បន្ទាប់ពីបារខែមកំពង់ចាម សែលកាត និង បារខែមកម្ពុជា កំពុងគ្រោងរៀបចំគំនិតផ្ដួចផ្ដើមសម្រាប់ឆ្នាំ2016 | សែលកាត
បន្ទាប់ពីបារខែមកំពង់ចាម សែលកាត និង បារខែមកម្ពុជា កំពុងគ្រោងរៀបចំគំនិតផ្ដួចផ្ដើមសម្រាប់ឆ្នាំ2016
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី5-6 ធ្នូ៖ ព្រឹត្តិការណ៍បារខែមចុងក្រោយសម្រាប់ឆ្នាំ2015 គឺបារខែមកំពង់ចាម ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅនាថ្ងៃទី5-6 ធ្នូ ដោយគ្រប់ស៊េរីនីមួយៗមានការចូលរួមដ៏ច្រើនកុះករ បានជំរុញឲ្យអ្នករៀបចំកម្មវិធីបារខែមកម្ពុជា និង សែលកាត កាន់តែមានទឹកចិត្ត ឈានទៅដល់ការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍សម្រាប់ឆ្នាំក្រោយៗទៀត ។
ព្រឹត្តិការណ៍បារខែមកំពង់ចាម មានអ្នកចូលរួមប្រមាណជិត400នាក់ សម្រាប់ការរៀបចំរយៈពេលពីរថ្ងៃនៅសាខាសាកលវិទ្យាល័យ គ្រប់គ្រង និងសេដ្ឋកិច្ច ខេត្តកំពង់ចាម។ ក្នុងឱកាសនោះផងដែរក៏មានការចូលរួមពីសំណាក់អ្នកជំនាញបច្ចេកវិទ្យា ព័ត៌មានវិទ្យា ថ្នាក់ដឹកនាំពាណិជ្ជកម្ម អ្នកច្នៃបង្កើតថ្មី សហគ្រិន អ្នកមានគំនិតច្នៃប្រឌិត អង្គការក្រៅរាជរដ្ឋាភិបាល សាស្ត្រាចារ្យ និងសិស្សនិស្សិតជាច្រើន ក្នុងបំណងស្វែងយល់ពីសក្ដានុពលបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានវិទ្យា ព្រមទាំងបានសិក្សា និង ចូលរួមសហការជាមួយអ្នកជំនាញបច្ចេកវិទ្យា និងអ្នកពាក់ព័ន្ធក្នុងវិស័យនេះផងដែរ។
អ្នកចូលរួមទាំងអស់ពិតជាមិនខកបំណងឡើយ ដោយសារក្នុងបារខែមកំពង់ចាម មានវត្តមានវាគ្មិនចំនួន 20រូប និងប្រធានបទពាក់ព័ន្ធដល់ទៅ 34ប្រធានបទ ។ កិច្ចពិភាក្សាក្រុមដែលមានសមាជិកបួនរូបលើប្រធានបទ “ការងារ និងសមាហរណកម្មអាស៊ាន” បានទទួលការគាំទ្រស្វាគមន៍ និងចាប់អារម្មណ៍បំផុតពីសំណាក់អ្នកចូលរួម ហើយប្រធានបទនេះក៏ស្របតាមគោលដៅរបស់ព្រឹត្តិការណ៍ផងដែរ គឺ “ត្រៀមខ្លួនសម្រាប់សមាហរណកម្មអាស៊ាន”។ ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ប្រចាំឆ្នាំជាស៊េរីនេះ បានជំរុញនិងលើកទឹកចិត្តអ្នកចូលរួមតាមរយៈការផ្លាស់ប្ដូរចំណេះដឹង ជំនាញ និងបទពិសោធទៅវិញទៅមក។
ប្រធានបទមួយចំនួនគួរឲ្យចាប់អារម្មណ៍ខ្លាំងបំផុត ដែលបានលើកឡើងក្នុងបទបង្ហាញនៅខេត្តកំពង់ចាម មានដូចជា កិច្ចពិភាក្សាអំពីការសរសេរគម្រោងអាជីវកម្ម ការស្រាវជ្រាវតាមអ៊ីនធើណិតបានលឿនបំផុតជាមួយ Google វិធីសាស្ត្រស្វែងរកការងារ និងការទាញយកអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនពីអ៊ីនធើណិត ជាដើម។
អ្នកចូលរួមក៏បានចំណាយពេលទៅទស្សនាតាមស្ដង់ជាច្រើនដែលរៀបចំដោយ សែលកាត  System Expert ODC និងក្រុមហ៊ុនផ្សេងៗជាច្រើនទៀត។ ចំណុចមួយទៀតដែលគួរឲ្យចាប់អារម្មណ៍ផងដែរនោះ គឺការចូលទៅទស្សនកិច្ចនៅមជ្ឈមណ្ឌលកុមារកំព្រាខេត្តកំពង់ចាម ដែលមានការចូលរួមជាមួយអ្នកស្ម័គ្រចិត្តជាតិ និងអន្តរជាតិផងដែរ។ អ្នកចូលរួមទាំងអស់ ក៏បានផ្ដល់ជាសម្ភារៈសិក្សា  និងជំនួយឧបត្ថម្ភផ្សេងៗដល់មជ្ឈមណ្ឌលនេះ និងជួយសម្អាតបរិវេណជុំវិញ ព្រមទាំងនៅតាមបណ្ដោយដងទន្លេនៅក្នុងទីរួមខេត្តកំពង់ចាម។
“យើងមានក្ដីរីករាយចំពោះព្រឹត្តិការណ៍ស៊េរីចុងក្រោយប្រចាំឆ្នាំ នេះជាមួយភាពជោគជ័យក្នុងការរៀបចំនៅខេត្តកំពង់ចាមនេះ។ ការបញ្ចប់ទៅ និងការចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍បារខែមប្រចាំឆ្នាំនេះ ពិតទទួលបានលទ្ធផលលើសពីការរំពឹងទុក។” នេះជាការលើកឡើងរបស់តំណាងបារខែមកម្ពុជា ហើយលោកក៏បានបន្ថែមទៀតថា “មុននឹងការងារចាស់បញ្ចប់ទៅ យើងកំពុងត្រៀមរៀបចំគម្រោងសម្រាប់គំនិតផ្ដួចផ្ដើមបារខែមក្នុង ឆ្នាំក្រោយទៀត ដោយមានសុទិដ្ឋិនិយមផងដែរថាគំនិតផ្ដួចផ្ដើមនេះនឹងបន្សល់នូវ វេទិកាប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងមានសារប្រយោជន៍ក្នុងការភ្ជាប់ទំនាក់ទំនង និងជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងយុវជនប្រកបដោយគំនិតបង្កើតថ្មី និងកសាងអនាគតអ្នកជំនាញបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានវិទ្យា។
ដោយបានលើកឡើងអំពីការប្ដេជ្ញាចិត្តក្នុងបារខែមកម្ពុជាដើម្បី បំផុសវិស័យព័ត៌មានវិទ្យានៅកម្ពុជា លោក អៀន វ៉ាតសុន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន សែលកាត បានថ្លែងឲ្យដឹងថា សែលកាតនឹងនៅតែបន្តគាំទ្រគំនិតផ្ដួចផ្ដើមនេះឲ្យកាន់តែរឹងមាំ ឡើងថែមទៀត។
លោកបានបន្តទៀតថា “យើងមានទស្សនវិស័យប្រហាក់ប្រហែលគ្នា ហើយកំពុងគ្រោងនឹងនាំយកគំនិតផ្ដួចផ្ដើមនេះឲ្យបានជ្រួតជ្រាបទៅដល់ ពលរដ្ឋខ្មែរកានតែច្រើនឡើងថែមទៀតនៅឆ្នាំក្រោយ។ បារខែមកម្ពុជា និងសែលកាត ប្រឹងប្រែងធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធក្នុងការបង្ហាញពីបច្ចេកវិទ្យា និងគំនិតបង្កើតថ្មីៗ ដើម្បីជាមធ្យោបាយនាំកម្ពុជាឲ្យក្លាយជាប្រទេសអភិវឌ្ឍតាមរយៈ ចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យា និងគំនិតច្នៃប្រឌិតរបស់កម្ពុជា។ យើងសង្ឃឹមថាគំនិតផ្ដួចផ្ដើមនេះនឹងត្រូវបានរៀបចំរួចរាល់សម្រាប់ ឆ្នាំក្រោយដើម្បីផ្ដល់នូវការគាំទ្រផ្សេងៗដែលយើងអាចជំរុញគម្រោង នេះឲ្យឈានឡើងទៅកាន់កម្រិតបន្ទាប់។”
ព្រឹត្តិការណ៍បារខែមកម្ពុជាកន្លងទៅក្នុងឆ្នាំនេះ បានរៀបចំនៅតាមបណ្ដាខេត្តមួយចំនួនដូចជា កំពត បាត់ដំបង តាកែវ និង ភ្នំពេញ។

After Barcamp Kampong Cham, Cellcard and Barcamp Cambodia look ahead to 2016 initiative | Cellcard
Phnom Penh, Dec. 5-6: The last Barcamp Cambodia initiative of 2015 came to a close with Barcamp Kampong Cham, Dec. 5-6, and the enthusiastic response to the overall series has encouraged organizers Barcamp Cambodia and Cellcard to look forward to next year’s event even before the buzz from this edition has settled.
Close to 400 participants attended Barcamp Kampong Cham over two days at the University of Management and Economics. In attendance were IT professionals, business leaders, innovators, entrepreneurs, creative thinkers, educators, NGOs and students eager to explore IT possibilities and learn from and collaborate with technology professionals and those in the industry.
They were not disappointed, as Barcamp Kampong Cham presented 20 speakers and 34 relevant topics. A four-member panel discussion on “Jobs and ASEAN Integration” was also well-received in-line with the theme of this year’s overall series, which encouraged participants to “Get Ready for ASEAN Integration” through the exchange of knowledge, skills and experiences.
Some of the popular topics presented at Kampong Cham included talks on writing business plans, conducting faster Internet searches with Google, job-seeking strategies and getting the most from the Internet.
Participants also took the time to check out numerous booths by Cellcard, System Expert, ODC and other companies. Another highlight was a visit to the Kampong Cham Orphanage Center in conjunction with International Volunteer Day. Participants provided study material and funds to the Center and cleaned up its surroundings and areas along the Kampong Cham River.
“we are happy to close this year’s Barcamp series with the success of the Kampong Cham leg. The turn out and participation to this year’s barcamps have been more than expected,” said a Barcamp rep. “Before the dust settles, we are already planning next year’s barcamp initiative and are optimistic that this initiative remains to be an effective platform to connect and inspire collaborations among young innovators and future IT professionals. “
Cellcard CEO Ian Watson, in praising the commitment shown by Barcamp Cambodia towards promoting IT in the country, said Cellcard would continue to support the initiative as it grew from strength to strength.
“We share a similar vision and are looking to bring this initiative to more Cambodians next year,” he said. “Barcamp Cambodia and Cellcard are keen to harness and showcase new technology and innovation as a means to bring Cambodia up to par with more developed countries in terms of Cambodian IT knowledge and innovation. We look forward to initiatives being planned for next year, and are prepared to give any support that we can to push this project to the next level.“