សហព័ន្ធកីឡាអេឡិចត្រូនិកកម្ពុជា សហការជាមួយ សែលកាត រៀបចំការប្រកួតកីឡាអេឡិចត្រូនិកថ្នាក់ជាតិ | សែលកាត
ក្រុមអត្តពលិកកីឡាអេឡិចត្រូនិកដែលកំពុងរីកចម្រើននៅកម្ពុជានឹងត្រូវបានអញ្ជើញឱ្យចូលរួមក្នុងការប្រកួតកីឡាអេឡិចត្រូនិកថ្នាក់ជាតិលើកទីមួយរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ហើយអ្នកឈ្នះនឹងជាតំណាងឱ្យកម្ពុជាទៅប្រកួតនៅលើឆាកអន្តរជាតិ។
សហព័ន្ធកីឡាអេឡិចត្រូនិកកម្ពុជា (EFC) និង សែលកាត បានសហការគ្នាក្នុងការបើកការប្រកួតថ្នាក់ជាតិប្រចាំឆ្នាំលើកទីមួយ ជាមួយនឹងប្រាក់រង្វាន់សរុប 32 លានរៀល ដែលក្រុមអត្តពលិកកីឡាអេឡិចត្រូនិករបស់កម្ពុជាអាចចុះឈ្មោះប្រកួតសម្រាប់ហ្គេមទូរស័ព្ទចំនួនពីរគឺ PUBG Mobile និង League of Legends: Wild Rift ។
អ្នកដែលឈ្នះនឹងបន្តទៅប្រកួតជាមួយប្រទេសចំនួនប្រាំបួននៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ក្នុងការប្រកួត Pre Sea Games ដែលរៀបចំដោយគណៈកម្មាធិការអូឡាំពិករបស់ប្រទេសវៀតណាមក្នុងខែមករានេះ បន្ទាប់ពីនេះពួកគេក៏នឹងមានឱកាសចូលរួមប្រកួតក្នុងវគ្គ 8 ក្រុមចុងក្រោយនៃការប្រកួត Road to SEA Games ដែលរៀបចំឡើងដោយ សែលកាត និង EFC ក្នុងខែកុម្ភៈខាងមុខនេះ។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនសែលកាត លោក Simon Perkins បាននិយាយថា ការចាប់ផ្តើមនៃការប្រកួតនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងតាមរយៈភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំរវាង សែលកាត និង EFC ។
ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេនៅកម្ពុជាក្នុងវិស័យអេឡិចត្រូនិក យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការប្រកាសអំពីឱកាសដ៏ល្អនេះដល់សហគមន៍កីឡាអេឡិចត្រូនិកដែលកំពុងតែរីកចម្រើននៅកម្ពុជា។ វិស័យកីឡាអេឡិចត្រូនិកនៅកម្ពុជាកំពុងមានសន្ទុះកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំង ដោយមានការកើនឡើងពីអ្នកលេងត្រឹមតែ 2.9 លាននាក់ក្នុងឆ្នាំ2020 កើនដល់ 3.9 លាននាក់ក្នុងឆ្នាំ2021។
លោក Perkins បានបន្ថែមថា “កីឡាអេឡិចត្រូនិក កំពុងផ្តល់មានឥទ្ធិពលនិងលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនកម្ពុជានិងផ្តល់នូវវេទិកាដើម្បីបង្ហាញពីសមត្ថភាពដ៏ជំនាញនៅលើឆាកអន្តរជាតិ” ។
ឯកឧត្តម ជា ច័ន្ទបរិបូរណ៍ ជាប្រធាន EFC បានមានប្រសាសន៍ថា ការប្រកួតនេះគឺជាជំហានដ៏ធំមួយទៀតនៃអត្តពលិកកីឡាអេឡិចត្រូនិករបស់កម្ពុជា ដែលអាចបង្ហាញទេពកោសល្យនៅលើឆាកអន្តរជាតិ។
“យើងចង់បង្កើតក្រុមដ៏រឹងមាំនៃអត្តពលិកកីឡាអេឡិចត្រូនិករបស់កម្ពុជា ដែលពោរពេញទៅដោយជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ដែលអាចជាតំណាងឱ្យប្រទេសនៅលើឆាកអន្តរជាតិ។ យើង​សូម​ថ្លែង​អំណរគុណ​ដល់​ក្រុមហ៊ុន សែលកាត ដែល​បាន​ជួយ​ធ្វើ​ឱ្យ​ព្រឹត្តិការណ៍នេះកើត​ឡើងបាន»។
ក្រុមអត្តពលិកនឹងធ្វើការប្រកួតប្រជែងតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ដោយការប្រកួតទាំងអស់ត្រូវបានផ្សាយបន្តផ្ទាល់នៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុក Playgame និង EFC ដែលអាចចូលរួមទស្សានាជាមួយមិត្តភក្តិនិងក្រុមគ្រួសារផងដែរ។
ការប្រកួតនេះត្រូវបានគាំទ្រដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា។ ការចុះឈ្មោះចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី1 ដល់ថ្ងៃទី6 ខែធ្នូ។ វគ្គជម្រុះតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី8 ដល់ថ្ងៃទី10 ខែធ្នូ ដោយវគ្គបែងចែកក្រុមនិងវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រធ្វើឡើងនៅចន្លោះថ្ងៃទី11 ដល់ថ្ងៃទី26 ខែធ្នូ។
ការប្រកួតចាប់ផ្តើមបើកឱ្យចុះឈ្នោះដោយឥតគិតថ្លៃសម្រាប់អ្នកចូលចិត្តលេងហ្គេមទាំងអស់។ ដើម្បីចុះឈ្មោះចូលរូមការប្រកួត គ្រាន់តែចូលទៅកាន់គេហទំព័រ​ www.unlimited.play.com.kh/arena

The Kingdom’s growing league of Esports athletes are being invited to take part in Cambodia’s first national Esports tournament – and the winner can represent the nation on the regional stage.
The Esports Federation of Cambodia (EFC) and Cellcard have joined forces to launch the first annual national tournament. With a total prize pool of 32,000,000 Riels the Kingdom’s Esports athletes are able to register for two mobile game titles: PUBG Mobile and League of Legends: Wild Rift.
The winners will go on to compete against nine Southeast Asian countries in an online pre-SEA Games tournament hosted by Vietnam’s Olympic Committee in January. After this, they will also be in with a
chance of earning a ticket to compete in the quarter-finals of Road to SEA Games hosted by Cellcard and EFC in February.
Cellcard CEO Simon Perkins said the launch of the tournament has been made possible through the strong partnership between Cellcard and EFC.
“As leaders in the Kingdom’s Esports landscape, we are delighted to announce this great opportunity to the country’s growing Esports community. Esports and gaming industry in Cambodia has been gaining momentum, It has grown from just 2.9 million players in 2020 to 3.9 million in 2021.
“Esports is empowering and inspiring and is providing Cambodian youth with a platform to perform on the international arena,” added Mr. Perkins.
H.E. Chea Chan Boribo, President of the EFC, said the tournament marks another huge step towards Cambodia’s Esports athletes having a professional space on the international stage.
“We want to create a solid team of professional Cambodian Esports athletes who can represent the country on a global scale. We would like to thank Cellcard for helping to make this happen.”
Competing athletes will battle it out online, with all matches livestreamed on Playgame and the EFC Facebook page so friends and family can watch the action.
The tournament is supported by the Ministry of Education, Youth and Sports and the National Olympic Committee of Cambodia. Registration runs from December 1st to 6th. The online qualifier takes place from December 8th to 10th, with group stages and the finals taking place on various dates from December 11th to 26th.
The Tournament is open and free to all Esports and gaming enthusiasts. To register, just visit the PlayGame Arena at www.unlimited.play.com.kh/arena