សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរួម ក្រុមហ៊ុន Cellcard | ក្រុមហ៊ុន EZECOM សន្និសិទ DIGITAL FORENSICS SYMPOSIUM | សែលកាត
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរួម ក្រុមហ៊ុន Cellcard | ក្រុមហ៊ុន EZECOM សន្និសិទ DIGITAL FORENSICS SYMPOSIUM
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: ធ្នូ, ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍ 22, 2022
ក្រុមហ៊ុន Cellcard និងក្រុមហ៊ុន Ezecom បានរួមចំណែកក្នុងរបៀបវារៈនៃ​សន្និសីទ Digital Forensics Symposium ដើម្បី​បង្កើនសុវត្ថិភាពអ៊ិនធឺណិត​តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមដែលកំពុងបន្តឆ្ពោះទៅរកការពង្រឹង​​គោលការណ៍ឯកជនភាព និងការការពារទិន្នន័យ (របស់ក្រុមហ៊ុន Ezecom) ការ​ចុះឈ្មោះស៊ីមកាត (របស់ក្រុមហ៊ុន Cellcard) ក៏ដូច​ជាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងឆ្ពោះទៅរកការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកឌីជីថលផង
ដែរ។
សន្និសីទ Digital Forensics Symposium ដែលបានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី​១៤ ដល់ ១៥ ខែធ្នូ នៅសណ្ឋាគារ កាំបូឌីយ៉ាណា បានបង្ហាញពីតម្រូវការឱ្យ​មាន​កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារវាងរដ្ឋាភិបាល និងស្ថាប័នឯកជន ដើម្បីកាត់បន្ថយការប្រឈមរបស់កុមារពីការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមអ៊ិនធើណិត (OCSE)។
កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រទេសកម្ពុជាមានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ និងកំពុងលូតលាស់បន្ថែមឆ្ពោះទៅរកអនាគតឌីជីថល។ ទោះយ៉ាងណា នៅ​ក្នុង​​ប្រទេសមួយ​ដែល​​ចំនួនប្រជាជនជាងពាក់កណ្តាលនៃប្រជាជនសរុបមានអាយុក្រោម ២៥ឆ្នាំ ឌីជីថលនីយកម្ម​តម្រូវឲ្យមានក្របខ័ណ្ឌច្បាប់ការពារកុមារដ៏​រឹងមាំ។
នៅដើមឆ្នាំ​២០២២ អត្រា​ប្រើប្រាស់​អ៊ិនធឺណិត​នៅកម្ពុជា​មាន​ចំនួន ៧៨,៨​ភាគរយ​នៃ​ចំនួន​ប្រជាជន​កម្ពុជា​សរុប ពោលគឺ​មាន​ប្រជាជន​ប្រមាណ ១៣,៤៤លាននាក់​ប្រើប្រាស់អ៊ិនធឺណិត។ ​ការរាយការណ៍ករណីកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមអ៊ិនធឺណិតក៏មានការកើនឡើងដូចគ្នា។ គិតត្រឹមខែសីហាឆ្នាំនេះ ករណីកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមអ៊ិនធឺណិតត្រូវបានរាយការណ៍ថាមាន​ចំនួន ១៨៣ ករណី នេះបើយោងតាមអង្គការ Action Pour Les Enfants ។ មុនពេល​​មាន​រោគរាតត្បាតកូវីដ-១៩ ករណីកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមអ៊ិនធឺណិត ​ដែល​ត្រូវ​បាន​រាយការណ៍ទៅអាជ្ញាធរជាមធ្យមមានប្រហែល ១៥០​ករណីក្នុងមួយឆ្នាំ។
នៅឆ្នាំ២០២១ ក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជា​ដើម្បី​កុមារ (CNCC) សហការជាមួយគណៈកម្មាធិការជាតិប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​អំពើ​ជួញដូរមនុស្ស (NCCT) រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា (MoSVY) និងក្រសួងមហាផ្ទៃ (MoI) បានដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការនូវផែនការសកម្មភាពជាតិរយៈពេលប្រាំឆ្នាំ ២០២១-២០២៥ ដើម្បីទប់ស្កាត់និងឆ្លើយតបទៅនឹងការកើនឡើងករណីកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមអ៊ិនធើណិត​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។
តួនាទី​ចម្បង​របស់​សន្និសីទ Digital Forensics Symposium គឺ​ពិនិត្យ​មើល​ស្ថានភាព​​បទល្មើស​ឌីជីថលនៅ​កម្ពុជា និង​ពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ឆ្ពោះទៅរក​ការ​ស៊ើប​អង្កេតនិង​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​តាមអ៊ិនធើណិត និប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា​ដែលកើតឡើង​ទៅ​លើ​កុមារ​តាមរយៈការផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹង។
ខ្លឹមសារ​សំខាន់ៗ​នៃសន្និសីទ​រយៈពេលពីរថ្ងៃនេះ រួមមាន​ការពិភាក្សា​ជុំវិញ​ក្របខ័ណ្ឌបទប្បញ្ញត្តិ​សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន​​ផ្តល់សេវាអ៊ីនធើណិត​ជាមួយអគ្គស្នងការនគរបាលជាតិកម្ពុជា ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការយ៉ាងសកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន Cellcard និងក្រុមហ៊ុន Ezecom ដែលបាន​បង្ហាញ​គំនិតផ្តួចផ្តើមក្នុងការលើកកម្ពស់ស្តង់ដារឯកជនភាព ការការពារទិន្នន័យ និងការកំណត់អត្តសញ្ញាណ។
​ចំនួនយុវវ័យប្រើប្រាស់​អ៊ិនធើណិត​មានការកើនឡើង​ជារៀង​រាល់​ថ្ងៃ ហើយ​មនុស្សជាច្រើន​ងាយ​នឹង​ទទួល​រង​ការកេងប្រវ័ញ្ច​ផ្លូវភេទនៅ​លើប្រព័ន្ធអ៊ិនធឺណិត។ បទល្មើសទាំងនេះ​អាច​ជះឥទ្ធិពល​យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​
យុវជន និងកុមារ​រួមមានដូចជាផល​​ប៉ះពាល់​បញ្ហា​ផ្លូ​វ​ចិត្តធ្ងន់ធ្ងរ និងការប៉ះពាល់ផ្នែកអារម្មណ៍ដែលនាំឱ្យមានករណីខ្លះឈានដល់​ការធ្វើអត្តឃាតទៀត​ផង។
កុមារ​​ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​ធ្វើ​បាប​ទទួល​រង​របួស​ផ្លូវ​អារម្មណ៍ និង​ផ្លូវ​ចិត្ត​ពេញ​មួយ​ជីវិត។ បញ្ហាទាំងនេះអាចប៉ះពាល់​ដល់សហគមន៍របស់​យើង និង​​ជះឥទ្ធិពលយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់សក្តានុពលរបស់ធនធានមនុស្សក្នុងប្រទេស​របស់​យើង​។ កាខាតបង់​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​​ទៅ​លើការថែទាំសុខភាព​និងការប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ករណី​​កេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមអ៊ិនធឺណិត​ពិត​ជាមានទំហំធំធេង។ កុមារ​ទាំងអស់​មាន​សិទ្ធិទទួលបាន​ការការពារពិសេស និងសិទ្ធិទទួលបានឱកាសដើម្បីទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ជាវិជ្ជមានពី​រាល់ឧបករណ៍អនឡាញ កម្មវិធី និង​ការចូលប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិត។
លោកស្រី Irina Afonina នាយកផ្នែកអភិវឌ្ឍន៍ផលិតផល និង​ព័ត៌មានមុនការលក់នៃ​ក្រុមហ៊ុន Ezecom មាន​ប្រសាសន៍ថា៖ «យើងគ្រប់គ្នាសុទ្ធតែចង់​ឱ្យកូនៗ​របស់ខ្លួន​រស់នៅ​ក្នុង​សង្គម​ប្រកបដោយសុខភាពល្អ និងសន្តិភាព។ ដូចេ្នះយើងទាំងអស់គ្នាមានតួនាទីក្នុងការទប់ស្កាត់​បទល្មើសតាមប្រព័ន្ធអ៊ិនធឺណិត និងធានាថាបច្ចេកវិទ្យាអនឡាញនិងប្រព័ន្ធ​អ៊ិនធឺណិតប្រកបដោយគុណភាព​ផ្តល់​អនាគតភ្លឺស្វាងសម្រាប់កុមារទាំងអស់។
សន្និសីទ​ Digital Forensic ​គឺជា​ឱកាស​ដ៏ល្អ​មួយ​ដើម្បី​ជួប​ជុំ​អ្នកជំនាញ និង​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ដើម្បី​បង្កើត​បណ្តាញ ភាពជាដៃគូ ផ្តោះផ្តូរ​គំនិតគ្នា​និង​ជំនាញ ​​សម្រាប់​​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​កាន់​តែ​ប្រសើរ បង្កើត​ទំនុក​ចិត្ត និង​ធ្វើការ​ងារ​កាន់​តែ​លឿន​រហ័ស និង​កាន់តែ​មាន​​ប្រសិទ្ធភាពសម្រាប់​សេណារីយ៉ូ​សង្គ្រោះ​បន្ទាន់​ណាមួយ។ ក្រុមហ៊ុន Ezecom បន្ត​កិច្ចសហ​ប្រតិបត្តិការ​ និងសហការ យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធ​ជាមួយ​ទី​ភ្នាក់ងារ​ពាក់ព័ន្ធនានា និងរាជ​​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ដើម្បី​ពង្រឹង និងប្រមូល​ភស្តុតាងសម្រាប់​ការស៊ើប​អង្កេត និង​បន្ត​បេសកកម្ម​សាជីវកម្ម​របស់​ខ្លួន ដើម្បី​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​បទល្មើស​អនឡាញ និង​​ការពារ​កុមារ​​របស់​យើង»។
លោក Laszlo Barta, ប្រធាន​ផ្នែកកិច្ចការ​សាជីវកម្ម (CCAO) នៃ​ក្រុមហ៊ុន Cellcard មានប្រសាសន៍៖ «ការ​រីក​ចម្រើន​យ៉ាងខ្លាំង​នៃវិស័យ​ទូរគមនាគមន៍​​ចល័ត​​កើត​មានឡើង​​ស្រប​ជាមួយ​នឹង​ការ​កើន​ឡើង​ខ្លាំងយ៉ាងនូវ​​​​ហានិភ័យ​នៃ​ការប្រឈម​នឹង​បទល្មើស​សាយប័រ។ នៅក្រុមហ៊ុន Cellcard យើង​​យល់ពី​បញ្ហាប្រឈមនេះ ដូច្នេះ​​ក្រៅពីការ​ចាត់វិធានការ​ដ៏រឹងមាំ​ដើម្បី​ការពារ​សិទ្ធិ​របស់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ទាក់ទង​នឹង​ឯកជនភាព និងសុវត្ថិភាព យើង​ក៏សហការ​ជា​មួយស្ថាប័ន​អនុវត្ត​ច្បាប់​ស្ថិត​ក្នុង​ក្របខ័ណ្ឌ​ដែល​ច្បាប់​បាន​កំណត់​ផងដែរ។ សារៈ​សំខាន់​នៃការការពារ​កុមារ​ពី​ការគំរាម​កំហែង​ផ្សេងៗ​នៅ​ក្នុង​តាមអ៊ិនធឺណិត ខណៈ​ពេល​ដែល​ពួកគេប្រើប្រាស់​ទូរស័ព្ទ​ចល័ត​​ពិតជាមានទំហំធំធេង។ នេះ​​​ជា​មូលហេតុ​​ដែលនៅ​​​ក្រុមហ៊ុន Cellcard យើង​​​មាន​មោទនភាព​​ក្នុង​​ការ​​សហការ​ឧបត្ថម្ភ​​សន្និសីទ Digital Forensic Symposium នេះ​ដែល​រៀបចំ​​ដោយ​​អង្គភាព​​ការពារ​​កុមារ និងអគ្គស្នងការ​​​នគរបាល​ជាតិ»
ក្នុង​​ព្រឹត្តិការណ៍​នោះ ករណី​​សិក្សា​នានា​​ក៏​ត្រូវ​​បាន​លើក​យក​មក​​បង្ហាញ​​ដោយ​​នាយកដ្ឋាន​​ប្រឆាំងបទ​ល្មើស​បច្ចេកវិទ្យា នាយកដ្ឋាននគបាល​​បច្ចេក​​​និង​វិទ្យាសាស្ត្រ និង​នាយកដ្ឋាន​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស និង​ការពារ​​​អនីតិជន។ ករណី​សិក្សា​ទាំងនេះ​បាន​ផ្តល់​ជា​ឧទាហរណ៍អំពី​នីតិវិធី​ភស្តុតាង​ឌីជីថល និង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ដើម្បីដោះស្រាយ​ការ​ស៊ើប​អង្កេត។ បទ​បង្ហាញ​ទាំងនេះ​បាន​បង្កើត​ការ​យល់ដឹង​កាន់តែ​ប្រសើរ​​អំពី​នីតិវិធី​ស៊ើប​អង្កេត ដែល​អាច​ធ្វើតាម​បាន​សម្រាប់​​ករណីនា​ពេល​អនាគត។
ដោយ​មាន​ការឯកភាព​ពី​ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ សន្តិបណ្ឌិត នេត សាវឿន អគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ និង​ការគាំទ្រ​ដ៏ថ្លៃថ្លា​ពី​ក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់គ្រុប ក្រុមហ៊ុន Ezecom និងក្រុមហ៊ុន Cellcard អង្គភាព​ការ​ពារកុមារ​បានរៀបចំ​សន្និសីទ​ Digital Forensic Symposium នៅ​សណ្ឋាគារកាំបូឌីយ៉ាណា រាជធានីភ្នំពេញ​នៅ​ថ្ងៃទី​១៤ និងថ្ងៃទី ១៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២។
សន្និសីទនេះ​មានការ​ចូលរួម​ពី​ស្ថាប័ន​ផ្សេងៗ​ដូចជា អង្គភាព​ការពារកុមារ នាយកដ្ឋាន​ប្រឆាំង​បទល្មើស​
បច្ចេកវិទ្យា​នៃ​អគ្គស្នងការ​នគរបាលជាតិ នាយកដ្ឋាន​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស និង​ការពារ​​​អនីតិជន និងនាយកដ្ឋាននគបាល​​បច្ចេក​​​និង​វិទ្យាសាស្ត្រ។ សន្និសីទនេះ​ក៏មាន​ការចូល​រួមពី​ក្រសួងប្រៃ​សណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិ​កម្ពុជា​ដើម្បី​កុមារ អ្នក​ជំនាញ​នៅក្នុង​វិស័យ​នេះ ​និង​អ្នក​ជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យា ព្រម​ទាំង​អង្គការមិន​មែន​រដ្ឋាភិបាល​​អន្តរជាតិ ដែល​តំណាង​ឱ្យ​វិស័យនៃ​ការកេងប្រវ័ញ្ច​ផ្លូវភេទ​លើ​កុមារតាម​អ៊ិនធឺណិត និងការ​ការពារកុមារ​៕
អំពីក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់ គ្រុប
ក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់ គ្រុប ដែល​​ជាក្រុមហ៊ុន​​​​វិនិយោគ​​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​​របស់​​កម្ពុជា ត្រូវបាន​ទទួល​ស្គាល់ថា​ជា​ក្រុមហ៊ុន​​ពហុ​ផលិត​ផល​​ដ៏ធំ​និង​មាន​ការ​វិនិយោគ​​​ចម្រុះ​បំផុត​​របស់​កម្ពុជា។ ក្រុមហ៊ុន​ រ៉ូយាល់គ្រុប វិនិយោគ​​​នៅក្នុង​ឧស្សាហកម្ម​ជា​ច្រើន​ រួម​មាន​ទូរគមនាគមន៍ ការដឹកជញ្ជូន ថាមពល ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ និង​ការកម្សាន្ត ធនាគារ​និងហិរញ្ញវត្ថុ ធានារ៉ាប់រង សណ្ឋាគារ​និង​រមណីយដ្ឋាន ការអប់រំ ការ​អភិវឌ្ឍ​អចលនទ្រព្យ ការ​ជួញ​ដូរ ​និង​កសិកម្ម៕

Cellcard and Ezecom contribute to the Digital Forensics Symposium’s agenda to bolster internet safety through on-going initiatives towards reinforcing data privacy and protection policies (Ezecom), SIM card registrations (Cellcard), as well as efforts towards promoting digital literacy.
The Digital Forensics Symposium, held over 14-15 of December at the Cambodiana, shed light on the need for consolidated efforts between both government and private institutions to drive down children’s exposure to Online Child Sexual Exploitation (OCSE).
Cambodia has an impressive track record of economic growth, and is aggressively building towards a digital future. However, in a country where half of the population is below the age of 25, digitisation necessitates the need for robust child protection legal frameworks.
Cambodia’s Internet penetration rate was 78.8 percent of the total population at the beginning of 2022, with total internet users at 13.44 million. With almost 80% of the total population accessing the internet, there has also been increasing number of reports of OCSE. As of August this year 183 cases have been reported (Action Pour Les Enfants). The average number of online child sexual exploitation cases reported to the authorities before the COVID-19 pandemic was around 150 a year.
In 2021, the National Council of Children (CNCC), in collaboration with the National Committee for Counter Trafficking-in Persons (NCCT), the Minister of Social Affairs, Veterans and Youth Rehabilitation (MoSVY) and the Ministry of Interior (MoI), officially launched a five-year National Action Plan 2021-2025 to prevent and respond to the growing numbers of OCSE in Cambodia.
The Digital Forensics Symposium’s primary role was to review the status of digital crime in Cambodia and to strengthen cooperation towards investigation and prevention of online and technology-based crimes committed against children through knowledge exchange.
Highlights of the two-day Symposium included a discussion around the regulatory framework for Internet service providers with the Cambodian National Police, the Ministry of Posts and Telecommunications, and the active cooperation of Cellcard and Ezecom, who also presented initiatives in raising the standards of privacy, data protection and identification.
In recent years, there have been significant global increases in reports of online crimes against children and cybercrimes in general. More and more young people are using the internet every day, and many are vulnerable to sexual exploitation. The impact of these offence can have a devastating impact on young people including trauma and emotional suffering leading in some cases to suicide.
A child who has been abused suffers emotional and mental trauma throughout their life. These can affect our community and cumulatively adversely affect the human potential of our nations. The economic costs in terms of health care and combatting OCSE alone are significant. All children have rights to special protection, and rights to opportunities to access the positive benefits of online tools, applications, and an access to internet. Ultimately, we all want our children to enter society to live healthy and peaceful lives. We all can help to stop cybercrime and ensure that online technologies and quality internet gives a bright future for each one of our children.
“Digital Forensic is an excellent opportunity to meet professionals and relevant stakeholders to network, develop partnerships, exchange ideas and expertise, ask questions for better cooperation, establish confidence, and work more quickly and effectively for any emergency scenario. Ezecom continues to collaborate and cooperate closely with relevant agencies and the government of Cambodia to strengthen and gather evidence for the investigation and to carry on with its corporate mission to fight cybercrime and safeguard our children” said Mrs. Irina Afonina, Director, Product Development & Pre-Sales INFORMATION TECHNOLOGY, Ezecom.
“The immense growth of mobile communication comes with the significantly increased risk of being exposed to a cyber crime. At Cellcard we understand this challenge therefore besides making strong steps to protect the rights of users to privacy and security, we also cooperate with the law enforcement institutions within the frame set by the law. The importance of protecting children from various threats in the cyber space while they using mobile phone cannot be emphasized enough. This is why at Cellcard we are proud to co-sponsor this Digital Forensic Symposium organized by the Child Protection Unit together with the National Police.” —- Cellcard CCAO, Mr. Laszlo Barta
During the event, case studies were also presented by the Anti Cyber Crime Department, the Forensic Department Technical and Scientific Police, and the Anti Human Trafficking and Juvenile Protection Department. These case studies provided examples of digital evidence procedures and cooperation to resolve investigation. These presentations created awareness and better understanding of investigative procedures, which can be replicated in future cases.
The Child Protection Unit with the approval of His Excellency Police General Neth Savoeun, Commissioner General, Cambodian National Police and the gracious support of The Royal Group of Companies, Ezecom and Cellcard, held a Digital Forensic Symposium at the Cambodiana Hotel Phnom Penh between the 14th and 15th of December 2022.
The conference was attended by participants from various organisations such as the Child Protection Unit, the CNP’s Anti Cyber Crime Department, the Cambodian National Police’sAnti Cyber Crime Department, , the Anti-Human Trafficking and Juvenile Protection Department, and the Forensic Department Technical and Scientific Police. The conference was also attended by the Ministry of Posts and Telecommunications, Cambodian National Council for Children, industry experts and technology experts, and international NGO’s representing the field of Online Child Sexual Exploitation and Child Protection.