សហគ្រាសសង្គមកម្ពុជា (Social Enterprise Cambodia) ក្នុងភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន សែលកាត បំផុសសហគ្រិនភាពសង្គមតាមរយៈសិក្ខាសាលា SE Launchpad | សែលកាត
សហគ្រាសសង្គមកម្ពុជា (Social Enterprise Cambodia) ក្នុងភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន សែលកាត បំផុសសហគ្រិនភាពសង្គមតាមរយៈសិក្ខាសាលា SE Launchpad
ក្រោយពីចុះហត្ថលេខានិងចេញផ្សាយនៅសប្តាហ៍មុននេះ កិច្ចព្រមព្រៀងរវាងស្ថាប័នទាំងពីរឈានដល់បានសម្រេចលទ្ធ ផលជាផ្លែផ្កាជាមួយនឹងការផ្ដើមសកម្មភាពជាស៊េរីនៃវគ្គសិក្ខាសាលាមួយហៅ ថា SE Launchpad ។ ក្នុងគោលបំណងដំណើរការសកម្មភាពជាដំណើរទេសចរណ៍នៅទូទាំងខេត្តក្រុង សំខាន់ចំនួន5 សិក្ខាសាលា SE Launchpad នឹងអាចផ្តល់នូវចំណេះដឹង ជំនាញ និងការគាំទ្រដល់ការរីកចម្រើន និងបំណងប្រាថ្នាសហគ្រិនសង្គមកាន់តែច្រើននៅក្រៅរាជធានីភ្នំពេញ។
“យើងរំភើបរីករាយក្នុងការជំរុញសកម្មភាពគម្រោងនេះជាមួយសហគ្រាសសង្គម កម្ពុជា។ យើងត្រេកអរ និងមានមោទនភាពបំផុតក្នុងការផ្ដល់កិច្ចគាំទ្ររបស់យើងចំពោះគំនិតផ្តួ ចផ្តើមនេះ។ ការបង្រៀន ការលើកទឹកចិត្ត និងបំផុសគំនិតសហគ្រិនភាពជាពិសេសក្នុងចំណោមយុវជននិងអ្នកមាន ទេពកោសល្យរបស់កម្ពុជា នឹងផ្ដល់តែផលវិជ្ជមានដោយមិនត្រឹមតែសម្រាប់សហគ្រិនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ចំពោះសហគមន៍ពួកគេផងដែរ។” នេះបើតាមប្រសាសន៍លោក Laszlo Barta, នាយកផ្នែកពាណិជ្ជកម្ម ក្រុមហ៊ុន សែលកាត។
លោក Alberto Cremonesi សហស្ថាបនិកសហគ្រាសសង្គមកម្ពុជា បានលើកឡើងថា “សហគ្រិនភាពសង្គមផ្ដល់នូវវិធីសាស្រ្តមួយដ៏ល្អបំផុតដល់ការ បង្កើតឥទ្ធិពលវិជ្ជមានប្រកបដោយនិរន្តរភាព។ ដោយការប្រើប្រាស់គំរូអាជីវកម្មដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម និងបរិស្ថាន សហគ្រិនភាពសង្គមគឺជាកម្លាំងអភិវឌ្ឍមួយ ប៉ុន្តែមនុស្សជាច្រើនមិនបានដឹងពីគោលគំនិតឬរបៀបធ្វើឱ្យ វាជោគជ័យសម្រាប់ទស្សនៈផ្ទាល់ខ្លួន ឬនៅក្នុងសហគមន៍របស់ពួកគេឡើយ។ ហេតុនេះហើយក្នុងឆ្នាំ2015 សហគ្រាសសង្គមក្នុងភាពជាដៃគូជាមួយសែលកាត មានក្ដីសោមនស្សរីករាយនាំមកនូវវគ្គសិក្ខាសាលា SE Launchpad បំផុតស្មារតី ជាក់ស្ដែង និងទាក់ទាញខ្លាំងក្លាបំផុតដល់តាមបណ្ដាខេត្តក្រុងទាំង5 នៅទូទាំងប្រទេស។”
ចំណុចមួយនៃគន្លឹះដ៏សំខាន់របស់ SE Launchpad គឺនឹងផ្ដល់ជូនទាំងស្រុងជាភាសាខ្មែរដោយមានកិច្ចពិភាក្សាបំផុសគំនិត និងមានការណែនាំពីសហគ្រិនខ្មែរនានាដែលទទួលបានជោគជ័យ ដែលធ្វើឱ្យសិក្ខាសាលានេះក្លាយជាវគ្គសិក្ខាសាលាដំបូងគេបង្អស់យ៉ាងហោច ណាស់នៅក្នុងបញ្ជីប្រធានបទរបស់ខ្លួន។ វាគ្មិន និងអ្នកណែនាំរួមទាំងស្ថាបនិកនិងនាយកប្រតិបត្តិមួយចំនួនរបស់ស្ថាប័ន My Dream Home លោក ហាវ គង់នី នាយកប្រតិបត្តិ Phare Performing Social Enterprise លោក ហួត តារា និងលោក នឹម ឈុននី ស្ថាបនិកនិងជានាយកនៃ បណ្ឌិតសភា អនាគត។
លោក គុយ សុភា សហស្ថាបនិកសហគ្រាសសង្គមកម្ពុជា បានឲ្យដឹងផងដែរថា “ទោះបីជាគោលគំនិតសហគ្រិនភាពសង្គមមិនមែនជារឿងថ្មីនៅកម្ពុជា ក៏មានមនុស្សជាច្រើន ពិសេសយុវជនក្មេងៗមិនបានដឹងពីវានោះទេ។ យើងគ្មានសូម្បីតែពាក្យភាសាខ្មែរសម្រាប់គោលគំនិតនេះនៅឡើយ។”
SE Launchpad ផ្តល់ទិដ្ឋភាពទូទៅនៃសហគ្រិនភាពសង្គម និងនៅក្នុងជំហានអនុវត្តជាក់ស្តែ ងទាំង9 បង្ហាញជូនសិក្ខាកាមអំពីរបៀបផ្លាស់ប្តូរគំនិតក្នុងសំណើអាជីវកម្ម មួយដែលសម្រេចបាន។ គោលដៅសិក្ខាសាលា គឺបង្រៀនសិក្ខាកាមពីរបៀបយល់ដឹងពីបញ្ហាសង្គមឬបរិស្ថានដែលប៉ះ ពាល់ដល់សហគមន៍ខ្លួន របៀបបង្កើតនូវដំណោះស្រាយដ៏មានប្រសិទ្ធភាព អភិវឌ្ឍការដោះស្រាយបញ្ហាដោយភាពរឹងមាំ និងគំរូអាជីវកម្មដែលមានលក្ខណៈច្នៃប្រឌិត កសាងផែនការហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយនិរន្តរភាព បង្កើតចក្ខុវិស័យ និងបេសកកម្មលើកកម្ពស់ស្មារតី ធានាបានជាវិជ្ជមានចំពោះផលប៉ះពាល់ និងអាចវាស់វែងបានសម្រាប់ការប្រជែងដេញថ្លៃគម្រោងរបស់ខ្លួន ចំពោះក្រុមវិនិយោគិន និងសហគ្រិនពិតប្រាកដមួយ។ ប្រធានបទទាំងអស់នេះ មានរយៈពេល 56 ម៉ោង!
“ជំនាញដែលត្រូវបង្រៀនដល់សិក្ខាកាម គឺមិនត្រឹមតែពាក់ព័ន្ធនឹងការចាប់ផ្ដើមគម្រោងបណ្តាក់ទុន ថ្មីប៉ុណ្ណោះទេ។ ជំនាញទាំងអស់មាដូចជាការងារជាក្រុម ការថ្លែងក្នុងវេទិកាសាធារណៈ គំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មីនិងការវិភាគសំខាន់ៗ នឹងត្រូវអភិវឌ្ឍក្នុងបរិយាកាសរីករាយស្និទ្ធស្នាល។ ត្រៀមខ្លួនក្រោកឈររាំជាមួយក្រុមរបស់អ្នក!” នេះជាការលើកឡើងរបស់លោក Alberto Cremenosi សហស្ថាបនិកសហគ្រាសសង្គមកម្ពុជា។
ដំណើរជើងទីមួយរបស់សិក្ខាសាលា SE Launchpad នឹងចាប់ផ្ដើមថ្ងៃទី3-5 ខែកក្កដា ក្នុងខេត្តសៀមរាបសហការជាមួយនឹងអ្នកផ្តើមអាជីវកម្ម វ័យក្មេងជាច្រើនរូបទៀត។ ខេត្តព្រះសីហនុ កំពត បាត់ដំបង និងរាជធានីភ្នំពេញ នឹងក្លាយជាផ្នែកមួយនៃយុទ្ធនាការអនុវត្តក្នុងខែបន្តបន្ទាប់។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមស្តីពី SE Launchpad និងព្រឹត្តិការណ៍ថ្មីៗ សូមចូលទៅកាន់ socialenterprisecambodia.org

Inked and publicized in recent weeks, the agreement between the two entities comes to fruition with the roll out of a series of workshops called SE Launchpad. Aimed to roll-out as a tour across 5 key cities, SE Launchpad will be able to provide knowledge, skills and support to more budding and aspiring social entrepreneurs outside of Phnom Penh.
“We are excited to roll this project out together with Social Enterprise Cambodia. We are happy and even proud to give our support towards this initiative. Teaching, encouraging and inspiring entrepreneurship especially among the youth and the many talented Cambodians will create only positive impact not only for the entrepreneur but to their communities as well.” – Laszlo Barta, CCO Cellcard
“Social entrepreneurship provides an excellent method for creating sustainable positive impact. Using business models to tackle social and environmental problems, social entrepreneurship is a growing force, but many people are not aware of the concept or how they can make it work for their own ideas or in their community. This is why in 2015, Social Enterprise Cambodia in partnership with Cellcard is so excited to bring our intense, practical and inspirational ‘SE Launchpad’ to 5 cities across the country” — Alberto Cremonesi, co-founder Social Enterprise Cambodia
One of the key differentiators of SE Launchpad is that it will be fully delivered in Khmer, featuring inspirational talks and mentoring from successful Khmer entrepreneurs, making it the first of its kind at least in its own category. Some of the guests speakers and mentors include founder and CEO of My Dream Home Kongny Hav, CEO of Phare Performing Social Enterprise Dara Huot and Chhunny Noem, founder and Director of Anakot Academy.
“Though the concept of social entrepreneurship is not new in Cambodia, many people – particularly the younger ones – are not aware of it. We don’t even have a word in Khmer for it.” – Sophea Kuy, co-founder Social Enterprise Cambodia.
The SE Launchpad provides an overview of social entrepreneurship and in 9 practical and interactive steps, shows participants how to transform an idea into a viable business proposition. Its aim is to teach participants how to understand a social or environmental problem affecting their community; how to create an effective solution; develop a strong value proposition and innovative business model; build a sustainable financial plan; create an inspirational vision and mission; ensure positive, scalable impact and pitch their venture to a panel of real-life investors and entrepreneurs. All of this in 56 hours!
“The skills the participants will be taught are not only relevant to starting a new venture. Skills such as team-work, public speaking, innovative thought and critical analysis will all be developed, in a fun and supportive environment. Get ready to get up and dance with your team!” – Alberto Cremenosi, co-founder Social Enterprise Cambodia
The first leg of the SE Launchpad tour will be on July 3-5 at Siem Reap, in partnership with Young Startups. Sihanoukville, Kampot, Battambang and Phnom Penh will be part of the roll out in the following months. For more information on the SE Launchpad and upcoming events, please visit socialenterprisecambodia.org.