សែលកាតចែករំលែកចក្ខុវិស័យរបស់ក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាលគ្រុប ក្រោមប្រធានបទ “ទីក្រុងឆ្លាតវៃសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា” | សែលកាត
សែលកាតចែករំលែកចក្ខុវិស័យរបស់ក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាលគ្រុប ក្រោមប្រធានបទ “ទីក្រុងឆ្លាតវៃសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា”
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: កុម្ភៈ, ថ្ងៃ​សុក្រ 26, 2021
ក្រុមហ៊ុនសែលកាតបានបង្ហាញនូវចក្ខុវិស័យទីក្រុងឆ្លាតវៃរបស់ខ្លួនសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា នៅក្នុងបទបង្ហាញមួយដែលធ្វើឡើងនៅក្នុង Mobile World Congress Shanghai 2021 នាសប្តាហ៍នេះ ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏ធំអស្ចារ្យបំផុតមួយ មានការចូលរួមយ៉ាងច្រើនកុះករពីសំណាក់ក្រុមហ៊ុនលំដាប់ពិភពលោកល្បីៗនៅក្នុងវិស័យទូរគមនាគមន៍ និងបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានវិទ្យា។
បទបង្ហាញនេះ បានបង្ហាញពីចក្ខុវិស័យរបស់ក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប និងក្រុមហ៊ុនសែលកាត សម្រាប់ទីក្រុងឆ្លាតវៃ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា រួមជាមួយសក្តានុពលភាពក្នុងការភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាដៃគូ និងការវិនិយោគលើបច្ចេកវិទ្យា 5G ដែលនឹងនាំឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរនូវទម្លាប់រស់នៅ ការធ្វើការងារ និងការកម្សាន្តរបស់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ។
លោក អៀន វ៉ាតសុន (Ian Watson) នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនសែលកាត បានធ្វើបទបង្ហាញនេះឡើង ដែលជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលបណ្តាញ 5G (5G Network Summit) ដោយក្នុងនោះរួមមាននូវវត្តមានចូលរួមរបស់នាយកប្រតិបត្តិមកពីបណ្តាប្រតិបត្តិករ និងក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាធំៗលំដាប់ពិភពលោក ដូចជាក្រុមហ៊ុន China Telecom, China Unicom, Deloitte, Huawei និងក្រុមហ៊ុនល្បីៗជាច្រើនទៀតផងដែរ។
លោក វ៉ាតសុន បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា៖ “យើងត្រូវចាប់ផ្តើមកសាងទីក្រុងឆ្លាតវៃពីពេលនេះតទៅ សម្រាប់កូនៗ និងក្មេងៗជំនាន់ក្រោយ ដែលពួកគេនឹងបម្រើការងារ ក៏ដូចជាចាប់យកអាជីពនៅក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យានេះ ដោយក្នុងនោះមានដូចជា IoT, Big Data, Artificial Intelligence, Robotics និងបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗជាច្រើនទៀតជាដើម។
“ហើយពួកគេ នឹងក្លាយជាអ្នកជំនាន់ថ្មី ដែលធានាថាបច្ចេកវិទ្យាទាំងនេះ នឹងជួយផ្គត់ផ្គង់ស្បៀងអាហារ ទឹកស្អាត និងខ្យល់បរិសុទ្ធដើម្បីទ្រទ្រង់ប្រទេសកម្ពុជានាពេលអនាគត ក៏ដូចជាជួយការពារដល់បរិស្ថាន ជីវចម្រុះ និងវប្បធម៌ខ្មែរផងដែរ។”
លោក វ៉ាតសុន បានគូសបញ្ជាក់ឱ្យដឹងទៀតថា យើងមានតម្រូវការសំខាន់ៗចំនួន 5 សម្រាប់ទីក្រុងឆ្លាតវៃ ដោយក្នុងនោះរួមមានការគាំទ្ររបស់រដ្ឋាភិបាល សេដ្ឋកិច្ចដែលមានភាពរឹងមាំ ការចូលរួមដោយប្រជាជន ការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ការវិនិយោគ និងដៃគូចូលរួមសហការ។
“ប្រទេសកម្ពុជាជាទីផ្សារមួយនៅលើពិភពលោកដែលសម្បូរទៅដោយយុវជនវ័យក្មេង មានសេដ្ឋកិច្ចរឹងមាំ និងមានរដ្ឋាភិបាលដែលតែងយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការចូលរួមគាំទ្រ”។
“ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទចល័តដែលមានកម្មសិទ្ធិជាជនជាតិខ្មែរ 100% សែលកាតចាត់ទុកថា នេះគឺជាកាតព្វកិច្ចរបស់យើង រួមជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុបទាំងមូល ក្នុងការទាក់ទាញការវិនិយោគ និងដៃគូសហការដែលចាំបាច់ដើម្បីសាងសង់ទីក្រុងឆ្លាតវៃគាំទ្រដោយបច្ចេកវិទ្យា 5G នេះឡើង”។
ព្រឹត្តិការណ៍ខ្នាតយក្ស ដូចជា Mobile World Congress នេះជាដើម គឺជាវេទិកាលំដាប់ពិភពលោកដែលទាក់ទាញនូវចំណាប់អារម្មណ៍ខ្ពស់ និងមានប្រសិទ្ធភាពបំផុតក្នុងការចែករំលែកនូវចក្ខុវិស័យរបស់យើង ហើយទន្ទឹមនឹងនោះ យើងក៏សូមថ្លែងអំណរគុណដល់ស្ថាប័ន GSMA ផងដែរ ចំពោះការផ្តល់ឱកាសដ៏មានតម្លៃ និងការចូលរួមគាំទ្រតាំងតែពីដើមរៀងមក៕

Published Date: February, Friday 26, 2021
Cellcard has released its Smart Cities vision for Cambodia in a presentation given at this week’s Mobile World Congress Shanghai 2021 attended by the region’s heavyweights in the telco and ICT sectors.
The presentation outlined the Royal Group and Cellcard vision for Smart Cities in Cambodia together with the potential for partnership and investment in the 5G technologies that will change the way future generations live, work and play.
Cellcard Chief Executive Officer Ian Watson gave the presentation as part of the 5G Network Summit session joining CEOs from some of the world’s largest operators and technology companies including China Telecom, China Unicom, Deloitte, Huawei and more.
“We must start to build Smart Cities now for our children and their children who will work and have careers in technologies such as IoT, Big Data, Artificial Intelligence, robotics and more,” Mr Watson said.
“And they will be the ones who ensure these technologies help provide the food needed, clean water and air to sustain Cambodia in the future and protect the environments, biodiversity and culture.”
Mr Watson outlined that there were five key requirements for Smart cities; Government support, a strong economy, people, investment finance and partners.
“Cambodia has one of the youngest age profiles of any market in the world as well as a strong economy and supportive Government.
“As the only 100% Cambodian owned mobile company, Cellcard considers it our duty, together with the whole of Royal Group, to attract the investment and partners needed to build Smart Cities with 5G.
“Events such as Mobile World Congress are an incredibly respected and effective global platform to do this and we thank the GSMA for this opportunity and their support.”