រឿងខ្លីអំពី ទឹកចិត្តឪពុក ឈ្នះពានរង្វាន់ពីកម្មវិធីប្រកួតសែលកាត Film it! Challenge | សែលកាត
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី18 ខែឧសភា៖ ស្នាដៃរឿងខ្លីបង្ហាញពីទឹកចិត្ត និងការលះបង់របស់ឪពុក បានឈ្នះជ័យលាភីពីកម្មវិធី Cellcard’s Film it! Challenge ដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីលើកកម្ពស់ទេពកោសល្យ    ការផលិតភាពយន្តក្នុងស្រុកនៅលើស្មាតហ្វូន។
រឿងខ្លីដែលជាប់ជ័យលាភីមានចំណងជើងថា “សំបុត្រ” និយាយពីតួអង្គម្នាក់ជាអ្នកធ្វើការងារមិនរើសមុខ ហើយសន្យាទិញម៉ូតូមួយឲ្យកូនស្រីគាត់ពេលនាងប្រឡងជាប់នោះ។ ផលិតករវ័យក្មេង គីង រតនា ឈ្នះបានទូរស័ព្ទ iPhone 7 Plus មួយគ្រឿងសម្រាប់ស្នាដៃរឿងខ្លីរបស់ខ្លួន ដែលបានដាក់ឲ្យបោះឆ្នោតគាំទ្រជាសាធារណៈលើទំព័រហ្វេសប៊ុក ហើយទទួលបានការគាំទ្រដ៏ច្រើនលើសលប់។
ខ្សែភាពយន្តដែលមានរយៈពេលប្រាំបីនាទី ទទួលបានការកោតសរសើរខ្ពស់ពីលោក ចាប សោមច័ន្ទរិទ្ធិ ដែលជាម្ចាស់ជ័យលាភីផលិតករភាពយន្ត និងជាយុវទូត របស់ សែលកាត ដោយសារចំណុចពិសេសមួយចំនួនដូចជា​អត្ថបទរឿងដើម បច្ចេកទេស និងភាពច្នៃប្រឌិត។.
កម្មវិធី Film it! Challenge បានសម្ពោធធដំណើរការឡើងដើម្បីអបអរព្រឹត្តិការណ៍មហោស្រពភាពយន្តអន្តរជាតិនៅកម្ពុជា (CIFF) ថ្មីៗនេះ ដែលមានវត្តមានចូលរួមពី សែលកាត ផងដែរ។ ការប្រកួតទាមទារឲ្យបេក្ខជនជ្រើសរើសប្រធានបទណាមួយដែលខ្លួនពេញចិត្ត ហើយបង្កើតជាភាពយន្តខ្លីផ្អែកលើប្រធានបទខ្លួនជ្រើសរើស។ ខ្សែភាពយន្តទាំងនេះ អាចផលិតបានដោយប្រើតែស្មាតហ្វូន ឬ ថេប្លេតប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែ​ក្នុងនោះក៏អាចអនុញ្ញាតឲ្យប្រើកម្មវិធីទូរស័ព្ទជាជំនួយបានផងដែរ។
នាយកផ្នែកផ្សព្វផ្សាយនិងទំនាក់ទំនង ក្រុមហ៊ុន សែលកាត អ្នកស្រី Cherylmegan Gray បានថ្លែងថា គណៈកម្មការវាយតម្លៃកម្មវិធី​ Film it! មានក្ដីរំភើបភ្ញាក់ផ្អើលយ៉ាងខ្លាំងចំពោះគំនិតច្នៃប្រឌិតប្លែកៗ និងការបង្ហាញទេពកោសល្យរបស់បេក្ខជនទាំងអស់។
អ្នកស្រីបញ្ជាក់ឲ្យដឹងថា ​“យើងពិបាកក្នុងការសម្រេចជ្រើសរើសអ្នកឈ្នះណាស់ ដូច្នេះហើយយើងបានសម្រេចឲ្យសាធារណជនជាអ្នកជ្រើសរើស ហើយអ្នកឈ្នះគឺអ្នកដែលទទួលបានការបោះឆ្នោតគាំទ្រច្រើនជាងគេ។”
អ្នកស្រីបន្តទៀតថា “ការប្រកួតជាមធ្យោបាយមួយទៀតដែល សែលកាត កំពុងបង្ហាញឲ្យឃើញពីបំណងប្រាថ្នារបស់ខ្លួនក្នុងការលើកទឹកចិត្តយុវជនកម្ពុជាឲ្យស្វែងយល់អំពីពិភពអនឡាញ និងប្រើវាដើម្បីបង្ហាញពីភាពច្នៃប្រឌិត និងខ្លួនឯង។”

Short movie of a father’s love takes top honors at Cellcard’s Film it! Challenge | Cellcard
Phnom Penh, May 18: A short movie of a father’s love and sacrifice has won Cellcard’s Film it! Challenge, which was conducted to encourage local filmmaking talent on smartphones.
The winning film called the ‘Letter’, tells the story of an odd-job worker, his graduating daughter and the promise of a motorbike. Young Film maker King Ratana won an iPhone 7 Plus for his efforts which were put to the public vote on Facebook receiving an overwhelming response.
The eight-minute film was highly praised by award-winning filmmaker and Cellcard Brand Ambassador Somchamrith Chap for the original storyline, technique and creativity.
The Film it! Challenge was launched to celebrate the recent Cambodian International Film Festival (CIFF), which was also presented by Cellcard. The challenge required participants to choose any topic close their heart and create an original short film based on their selected subject. Films could only be shot on mobile phones or tablets, although the use of mobile apps were permitted.
Cellcard’s Brand Director Cheryl Gray said Film it! Judges were highly impressed and delighted by the variety, creativity, and talent displayed by all participants.
“We had a tough time selecting the winners, so we asked the public to help us choose and the winner was a clear stand-out from the votes, she said.”
“The challenge was yet another way Cellcard is showing its desire to inspire Cambodia’s youth and encourage them to explore the online world and use it for self-expression and creativity.”