែលកាតចូលរួមអបអរទិវានៃក្តីស្រលាញ់តាមរយៈកិច្ចតបស្នង និងការសង្គ្រោះ ជីវិត
ថ្ងៃទី13 ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ2015 – មុនទិវានៃក្ដីស្រលាញ់មកដល់មួយថ្ងៃ ក្រុមហ៊ុនសែលកាត បានរៀបចំយុទ្ធនាការបរិច្ចាគឈាមក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលជាតិ ផ្ដល់ឈាម ឆ្លៀតឱកាសអបអរទិវានៃក្ដីស្រលាញ់តាមរយៈគំរូសកម្មភាពប្រកបដោយអត្ថន័យបំផុត។ បុគ្គលិកចំនួន60រូប បានស្ម័គ្រចិត្តចូលរួម បរិច្ចាគឈាមជារៀងឆ្នាំ ដែលមានចំនួនសរុប ចំណុះ 23,400ម.ល ជាឈាមថ្មី សម្រាប់ជំនួសឈាមស្តុកនៅមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាម។
យោងតាមមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាមបានឲ្យដឹងថា ឈាម១ប្លោក (ចំណុះ 350ម.ល) អាចសង្គ្រោះជីវិតមនុស្សបាន3នាក់។
ឈាមអាចរក្សាទុកបានតែរយៈពេល35ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះមុនពេលវាត្រូវផុតសុពលភាព។ នេះជាមូលហេតុដែលយុទ្ធនាការបរិច្ចាគ និងអ្នកបរិច្ចាគឈាមជាទៀតទាត់ មានសារៈសំខាន់ ដើម្បីធានាបានថាមានឈាមគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ដល់តម្រូវការជនរងគ្រោះ។ ដើម្បីរក្សាឈាមដែលបានស្ដុកទុកឲ្យបានល្អសម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់តាម តម្រូវការ ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវការអ្នកបរិច្ចាគឈាមជាប្រចាំចំនួន1%នៃចំនួន ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់។
លោក ប៊ុននុង អ៊ូ តំណាងមជ្ឈមណ្ឌលជាតិ ផ្ដល់ឈាម បានថ្លែងថា “ក្រុមហ៊ុនសែលកាត ជាអ្នក បរិច្ចាគឈាមជាប្រចាំមួយរបស់យើង ហើយយើងទទួលស្គាល់ជំហរគាំទ្ររបស់ សែលកាត ចំពោះ បុព្វហេតុនេះ។”
លោក អៀន វ៉ាតសុន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនសែលកាតមានប្រសាសន៍ថា “នេះជាលើក ទី3ហើយដែលយើងបានសហការជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាមសម្រាប់យុទ្ធនាការបរិច្ចាគ ឈាមនេះ ហើយចំពោះទង្វើបែបនេះក្នុងឱកាសទិវានៃក្ដីស្រលាញ់គឺសមស្របបំផុត ដែលយើង មើលឃើញថាវាជាសកម្មភាពដែលបង្ហាញពីក្តីស្រឡាញ់ដ៏ពិតប្រាកដមួយចំពោះសហគមន៍។ យើងមានមោទនភាពដែលអាចផ្ដល់ការគាំទ្រនេះដល់មជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាម និងទទួលស្គាល់តម្លៃនៃឱកាសចូលរួមចំណែកក្នុងការជួយសង្គ្រោះជីវិត។”
លោក អៀន វ៉ាតសុន ក៏បានបន្ថែមទៀតថា “សែលកាតក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនកម្ពុជាមួយ ដែលបានប្ដេជ្ញាយ៉ាងមុតមាំចំពោះខ្លួនឯងក្នុងការផ្ដល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា នូវសេវាកម្មទូរស័ព្ទ
ចល័តប្រកបដោយគុណភាពនោះ ក៏បានគិតគូរដល់សារៈសំខាន់ដែលអាចចូលរួមវិភាគទាន បំពេញ តម្រូវការសង្គមទៅតាមលទ្ធភាព ឬធនធានរបស់ខ្លួនដែលអាចធ្វើទៅបាន។”
កម្មវិធីបរិច្ចាគឈាមនេះបានធ្វើឡើងនៅមន្ទីរសម្រាកព្យាបាលសែលកាត ក្រោមការ សម្របសម្រួលដោយគិលានុបដ្ឋាក គិលានុបដ្ឋាកយិកាដែលទទួលការ បណ្ដុះបណ្ដា ច្បាស់លាស់ និងវេជ្ជបណ្ឌិតមកពីមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាម។
អ្នកស្ម័គ្រចិត្តបរិច្ចាគក្នុងអំឡុងយុទ្ធនាការនេះបានទទួលការពិនិត្យ សុខភាពដោយឥតគិតថ្លៃក្រោមការអនុញ្ញាតជាផ្លូវការពីមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាម ក៏ដូចជាទទួលបានបណ្ណសម្គាល់ អ្នកបរិច្ចាគឈាមមួយដែលអាចឲ្យពួកគេទទួលបានមកវិញនូវឈាមសម្រាប់សង្គ្រោះ សាច់ញាតិ ជិតស្និទ្ធដែលមានតម្រូវការក្នុងរយៈពេល12ខែពីការបរិច្ចាគរបស់ពួកគេគ្រាមុន។
លើសពីនេះទៀត ក្រុមហ៊ុន សែលកាត នឹងបរិច្ចាគថវិការ 20ដុល្លារ  ទៅមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា ក្នុងនាមបុគ្គលិកសែលកាតដែលស្ម័គ្រចិត្តបរិច្ចាគឈាមជាការបន្ថែមលើវិភាគទាន របស់ពួកគាត់ ចំពោះសង្គមក្នុងឱកាស ទិវានៃក្ដីស្រលាញ់នេះផងដែរ។
មជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្ដល់ឈាមចាប់ដៃគូជាមួយ CDC កាកបាទក្រហមអូស្ត្រាលី មូលនិធិ សុខភាពសាកល និងអង្គការសុខភាពពិភពលោក។

CELLCARD CELEBRATES VALENTINES BY GIVING BACK AND SAVING LIVES | Cellcard
Feb 13, 2015 – 1 day before Valentines, Cellcard organizes another company-wide blood drive in cooperation with the NBTC (National Blood Transfusion Center), providing an opportunity to celebrate Valentines in a different and more meaningful way.  More than 60 employees volunteer each year, donating a total of  23,400 ml of blood to refresh the blood stock of the NBTC.
According to the NBTC, 1 unit of blood (350ml) can save 3 lives.
Blood only lasts for 35 days before they expire. This is why regular donors and donation drives are necessary to ensure there is enough blood supply for patients who may need it. To keep a healthy stock of supply, Cambodia needs 1% of the total population to donate blood regularly.
“Cellcard is one of our regular donors, and we appreciate their consistent support to this cause”, according to Banung Ou, a Representative from the NBTC.
“This is the third time that we are collaborating with the NBTC for a blood drive, and doing this during this season of love is fitting as we see it as an act of love for the community. We are proud to be able to give this support to the NBTC and appreciative of the opportunity to contribute in saving lives”, says Cellcard Chief Executive Officer, Ian Watson.
“Cellcard as a Cambodian company, which commits itself to providing quality mobile service to the Cambodian people, also considers it of importance to be able contribute to the community’s needs when they have the capability or the resources to do so”, adds Watson.
The blood donation program was held at the Cellcard Infirmary clinic, and facilitated by well trained nurses and doctors from the NBTC.
Donors during the drive received a free health check courtesy of the NBTC, as well as a blood donor card which allows them to redeem blood for their close relative in need within 12 months of their previous donation. In addition, Cellcard will donate $20 to Kantha Bopha Hospital under the name of each blood donor, doubling their contribution to the community this Valentines season.
NBTC Partners with the CDC, Australian Red Cross, Global Health Fund, and the World Health Organization