ទីភ្នាក់ងារ USAID និង​អង្គការ​ជា​ដៃគូ​នានា សហការ​ជាមួយ​វិស័យ​ឯកជន​ដើម្បី​គាំទ្រ​យុទ្ធនាការ​ប្រមូល​មូលនិធិ​ជួយ​សង្គម​ស៊ី​វិល​កម្ពុជា | សែលកាត
ទីភ្នាក់ងារ USAID និង​អង្គការ​ជា​ដៃគូ​នានា សហការ​ជាមួយ​វិស័យ​ឯកជន​ដើម្បី​គាំទ្រ​យុទ្ធនាការ​ប្រមូល​មូលនិធិ​ជួយ​សង្គម​ស៊ី​វិល​កម្ពុជា
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី27 សីហា 2015 –   ទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ  អន្ដរជាតិដែលហៅកាត់ថា USAID និងគម្រោងគំនិតច្នៃប្រឌិតអភិវឌ្ឍ (Development Innovations) របស់ខ្លួន បានចូលរួមជាមួយអង្គការ Cambodian NGO ACTION IEC ក្នុងពិធីចុះហត្ថលេខាលើ អនុស្សរណៈយោគយល់គ្នាជាមួយក្រុមហ៊ុន សែលកាត ដែលជាក្រុមហ៊ុនផ្ដល់សេវាកម្មទូរស័ព្ទចល័ត លំដាប់ឈានមុខនៅកម្ពុជា ដើម្បីសម្ពោធដាក់ឲ្យដំណើរការមុខងារកម្មវិធីប្រមូលមូលនិធិបណ្តាញ អ៊ីនធើណិតមួយដើម្បីគាំទ្រដល់អង្គការសង្គមស៊ីវិលកម្ពុជា (CSOs) ជាច្រើន។
កម្មវិធី តោះហ្វាន់ (TOS Fund) ដែលមានន័យជាខេមរភាសាថា “តោះផ្ដល់ជំនួយមូលនិធិ” នឹងត្រូវដាក់ ឲ្យប្រើប្រាស់ជាប្រព័ន្ធប្រមូលមូលនិធិតាមអ៊ីនធើណិតសម្រាប់ជួយ ដល់អង្គការសង្គមស៊ីវិលកម្ពុជាដែល កំពុងស្វែងរកប្រភពជំនួយធនធានសមស្របនៅក្នុងស្រុកស្របពេលប្រភព ជំនួយផ្សេងៗពីបរទេសនានាត្រូវបានកាត់បន្ថយដោយសារកំណើនលូតលាស់នៃ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។ មុខងារកម្មវិធីប្រមូលមូលនិធិ អន្តរជាតិភាគច្រើន មិនអាចផ្តល់ជម្រើសសម្រាប់ទទួលវិភាគទានក្នុងស្រុកបានទេ ម្យ៉ាងទៀតនៅកម្ពុជា មធ្យោបាយប្រមូលមូលនិធិតាមអនឡាញក៏នៅមានកម្រិតណាដែលមិនអាចបង្ក លក្ខណៈងាយស្រួល ដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាឲ្យចូលរួមគាំទ្របុព្វហេតុសង្គមបាននៅឡើយ។ ការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាសម្រប សម្រួលការប្រមូលមូលនិធិក្នុងស្រុក អាចបង្កើនទាំងជំនួយមូលនិធិជាតិ និងអន្តរជាតិផងដែរ។ ដូច្នេះអង្គការ Action IEC កំពុងនាំមុខដើម្បីដំណើរការមុខងារ កម្មវិធីប្រមូលមូលនិធិដំបូងគេដែលមិនធ្លាប់មាននៅប្រទេសកម្ពុជា។
Action IEC ជាអង្គការសង្គមស៊ីវិលកម្ពុជាមួយដែលមានបេសកកម្មលើកកម្ពស់ការ អប់រំតាមរយៈប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយស្របតាមវប្បធម៌ (វីដេអូ វិទ្យុ IEC ការផ្សព្វផ្សាយ ការបង្ហាញនៅលើទូរស័ព្ទ និងគេទំព័រ ផ្សេងៗ)។ អង្គការនេះបានធ្វើការយ៉ាងទូលំទូលាយជាមួយអង្គការសង្គមស៊ីវិល ក្នុងស្រុកនិងអន្តរជាតិ (CSOs) នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាអស់រយៈពេលពីរទសវត្សចុងក្រោយនេះ ក្រោមជំនួយឧបត្ថម្ភគាំទ្រ ក្រៅប្រព័ន្ធពីទីភ្នាក់ងារ USAID ។
យោងតាមប្រសាសន៍លោកស្រី រីបេកា ប្លេក នាយកបេសកកម្មរបស់ទីភ្នាក់ងារ USAID ប្រចាំនៅ កម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា៖ “មុខងារកម្មវិធីប្រមូលមូលនិធិរបស់ Action IEC អាចជួយអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលក្នុងស្រុកនានាឲ្យបន្តរួមចំណែកក្នុង ការអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជា។ មុខងារកម្មវិធីនេះ នឹងជួយបង្កើនទំនុក ចិត្តសម្រាប់អ្នកចូលរួមគាំទ្រកម្ពុជាតាមរយៈការលើកកម្ពស់គុណភាព ក្នុងរបាយការណ៍លក្ខខណ្ឌ និង ប្រព័ន្ធបង់ប្រាក់ដែលធានាបាននូវតម្លាភាពក្នុងរបៀបនៃការគ្រប់គ្រង ប្រើប្រាស់ជំនួយមូលនិធិជាដើម។”
តាមអនុស្សារណៈនៃកិច្ចព្រមព្រៀងជាដៃគូនេះ សែលកាត នឹងសហការឧបត្ថម្ភសម្រាប់គំនិតផ្ដួចផ្ដើម ប្រមូលមូលនិធិនេះ រួមមានទាំងការទិញអាជ្ញាប័ណ្ណសម្រាប់ភ្ជាប់កម្មវិធីប្រមូលមូលនិធិ និងការផ្តល់ជំនួយជាមធ្យោបាយបង់ប្រាក់បរិច្ចាគតាមរយៈលេខកូដខ្លី ជាសារ SMS និងការបង់ប្រាក់តាមកាតទូទាត់ សែលកាតផងដែរ។ គម្រោងគំនិតច្នៃប្រឌិតអភិវឌ្ឍរបស់ទីភ្នាក់ងារ USAID នឹងជួយគាំទ្រ ដល់ការអភិវឌ្ឍ មុខងារកម្មវិធី និងជួយលើកស្ទួយយុទ្ធនាការដើម្បីទាក់ទាញប្រជាប្រិយភាព ចំណាប់អារម្មណ៍ និងការគាំទ្រពីមជ្ឈដ្ឋានផ្សេងៗដល់គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះផងដែរ។
លោក Niek Van Veen នាយកទីផ្សាររបស់ក្រុមហ៊ុន សែលកាត បានមានប្រសាសន៍ថា៖ ” មានអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលច្រើនណាស់ មានបំណងចូលរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍសង្គមស៊ីវិលកម្ពុជា ប៉ុន្តែ ត្រូវជួបបញ្ហាប្រឈមជាច្រើន។ យើងជឿថាជោគជ័យនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងនេះពិតជាទាក់ទាញទំនុកចិត្ត កាន់តែទូលំទូលាយពីសំណាក់ការគាំទ្រ និងការចូលរួមក្នុងស្រុក។ កង្វះខាតការយល់ដឹង និងកង្វះមធ្យោបាយសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរចូលរួមចំណែកសម្រាប់គំនិត ផ្តួចផ្តើមទាំងនេះ គឺជាឧបសគ្គមួយ ដែលត្រូវជម្នះឲ្យបាន។ ក្នុងភាពជាដៃគូជាមួយទីភ្នាក់ងារ USAID ការលើកឡើងនូវកម្មវិធី  តោះហ្វាន់ នេះ  គឺដើម្បីជម្នះរាល់ឧបសគ្គរារាំងទាំងនេះ។ ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍មួយ យើងមើលឃើញថាវាមិនត្រឹមតែជាឱកាសមួយដើម្បីតបស្នងដល់សង្គមនោះទេ ប៉ុន្តែជាកាតព្វកិច្ចក្នុងការផ្តល់នូវទំនាក់ ទំនងដែលមិនគ្រាន់តែសម្រាប់ការកម្សាន្តនោះដែរ ប៉ុន្តែក៏ជាមធ្យោបាយដ៏មានប្រយោជន៍ជាច្រើនទៀតក្នុងការលើកកម្ពស់ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលផ្ដល់សារៈសំខាន់ចំពោះពួកគេ ហើយផលប៉ះពាល់សម្រាប់ពួកគេ ក៏ជាផលប៉ះពាល់ដល់សហគមន៍ផង។ ”
ការសម្ពោធដាក់ឲ្យដំណើរការប្រើប្រាស់មុខងារកម្មវិធី តោះហ្វាន់ ជាផ្លូវការ នឹងត្រូវធ្វើឡើងនៅក្នុង ខែកញ្ញា 2015 នេះ។ យុទ្ធនាការសាកល្បងខ្លះចំនួន 15 ត្រូវបានរំពឹងថានឹងបានជ្រួតជ្រាបយ៉ាង ទូលំទូលាយដល់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរមួយចំនួនធំឲ្យងាកមកគាំទ្រ និងចាត់ទុកថាវាមានសារៈសំខាន់ចំពោះខ្លួន។ ដោយផ្អែកលើចំនួនថវិកានៃមូលនិធិដែលប្រមូលបាន គម្រោងសាកល្បងពីបណ្ដាអង្គការចំនួន 15 អាចជួយសម្រួល និងបង្កើនទៅកាន់កម្រិតខ្ពស់ជាលំដាប់នាពេលអនាគតជាមួយជំនួយ មូលនិធិដែល បានពីវិស័យឯកជនផង និងជំនួយដែលបានមកពីការធ្វើយុទ្ធនាការដោយអង្គការដោយខ្លួនផ្ទាល់ ផង ដែរ។
លោក Cedric Jancloes អ្នកសម្របសម្រួលគម្រោង របស់អង្គការ  ACTION IEC បានឲ្យដឹងថា “ការប្រមូលមូលនិធិអនឡាញ (Crowdfunding) គឺជាគោលគំនិតថ្មីដែលទាមទារការខិតខំប្រឹងប្រែង អត់ធ្មត់ខ្ពស់ និងជំនាញបច្ចេកវិទ្យាដើម្បីឲ្យដំណើរការទៅបាននៅកម្ពុជា។ នេះជាមូលហេតុដែលយើង មានសំណាង និងត្រេកអរបំផុតដែលបានការជួយជ្រោមជ្រែងពេញទំហឹងពីសំណាក់ផ្នែក ទទួលបន្ទុក វិស័យអភិវឌ្ឍន៍ និងក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាទូរស័ព្ទ។ តោះហ្វាន់ គឺជាច្រកថ្មីមួយសម្រាប់អ្នកដែលចង់ជួយគ្នា ទៅវិញទៅមកនៅកម្ពុជា។ មានបុព្វហេតុដើម្បីសង្គមល្អៗច្រើនណាស់ ហើយក៏មានគំនិតអស្ចារ្យថ្មីៗ ច្រើនណាស់ដែរជារៀងរាល់ថ្ងៃ ដែលត្រូវការមូលនិធិ។ យើងត្រៀមផ្សារភ្ជាប់គោលគំនិតទាំងនោះ ទៅនឹងមនុស្ស និងសង្គម។”

USAID and Cambodian NGO partnering with private sector to support civil society crowdfunding campaign | Cellcard
USAID and Cambodian NGO partnering with private sector to support civil society crowdfunding campaign
PHNOM PENH, August 28, 2015 –the United States Agency International Development (USAID) and its Development Innovations project joined the Cambodian NGO ACTION IEC in signing a memorandum of understanding with the nation’s top service provider Cellcard, to launch an online crowdfunding platform to support Cambodia’s civil society organizations (CSOs).
The “TOS Fund”- which means “Let’s Fund” in Khmer – will serve as an online fundraising channel for Cambodian CSOs seeking sustainable sources of funding as foreign sources decrease along with the growth of Cambodia’s economy.  Most international crowdfunding platforms do not offer viable options for local payments, and Cambodia has limited online fundraising tools that enable Cambodians to support local causes.  Developing adapted and localized crowdfunding technology can increase access to more sustainable local and international funding.  As a result, Action IEC is taking the lead to launch Cambodia’s first ever crowdfunding platform.
Action IEC is a Cambodian civil society organization whose mission is to promote education through culturally appropriate media (video, radio, IEC, outreach, mobile shows and web). It has worked extensively with local and international civil society organizations in Cambodia over the last two decades, and has benefited from indirect funding from USAID.
“Action IEC’s crowdfunding platform can help local NGOs continue to contribute to Cambodia’s development,” said USAID Mission Director Rebecca Black.  “The platform will build trust among Cambodian audiences by promoting quality in reporting criteria and a payment system that ensures transparency in how donations are managed,”
Under this partnership, Cellcard will co-sponsor this crowdfunding initiative, which includes the purchase of licenses for crowdfunding plugins, and provision of donation payment tools through SMS short codes and the Cellcard Payments Card. USAID’s Development Innovations will support platform development and promotion campaigns to attract popular interest and support for this initiative.
“There are many NGOs aimed towards contributing to the development of Cambodia’s civil society, but their challenges are many,” said Niek Van Veen, Cellcard’s Director of Marketing. “We believe that the success of these initiatives rely largely on local support and participation. The lack of awareness and the lack of means by which Cambodians can contribute to these initiatives is a hurdle that needs to be overcome. In partnership with the USAID and Action IEC, putting up the TOS Fund is aimed towards overcoming these barriers. As a telecommunications company we see it, not only as an opportunity to give back, but as a responsibility to provide connectivity, not only for the purpose of entertainment but more so to encourage collaboration on things that matter to them and makes an impact to their lives as a community.”
The official launch of the TOS Fund platform will take place in September 2015. Some 15 pilot campaigns are expected to reach large numbers of Cambodian citizens for their support and interests that matters to them.  Based on the amount of funds raised, the pilot projects from the 15 organizations can be adapted and scaled up in the future with private sector funding and funding derived from the campaigns themselves.
“Crowdfunding is a new concept and it requires specific efforts and technology to work in Cambodia,” said ACTION IEC Project Coordinator Cedric Jancloes. This is why we are very lucky and grateful that the development sector and the mobile technology players are fully supportive. TOS FUND is a new gateway for people to help each other in Cambodia. There are many good social causes – and even more new amazing ideas appearing everyday that really need funding. We are about to connect those ideas with people and communities.”