កម្មវិធីប្រកួតថតរឿងខ្លី Film it! ការប្រកួតដើម្បីស្វែងរកអ្នកមានទេពកោសល្យផលិតភាពយន្ត | សែលកាត
ដើម្បីអបអរមហោស្រពភាពយន្តអន្តរជាតិកម្ពុជា​ (CIFF)​ សែលកាត​ បានសម្ពោធកម្មវិធីប្រកួតថតរឿងខ្លី​ Film it ដើម្បីឲ្យផលិតករ ភាពយន្តបង្ហាញស្នាដៃ របស់ខ្លួនដែលផលិតឡើង​ ​​តាមរយះការថតដោយប្រើទូរស័ព្ទដៃ។
សែលកាត ជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំសម្រាប់ មហោស្រពភាពយន្តអន្តរជាតិកម្ពុជា នេះដែលនឹងធ្វើការបើកកម្មវិធីជាផ្លូវការនៅរាត្រីថ្ងៃសោរ៍ចុងសប្ដាហ៍នេះ។
កម្មវិធីប្រកួតថតរឿងខ្លី​ Film it! មានការអញ្ជើញចូលរួមពីអ្នកមានទេពកោសល្យច្នៃប្រឌិតដែលអាចផលិតរឿងខ្លីដោយប្រើទូរស័ព្ទដៃ​ ឬថេប្លេត។​ បេក្ខជនដែលចូលរួមអាច ​ថតរឿងខ្លីគ្រប់ប្រធានបទចាប់ពី10នាទីឡើង។
នាយកទីផ្សារសែលកាត​ អ្នកស្រី Evelyn Jimenez បានថ្លែងថា វាសំខាន់ណាស់ក្នុងការបន្តលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនមានទេពកោសល្យដើម្បីបង្ហាញសក្ដានុពលផ្ទាល់ខ្លួន​ និងអាចឲ្យពួកគេបង្ហាញពីអារម្មណ៍សញ្ចេតនាផ្ទាល់ខ្លួនប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត។
អ្នកស្រីបានមានប្រសាសន៍ថា ការផលិតភាពយន្តអាចត្រូវចំណាយច្រើនលើសម្ភារឧបករណ៍ តួសម្ដែង និងពេលវេលាក្នុងស្ទូឌីយ៉ូ។ ប៉ុន្តែជាមួយទូរស័ព្ទដៃ និងកម្មវិធីផ្សេងៗដែលមានស្រាប់ អាចជាមធ្យោបាយដ៏ល្អក្នុង ការចាប់ផ្ដើមផលិតភាពយន្តខ្លី និងជួយបង្ហាញនូវទេពកោសល្យផងដែរ។
មានផលិតករភាពយន្តអាជីពច្រើនណាស់ដែលផ្ដោតលើការផលិតភាពយន្តតាមទូរស័ព្ទដៃ ហើយមហោស្រពនេះនឹងប្រារព្ធឡើងទូទាំងពិភពលោកដើម្បីបង្កើតការផ្សារភ្ជាប់និងបច្ចេកវិទ្យា ព្រមទាំងបច្ចេកទេសដែលពាក់ព័ន្ធផងដែរ។
យើងសង្ឃឹមថាបេក្ខជនដែលចូលរួមនិងបង្ហាញពីទិដ្ឋភាពចម្រុះនៃជីវិត វប្បធម៌ទាំងបែបទំនើប​ និងបែបប្រពៃណី ភាពច្នៃប្រឌិត និងភាពសប្បាយរីករាយពីខ្លួនឯង។
ក្នុងការវាយតម្លៃដាក់ពិន្ទុក្នុងកម្មវិធីនេះ នឹងមានការចូលរួមពីទូតសុឆន្ទៈតំណាងសែលកាត ដែលជាម្ចាស់ជ័យលាភីផលិតករភាពយន្ត វ័យ25ឆ្នាំ គឺលោក ចាប សោមច័ន្ទរិទ្ធ។
យុវជនកម្ពុជាដែលមានទេពកោសល្យ បានផលិតភាពយន្ត ជាច្រើនដែលបានដាក់ បញ្ចាំងនៅក្នុងមហោស្រពភាពយន្តសាកល។ដូចច្នេះចូលរួមប្រកួត កម្មវិធី​ Film it​ ទាំងអស់គ្នា!  កម្មវិធីនេះនឹងបញ្ចប់ឈប់ទទួលនៅថ្ងៃទី16 មីនា វេលាថ្ងៃត្រង់។
គណៈកម្មការ វាយតម្លៃរួមមាន លោក​ ចាប សោមច័ន្ទរិទ្ធ និងតំណាង CIFF ​​ ព្រមទាំង​ អ្នកតំណាងក្រុមហ៊ុន ​សែលកាត ហើយនឹងប្រកាស ជ័យលាភីតាមរយៈ លិខិតអញ្ជើញពិសេស ចូលរួមព្រឹត្តិការណ៏ នៅថ្ងៃទី18 មីនា។​ ជ័យលាភីក៏នឹងទទួលបានថ្មីមួយ ​គ្រឿង iPhone 7 Plus រួមជាមួយរង្វាន់ជាច្រើនទៀត។
ដើម្បីចូលរួម សូមផ្ញើស្នាដៃរបស់អ្នក តាមរយៈ contest.cellcard@gmail.com ហើយករណីស្នាដៃមានទំហំធំពេកអ្នកអាចផ្ញើ File transfers​តាមរយៈអាសយដ្ឋានអ៊ីម៉ែលខាងលើនេះផងដែរ។

Film it! Challenge to discover filmmaking talent | Cellcard
To help celebrate the upcoming Cambodian International Film Festival (CIFF), Cellcard today launched the Film it! Challenge for budding filmmakers to showcase works produced on mobile phones.
Cellcard is the presenting sponsor for CIFF, which gets under way at the weekend with the official opening ceremony on Saturday night.
Film it! Challenge invites entries from creative talents who can produce short films on mobile phones or tablets. The category is open to any topic that the entrant is passionate about and can be any length up to 10 minutes.
Cellcard Chief Marketing Officer, Evelyn Jimenez, said it was important to continually encourage young talent to explore their potential and enable them to express themselves creatively.
“Filmmaking can be an expensive pursuit with equipment, actors and studio time. But with mobile phone technology and the different apps available, short films can be a great way to get started and help uncover talent,’’ she said.
“There are many professional filmmakers who focus solely on mobile phone films and festivals are held all over the world to build the community as technology and techniques evolve.
“We’re hoping to see Cambodian life, culture and a mix of modernity and tradition as entrants use their mobile phones for self-expression, innovation and fun.”
Helping judge the entries will be one of Cellcard’s brand ambassadors, 25-year-old award winning filmmaker, Somchamrith Chap.
The young Cambodian talent has produced numerous films that have screened at film festivals globally.
Entries to Film it! Challenge close at midday on Thursday, March 16.
A judging panel, including Chap and representative of CIFF and Cellcard, will announce the winner at a special invite event on March 18.  The winner will receive a new iPhone 7 Plus and other prizes.
Entries can be submitted to: contest.cellcard@gmail.com  File transfers can also be used for larger file sizes to the same email address.