ក្រុមហ៊ុន GuarantCo ដែលជាផ្នែកមួយនៃក្រុមអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឯកជន (PIDG) បានផ្តល់ការធានាដល់ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម (ក្រុមហ៊ុន សែលកាត) នូវទឹកប្រាក់ចំនួន 70 លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីគាំទ្រដល់សញ្ញាបណ្ណនិរន្តរភាពដែលមានការបញ្ជាក់ទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិ ដែលបានទិញដោយស្ថាប័នវិនិយោគិនស្ថាប័ន ពោលគឺក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង មេនូឡាយហ្វ៍ និង
ព្រូដិនសល កម្ពុជា ដែលបានចុះបញ្ជីនៅផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី 24 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ 2023 និងទទួលបានហិរញ្ញប្បទានពីធនាគារ Deutsche Bank AG សាខាសិង្ហបុរី។ ចំណូលពីហិរញ្ញប្បទាននេះ នឹងប្រើប្រាស់នៅក្នុងការពង្រីកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទូរគមនាគមន៍របស់ក្រុមហ៊ុន សែលកាត។
Asian Thai farmer woman wear a blue shirt smile and cross hands at the green farm
ទាំងមូលបត្របំណុល និងឥណទាន ដែលបានទទួលមតិភាគីទីពីរពីសេវាកម្មវិនិយោគិនរបស់
ក្រុមហ៊ុន Moody’s Investor Services អំពីការបន្ស៊ីបរិស្ថាន សង្គម និងអភិបាលកិច្ច (ESG) របស់ពួកគេជាមួយនឹងបទដ្ឋានអន្តរជាតិ។ ចំណូលទាំងអស់ដែលបានមកពីមូលបត្របំណុល និងឥណទាន នឹងត្រូវបែងចែកសម្រាប់ការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់បង្គោលទូរគមនាគមន៍ 4G ឧបករណ៍ 4G សន្សំសំចៃថាមពល និងបណ្តាញដែលមានមុខងារទំនើបសម្រាប់ពេលអនាគត ក្នុងការរៀបចំសម្រាប់ការដាក់ឱ្យដំណើរការប្រព័ន្ធ 5G ។
ប្រតិបត្តិការនេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់គុណភាពសេវាកម្ម សម្រាប់អតិថិជនរបស់របស់ក្រុមហ៊ុន សែលកាត រួមទាំងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវសេវាគ្របដណ្តប់ ល្បឿន និងការបង្កើនសមត្ថភាពទិន្នន័យអ៊ីនធឺណិត ដែលគាំទ្រដល់គោលដៅទី 9 នៃគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ៖ បង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មានឱ្យបានកាន់តែច្រើន។
ឥទ្ធិពលដែលប្រតិបត្តិការនេះនឹងផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជា គឺមានភាពធំធេងណាស់ ដោយគេរំពឹងថា អ្នកប្រើប្រាស់ជាងមួយលាននាក់នឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីការបង្កើនល្បឿនអ៊ីនធឺណិត និងការគ្របដណ្តប់សេវា ការលើកកម្ពស់គុណភាពនៃជីវិត និងផលិតភាពរបស់របស់ប្រជាជន ស្របពេលដែលអាជីវកម្មនានា ក៏នឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីការបង្កើនផលិតភាពតាមរយៈការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវល្បឿន និងការគ្របដណ្តប់សេវាកម្ម។
ការងារសរុបប្រហែល 260 កន្លែង នឹងត្រូវបានបង្កើតឡើង៖ ការងារចំនួន 200 កន្លែងនៅក្នុងវិស័យសំណង់សម្រាប់អ្នកដំឡើងម៉ាស៊ីន វិស្វករ អ្នកស្ទង់ អ្នករចនា អ្នកបង្កើនប្រសិទ្ធភាព
បណ្តាញ អ្នកធ្វើតេស្តបណ្តាញ និងអ្នកបើកបរ និងការងារចំនួន 60 កន្លែងសម្រាប់បុគ្គលិកថែទាំបង្គោលសេវា និងតួនាទីការិយាល័យខាងក្រោយ។ គម្រោងនេះ ក៏នឹងរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់ស្ត្រីផងដែរ ស្របពេលដែល 20 ភាគរយនៃគណៈគ្រប់គ្រងរបស់ក្រុមហ៊ុន សែលកាត និង 30 ភាគរយនៃកម្លាំងការងារគឺជាស្ត្រី។
លោក Layth Al-Falaki នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន GuarantCo បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការបញ្ចប់ប្រតិបត្តិការទូរគមនាគមន៍លើកទីមួយរបស់យើង នៅអាស៊ី និងប្រតិបត្តិការទីបីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលប្រជាជន និងអាជីវកម្មក្នុងស្រុកជាច្រើន នឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ ពីការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវគុណភាពនៃសេវាទូរគមនាគមន៍។ ប្រតិបត្តិការរបស់ក្រុមហ៊ុន សែលកាត ក៏ជាការព្រមព្រៀងទីពីររបស់យើងជាមួយក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់ គ្រុប ដែលយើងបានបញ្ចប់ការធានាលើមូលបត្របំណុលចំនួន 24 លានដុល្លារអាមេរិក សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនអយស្ម័យយាន រ៉ូយ៉ាល់ រេលវេ នៅក្នុងខែធ្នូ ឆ្នាំ 2022។ ការបិទបញ្ចប់ប្រតិបត្តិការនេះ គឺជាឧទាហរណ៍ដ៏ល្អមួយទៀត នៃការចម្លងប្រតិបត្តិការនៅក្នុងទីផ្សារតែដដែលជាមួយដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រដដែល រួមមានក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ និងព្រូដិនសលកម្ពុជា ដែលយើងបានបញ្ចប់ប្រតិបត្តិការជាច្រើននៅតំបន់អាស៊ី។ យើងក៏មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយផងដែរដែលបានបិទបញ្ចប់ប្រតិបត្តិការដំបូងរបស់យើងជាមួយធនាគារ Deutsche Bank ក្នុងនាមជាអ្នកទទួលផលដែលផ្តល់មូលនិធិ 100 ភាគរយសម្រាប់ចំណែកឥណទាន។ ការដែលយើងអាចអនុវត្តឡើងវិញបាន បានគឺជាចំណុចផ្តោតដ៏សំខាន់សម្រាប់ឱ្យក្រុមហ៊ុន GuarantCo បិទបញ្ចប់ប្រតិបត្តិការកាន់តែលឿន ហើយការធ្វើដូច្នេះ
ផ្តល់ឱ្យប្រជាជនក្នុងប្រទេសដែលមានប្រាក់ចំណូលទាបនៅទូទាំងទ្វីបអាហ្រ្វិក និងអាស៊ីនូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធប្រកបដោយនិរន្តរភាពដែលកំពុងតែខ្វះខាត។
លោក Simon Perkins នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម បានមានប្រសាសន៍ថា៖
“មូលបត្របំណុលនិរន្តរភាព និងហិរញ្ញប្បទានមានសុវត្ថិភាពរបស់ ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម នឹងគាំទ្រដល់គម្រោងនានា ក្នុងគោលបំណងសម្រាលហានិភ័យ ទាក់ទងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ជាមួយនឹងការវិនិយោគលើថាមពលកកើតឡើងវិញ និងការផ្តល់ការតភ្ជាប់សេវាទៅកាន់ប្រជាជនដែលខ្វះខាត។ មូលនិធិចំនួន 70 លានដុល្លារអាមេរិក ដែលធានាដោយក្រុមហ៊ុន GuarantCo នឹងត្រូវបែងចែកជាយុទ្ធសាស្រ្តពង្រឹងបណ្តាញ និងសមត្ថភាពហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ក៏ដូចជាការវិនិយោគលើផលិតផលដែលមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន និងគំនិតផ្តួចផ្តើមក្នុងគោលបំណងបម្រើសហគមន៍ដែលខ្វះខាត”។
ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ អគ្គនាយកនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ក្រុមហ៊ុន GuarantCo បានក្លាយជាក្រុមហ៊ុនដ៏សំខាន់មួយ ដែលផ្តល់ការធានានៅក្នុងទីផ្សារមូលបត្រនៅ
កម្ពុជា ដែលនឹងពង្រឹងទំនុកចិត្តទាំងអ្នកវិនិយោគក្នុងស្រុក និងក្រៅប្រទេស។ ការចូលរួមរបស់ក្រុមហ៊ុន GuarantCo នៅក្នុងដំណើរនៃការអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា នឹងបើកចំហទីផ្សារនេះ ដើម្បីស្វាគមន៍ជនបរទេស ដែលមានបំណងចង់ធ្វើការវិនិយោគលើទីផ្សារមូលបត្រនៅកម្ពុជា។ ខ្ញុំជឿជាក់ថា ក្រុមហ៊ុន GuarantCo នឹងបន្តគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ជាពិសេសដើម្បីទាក់ទាញមូលធនបរទេសកាន់តែច្រើន តាមរយៈទីផ្សារមូលបត្រ និងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍
សេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងប្រទេស”។
លោកស្រី យូ កញ្ញារី ប្រធានស្តីទីនៃនាយកដ្ឋានចុះបញ្ជី និងផ្ដល់ព័ត៌មាននៃផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ក្នុងនាមជាផ្សារមូលបត្រតែមួយគត់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា យើងមាន
តួនាទីពង្រីកជម្រើសហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់សហគ្រាសកម្ពុជា ក៏ដូចជាការធ្វើពិពិធកម្មផលបត្រ
វិនិយោគសម្រាប់វិនិយោគិនសាធារណៈផងដែរ។ យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលបានកត់សម្គាល់ឃើញកំណើនសហគ្រាសប្រកបដោយនិរន្តរភាព ដែលដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការរួមចំណែកដល់ការបង្កើតការងារ ការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ ការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនៃបរិស្ថាន និងការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច។ ការផ្លាស់ប្តូរឆ្ពោះទៅរកនិរន្តរភាព គឺជាកត្តាដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់បុគ្គល
ស្ថាប័ន និងរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីយកការអភិវឌ្ឍន៍នេះជាអាទិភាព។ ស្របតាម “ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីការអភិវឌ្ឍបៃតងឆ្នាំ២០១៣-២០៣០ ដែលចេញដោយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា យើងកំពុងខិតខំប្រឹងប្រែងអភិវឌ្ឍ និងសម្រេចឱ្យបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព ក្នុងនាមជាសមាជិកនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមនៃផ្សារមូលបត្រប្រកបដោយនិរន្តរភាព ដែលទាមទារឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់រួមដៃគ្នាឆ្ពោះទៅសម្រេចបានគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍នេះ”។
លោកស្រី May Lin នាយិកាគ្រប់គ្រងនាយកដ្ឋានហិរញ្ញវត្ថុ មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា មានសេចក្ក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការធ្វើជា
វិនិយោគិនចម្បងនៅក្នុងមូលបត្របំណុលនិរន្តរភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម ដែលធានាដោយក្រុមហ៊ុន GuarantCo ដែលគាំទ្រគម្រោងនានា ពាក់ព័ន្ធនឹងការតភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងឌីជីថល ប្រសិទ្ធភាពថាមពល និងគម្រោងនានាដែលមានគោលបំណងសម្រាលហានិភ័យទាក់ទងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។ ការវិនិយោគនេះ ស្របតាមរបៀបវារៈឥទ្ធិពលរបស់ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ជាក្របខណ្ឌដែលដឹកនាំកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង និងការសម្រេចចិត្តរបស់យើង នៅក្នុងការកសាង
អាជីវកម្មមួយដែលជួយឱ្យពិភពលោកកាន់តែល្អប្រសើរឡើង។ យើងទន្ទឹងរង់ចាំមូលបត្របំណុល ដើម្បីផ្ដល់ហិរញ្ញប្បទានដល់គម្រោងនានា ដែលនឹងប្រមូលអត្ថប្រយោជន៍សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ទាំងផ្នែកសង្គម និងបរិស្ថាន”។
លោក Freddie Wong នាយកផ្នែកគណនាហានិភ័យនៃក្រុមហ៊ុន ព្រូដិនសលកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “សូមអបអរសាទរចំពោះ ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម (ក្រុមហ៊ុន សែលកាត) ចំពោះសមិទ្ធិផលដ៏គួរឱ្យស្ងើចសរសើរនៃការធានានូវមូលបត្របំណុលចំនួន 70 លានដុល្លារអាមេរិកពី ក្រុមហ៊ុន GuarantCo។ ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់នេះ គឺជាសក្ខីភាពមួយបញ្ជាក់អំពីជំហរដ៏រឹងមាំរបស់ក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម នៅក្នុងវិស័យ និងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុនចំពោះការអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទូរគមនាគមន៍ឱ្យកាន់តែទំនើបជឿនលឿន។ ជាមួយនឹងការវិនិយោគលើមូលបត្របំណុលនិរន្តរភាពដំបូងគេបង្អស់របស់កម្ពុជា ដែលបោះផ្សាយដោយក្រុមហ៊ុន ខេម ជ្ជីអេសអេម (ក្រុមហ៊ុន សែលកាត) ក្រុមហ៊ុនព្រូដិនសលកម្ពុជា បានសង្កត់ធ្ងន់លើការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុនចំពោះអនាគតប្រកបដោយចីរភាព បរិយាប័ន្ន និងទំនួលខុសត្រូវ។ ការប្ដេជ្ញាចិត្តនេះ សរបញ្ជាក់ឱ្យឃើញអំពីជំនឿមុតមាំរបស់យើង ចំពោះអំណាចនៃកិច្ចសហការ និងចក្ខុវិស័យរួមគ្នា ក្នុងការចាប់
ផ្តើមដំណើរមួយនេះ ដើម្បីកៀរគរធនធាន ជំរុញឱ្យមានឥទ្ធិពលដ៏មានអត្ថន័យ និងបង្ហាញអំពីការយកចិត្តទុកដាក់ឥតងាករេរបស់យើងនៅក្នុងការកសាងប្រទេសកម្ពុជាដែលមានភាពធន់ និងមាននិរន្តរភាពសម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ។ ការវិនិយោគនេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងនៅក្នុងគោលការណ៍ ESG របស់យើងក្រោមសសរស្តម្ភយុទ្ធសាស្ត្រសំខាន់មួយក្នុងចំណោមសរសរស្ដម្ភយុទ្ធសាស្ត្រនៃការវិនិយោគប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ ដែលមានគោលបំណងជំរុញឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរប្រកបដោយយុត្តិធម៌ និងមានបរិយាប័ន្ន ឆ្ពោះទៅរកគោលដៅក្នុងការបន្ថយនូវការបញ្ចេញឧស្ម័នស្មើសូន្យ (Net Zero) សម្រាប់ពេលអនាគតទាំងអស់”។
លោក សេង ចាន់ធឿន នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់ គ្រុប ស៊ីឃ្យូរីធី ម.ក បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយជាខ្លាំង ក្នុងការធ្វើជាសាក្សីនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបន្តរវាងក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់ គ្រុប ស៊ីឃ្យូរីធី និងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ក្នុងការលើកស្ទួយទីផ្សារមូលធននៅកម្ពុជា។ ការបោះផ្សាយមូលបត្របំណុលនិរន្តរភាពដំបូងគេបង្អស់របស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បញ្ជាក់ឱ្យឃើញអំពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើង ក្នុងការលើកស្ទួយប្រទេសកម្ពុជាទាំងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងចីរភាព។ តាមរយៈការបង្ហាញឱ្យជាភស្តុតាងអំពីដំណាក់កាលដ៏ជោគជ័យនេះ ក្រុមហ៊ុន រ៉ូយ៉ាល់ គ្រុប ស៊ីឃ្យូរីធី រក្សាការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការកៀរគរមូលធនបន្ថែមទៀត សម្រាប់អាជីវកម្មក្នុងស្រុករបស់យើង ដែលបង្កើតឥទិ្ធពលវិជ្ជមានជាបន្តបន្ទាប់ដល់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជន។ តាមរយៈការជំរុញលើការប្រើប្រាស់បណ្តាញ និងជំនាញដ៏ទូលំទូលាយរបស់យើង យើងនៅតែមានភាពស្វាហាប់ក្នុងការសម្រេចឱ្យបាននូវគោលបំណងរបស់យើង ដោយជំរុញ និងលើកស្ទួយយ៉ាងសកម្មនូវកំណើននៃវិស័យមូលបត្រ”។

GuarantCo provides a USD 70 million bond guarantee to CamGSM (Cellcard) to finance telecom infrastructure in Cambodia | Cellcard
GuarantCo provides a USD 70 million bond guarantee to CamGSM (Cellcard) to finance telecom infrastructure in Cambodia
Published Date: January, Wednesday 24, 2024
GuarantCo, part of the Private Infrastructure Development Group (PIDG), has provided CamGSM (Cellcard) with a USD 70 million guarantee to support an internationally certified sustainability bond fully subscribed by institutional investors Manulife and Prudential Cambodia, listed at the Cambodian Stock Exchange on 24th November 2023, and loan financing from Deutsche Bank AG, Singapore Branch. The proceeds of the financing will be used towards the expansion of Cellcard’s telecom infrastructure.
Both the bond and loan have obtained second party opinions from Moody’s Investor Services on their alignment with the international ICMA Green Bond, Social Bond, Sustainability Bond Principles as well as LMA/APLMA/LSTA Green Loan, Social Loan Principles. All proceeds from the bond and loan will be allocated towards green/social Use of Proceeds categories financing 4G telecommunication towers, energy efficient 4G equipment and future-proofing the network in preparation for 5G rollout.
This transaction aims to enhance Cellcard’s service quality for its customers including improved coverage, speed and increased data capacity supporting UN Sustainable Development Goal 9: Significantly increase access to information and communications technology.
This impact that the transaction will deliver to local people in Cambodia is significant; it is expected that over one million consumers will benefit from increased internet speed and coverage, improving their quality of life and productivity, whilst businesses will also benefit from enhanced productivity through improved speed and coverage of service.
In total around 260 jobs will be created: 200 jobs in construction for installers, riggers, engineers, surveyors, designers, network optimisers, network testers and drivers and 60 jobs for tower maintenance workers and back-office roles. The project will also make an important contribution to empowering women as 20 percent of Cellcard’s management and 30 percent of the workforce are women.
Layth Al-Falaki, CEO at GuarantCo, said: “We are delighted to close our first telecommunication transaction in Asia and third transaction in Cambodia from which many local people and businesses will benefit due to the improved quality of telecommunication services. The Cellcard transaction also is our second deal with the Royal Group with which we closed a USD 24 million bond guarantee for Royal Railway in December 2022. This is another good example of replicating transactions in the same market with the same strategic partners including Manulife and Prudential Cambodia with whom we have closed multiple transactions in Asia. We are also delighted to have closed our first transaction with Deutsche Bank as a beneficiary which provided 100 per cent funding for the loan tranche. Replicability is a key focus area for GuarantCo in order to close transactions faster and, in so doing, provide people in lower income countries across Africa and Asia with the much needed sustainable infrastructure.”
Simon Perkins, CEO of CamGSM Plc, said: “The CamGSM’s sustainability bond and secured financing will support projects aiming to alleviate climate change related risks with investment in renewable energy and provide connectivity to the underserved population. The USD 70 million funds, as guaranteed by GuarantCo, will be allocated strategically, enhancing the network and infrastructure capabilities, as well as investing in environment-friendly products and initiatives aimed at serving the underserved communities.”
His Excellency SOU Socheat, Director General at the Securities and Exchange Regulator of Cambodia, said: “GuarantCo has become a very important company that provides guarantees in the bond market in Cambodia which will strengthen both local and foreign investors’ confidence. The participation of GuarantCo in the journey of Cambodia securities market development will open up this market to welcome foreigners who aim to invest in the securities market in Cambodia. I believe that GuarantCo will continue to support the development of Cambodia securities market, especially to attract more foreign capital through securities market and promote the economic development in the country.”
You Kanhary, Acting Director of Listing & Disclosure Department at the Cambodia Securities Exchange, said: “As the only one securities exchange in Cambodia, our roles are to expand financing options for Cambodian enterprises as well as to diversify the investment portfolios for public investors. We are delighted to see the sustainable growth of enterprises which play an important role in contributing to job creation, poverty reduction, environmental amelioration and economic development. The transition towards sustainability is a vital factor for individuals, institutions and government to take it as the priority. In alignment with “National Strategic Plan on Green Growth 2013-2030 issued by the Royal Government of Cambodia, we are striving to develop and achieve as a member of the Sustainable Stock Exchanges initiative which requires all related parties joining hands towards sustainable development goals”.
May Lin, Chief Financial Officer at Manulife Cambodia, said: “Manulife Cambodia is pleased to be the main investor in the CamGSM sustainability bond guaranteed by GuarantCo that supports projects relating to digital connectivity, energy efficiency, and those that are aimed at alleviating climate change related risks.  Such investments align with Manulife’s Impact Agenda, a framework that guides our efforts and decisions in building a business to better the world.  We look forward for the bond to finance projects that will reap benefits for Cambodia both socially and environmentally.”
Freddie Wong, Chief Actuary at Prudential Cambodia, said: “Congratulations to CamGSM PLC (Cellcard) on the remarkable achievement of securing a USD 70 million bond guarantee by GuarantCo. This significant milestone is a testament to CamGSM’s strong standing in the industry and its commitment to advancing telecommunication infrastructure. With the investment in Cambodia’s first sustainability bond issued by CamGSM PLC (Cellcard), Prudential Cambodia emphasizes its commitment to a sustainable, inclusive, and responsible future. This underscores our steadfast belief in the power of collaboration and shared vision to embark on this journey to mobilize resources, drive meaningful impact, and demonstrates our unwavering dedication to building a resilient and sustainable Cambodia for generations to come. This investment is reflected in our ESG principles under one of the key strategic pillars of responsible investment which aims to enable a just and inclusive transition to net zero for every future.”
Seng Chan Thoeun, CEO at Royal Group Securities, said: “It is with great pleasure to witness the continued cooperation between Royal Group Securities and all stakeholders in uplifting the capital market in Cambodia. The issuance of the Kingdom’s first-ever sustainability bond reaffirms our dedication in improving Cambodia in both the financial and sustainable domains. Proven by this successful milestone, Royal Group Securities stays committed to raising more capital for our local businesses which generates a ripple effect on people’s livelihood. Leveraging our extensive network and expertise, we remain steadfast in the pursuit of our objectives, actively driving and championing the growth of the securities sector.”