ក្រសួងអប់រំយុវជន និង កីឡា ជាមួយសែលកាតសហការគាំទ្រគំនិតផ្ដួចផ្ដើមរបស់ សាកលវិទ្យាល័យ វេស្ទើន រៀបចំការប្រកួតពានរង្វាន់បាល់ទះក្របខណ្ឌសិស្សវិទ្យាល័យ ឆ្នាំ2016 | សែលកាត
ក្រសួងអប់រំយុវជន និង កីឡា ជាមួយសែលកាតសហការគាំទ្រគំនិតផ្ដួចផ្ដើមរបស់ សាកលវិទ្យាល័យ វេស្ទើន រៀបចំការប្រកួតពានរង្វាន់បាល់ទះក្របខណ្ឌសិស្សវិទ្យាល័យ ឆ្នាំ2016
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី12 កុម្ភៈ៖ ដោយបានប្រកាសជាផ្លូវការថ្ងៃនេះនៅពហុកីឡាដ្ឋានអូឡាំពិកក្រោម អធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម ស៊ាន បូរ៉ាត់ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា ការប្រកួតកីឡាបាល់ទះក្របខណ្ឌសិស្សវិទ្យាល័យ នឹងមានក្រុមកីឡាចំនួន 26ក្រុម ត្រូវមក ប្រកួតគ្នាដណ្ដើមជើងឯកពានរង្វាន់បាល់ទះសាកលវិទ្យាល័យ វេស្ទើន (Western Volleyball Cup) ប្រចាំឆ្នាំនេះ។
នេះជាឆ្នាំទីប្រាំពីរហើយដែលសាកលវិទ្យាល័យវេស្ទើន បានរៀបចំឲ្យមានការប្រកួតដណ្ដើម ពានរង្វាន់នេះឡើង ហើយសម្រាប់ពានរង្វាន់នេះដែរក៏មានគោលបំណង ដើម្បីលើកកម្ពស់ វិស័យកីឡា បង្កើនស្មារតីប្រកួតប្រជែងចំពោះយុវជន ក៏ដូចជាឱកាសស្វែងរកកីឡាករដែលមាន ទេពកោសល្យ និងមានផ្ដល់ជូនជារង្វាន់ទឹកប្រាក់ និងអាហារូបករណ៍សិក្សាផងដែរ។
ពានរង្វាន់បាល់ទះសាកលវិទ្យាល័យ វេស្ទើន ឆ្នាំនេះ ផ្ដល់ជូនសម្រាប់ជើងឯកទទួលបាន ចំណាត់ថ្នាក់លេខមួយ នូវទឹកប្រាក់ចំនួនដប់លានរៀល ប្រាំមួយលានរៀលសម្រាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខពីរ បួនលានរៀលសម្រាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខបី និងចំណាត់ថ្នាក់លេខបួនទទួលបានបីលានរៀល។ ដោយឡែកចំពោះក្រុមដែលមិនជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ក្នុងការប្រកួត ក៏ទទួលបានទឹកប្រាក់ម្ភៃប្រាំម៉ឺនរៀលផងដែរ។ លើសពីនេះសម្រាប់ក្រុមទាំងអស់ដែលបានចូលរួមការប្រកួត ក៏ទទួលបានសម្ភារកីឡាមួយចំនួន និងអាហារូបករណ៍ 50% រយៈពេល4ឆ្នាំ សិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ វេស្ទើន ទៀតផង។
ការប្រកួតជម្រុះធ្វើឡើងរៀងរាល់សប្ដាហ៍ នៅតាមវិទ្យាល័យមួយចំនួនក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ហើយគ្រោងនឹងបញ្ចប់ក្នុងពាក់កណ្ដាលខែមីនា។ សម្រាប់ពេលវេលាប្រកួតលម្អិត និងព័ត៌មានថ្មីៗនៃការប្រកួត សូមចូលទៅកាន់ ទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់សែលកាត អំពីពេលវេលាប្រកួត លទ្ធផល វីដេអូ និងផ្សេងៗជាច្រើនទៀត។
ឆ្លៀតឱកាសនេះដែរ លោក ឡាស្លូ បារតា នាយកផ្នែកពាណិជ្ជកម្ម ក្រុមហ៊ុនសែលកាត បានថ្លែង ថា “កីឡាដើរតួនាទីសំខាន់ណាស់ក្នុងការកសាងគុណតម្លៃស្នូលដូចបង្កើនស្មារតីក្រុម រឹតចំណងសាមគ្គីភាព មិត្តភាព និងវិន័យ បង្កើនភាពរីករាយ និងជួយឲ្យសុខភាពល្អរឹងមាំ។ ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនមួយ យើងឲ្យតម្លៃចំពោះលក្ខណៈទាំងនេះនៅកន្លែងការងារ ហើយយើងជឿថាការអប់រំនូវគុណតម្លៃទាំងនេះដល់យុវជន នឹងផ្ដល់ឲ្យពួកគេនូវមូលដ្ឋានគ្រឹះល្អ និងគុណសម្បត្តិសម្រាប់ការប្រកួតប្រជែងនៅពេលពួកគេចាប់ផ្ដើមឈានជើងចូលក្នុង សង្គមការងារនាពេលអនាគត។”
អ្នកឧបត្ថម្ភផ្សេងៗទៀតសម្រាប់ការប្រកួតនេះមានដូចជាក្រុមហ៊ុនភេសជ្ជៈ M-150 ក្រុមហ៊ុនភេសជ្ជៈកម្ពុជា សាលាអន្តរជាតិ វេស្ទើន និងមជ្ឈមណ្ឌលបណ្ដុះបណ្ដាល វេស្ទើន ជាដើម។ សប្បុរសជន ដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ចង់ចូលរួមឧបត្ថម្ភការប្រកួតពានសាកលវិទ្យាល័យ វេស្ទើន នេះអាចទាក់ទងផ្ទាល់នៅសាកលវិទ្យាល័យ វេស្ទើន ដែលមានអាសយដ្ឋាននៅអគារលេខ15 ផ្លូវ528 សង្កាត់បឹងកក់ទី1 រាជធានីភ្នំពេញ។

Cambodia’s Ministry of Education, Youth and Sports, together with Cellcard, lends it support to Western University’s initiative to organize inter-school volleyball cup 2016 | Cellcard
Cambodia’s Ministry of Education, Youth and Sports, together with Cellcard, lends it support to Western University’s initiative to organize inter-school volleyball cup 2016
Phnom Penh, Feb. 12: Officially launched today at the Olympic Stadium by H.E. Sean Borat, the Secretary of the Ministry of Education, Youth and Sports, the volleyball tournaments will see 26 high schools pitted against each other to award this year’s Western Volleyball Cup.
Now in its seventh year, the Western Volleyball Cup aims to promote the sport, develop a healthy competitive spirit among the youth, as well as uncover and rewards talented players with cash prizes and educational support.
The Western Volleyball Cup offers a 10 million-riel first prize to the champions, six million riels for second place, four million riels for third and three million for forth. Teams that fail to qualify each earn 250,000 riels. All teams will also receive sports equipment and a four-year scholarship discounted by 50% to study at Western University.
The matches are scheduled every week in schools across Phnom Penh, with the tournament due to end in the middle of March. For the detailed schedules and updates of the games, tune in to Cellcard facebook fan page for schedules, results, video coverage, and more.
“Sports play a key role in building core values like teamwork, camaraderie and discipline, in a fun, engaging and healthy way. As a company we value these characteristics in the workplace, and we believe that nurturing these values among the youth will provide them with a good foundation and competitive advantage when they start navigating their future career paths. “ said Cellcard CCO, Laszlo Barta
Other sponsors for the tournament include the M-150 Company, Cambodia Beverage Company, Western International School and Western Training Center. Parties interested in further sponsoring the Western Cup can contact Western University directly at No. 15, Street 528, Boeung Kok 1, Phnom Penh.