ជាមួយការនាំមុខទៅលើភាពច្នៃប្រឌិតថ្មី ក្រុមហ៊ុនសែលកាត បានបើកដំណើរការកម្មវិធីជំនួយការសិក្សាបែបថ្មី iKnow iKnow App ដោយមានផ្តល់ជូននូវរង្វាន់អាហារូបករណ៍ រយៈពេល 1ឆ្នាំ សម្រាប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យនាំមុខគេទាំងបីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
កម្មវិធីច្នៃប្រឌិតថ្មីអមដោយភាពសប្បាយនេះ បានច្របាច់បញ្ចូលនូវបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីជួយជម្រុញ និងលើកទឹកចិត្តដល់សិស្ស និស្សិតឱ្យខិតខំបង្កើនចំណេះដឹង និងក្លាយខ្លួនជាសិស្សពូកែ។
សាកលវិទ្យាល័យល្បីៗដែលចូលរួមមានដូចជា សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង (NUM) សាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា (PUC) និងសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា (UC)។
រាល់អ្នកប្រើប្រាស់កម្មវិធី iKnow iKnow ទាំងអស់ នឹងមានឱកាសឈ្នះរង្វាន់អាហារូបករណ៍រយៈពេលមួយឆ្នាំចំនួន 5រង្វាន់ជារៀងរាល់សប្តាហ៍។
ក្នុងនោះ ក្រុមហ៊ុនក៏មានផ្តល់ជូននូវរង្វាន់ប្រចាំខែម៉ូតូ Yamaha QBIX 2020 ចំនួន 1រង្វាន់ សម្រាប់រយៈពេល 6 ខែផងដែរ។
ព្រឹត្តិការណ៍បើកសម្ពោធនេះមានរួមបញ្ចូលនូវពិធីចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នារវាងក្រុមហ៊ុនសែលកាត និងសាកលវិទ្យាល័យទាំងបីផងដែរ។ ភ្ញៀវកិត្តិយសដែលបានចូលរួមមានដូចជា៖
- សាស្រ្តាចារ្យបណ្ឌិត សេង ប៊ុនធឿន សាកលវិទ្យាធិការរងនៃសាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង
- ឯកឧត្តមបណ្ឌិត កុល ផេង សាកលវិទ្យាធិការនៃសាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា
- បណ្ឌិត ញ៉ សញ្ញេ អនុប្រធានផ្នែកកិច្ចការសាលានៃសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនសែលកាត លោក Ian Watson បានថ្លែងឱ្យដឹងថា ការចាប់ទំនាក់ទំនងជាដៃគូជាមួយសាកលវិទ្យាល័យកំពូលៗទាំងបីនេះ គឺជាជោគជ័យដ៏ធំធេងមួយ សម្រាប់ក្រុមការងារគាត់ផ្ទាល់ ដែលពួកគេតែងខិតខំរៀបចំជូននូវរង្វាន់ជាទីពេញចិត្តទៅដល់អតិថិជន តាមរយៈប្រូម៉ូសិនដែលមានជារៀងរាល់ឆ្នាំ។
លោក Watson បានបន្តថ្លែងទៀតថា៖ ” កម្មវិធី iKnow iKnow App គឺជាមធ្យោបាយដ៏វិសេសបំផុតមួយសម្រាប់សែលកាត ក្នុងការជួយគាំទ្រទៅដល់សិស្សនិស្សិត ឱ្យពួកគេទទួលបានភាពសប្បាយរីករាយក្នុងការសិក្សា ហើយមានលក្ខណៈសមស្របទៅតាមជីវិតបែបឌីជីថលរបស់ពួកគេផ្ទាល់ផងដែរ ”
សិស្សនិស្សិតភាគច្រើនក្នុងសម័យនេះសុទ្ធតែមានស្មាតហ្វូន សម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន ហើយពួកគេថែមទាំងមានបទពិសោធន៍ច្បាស់លាស់ក្នុងការប្រើប្រាស់វាដើម្បីសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងចែករំលែកឯកសារជាមួយមិត្តរួមថ្នាក់។
ដូច្នេះកម្មវិធី iKnow iKnow នឹងជួយជម្រុញបន្ថែមដល់ការសិក្សាតាមបែបឌីជីថលរបស់ពួកគេ ហើយថែមទាំងមានផ្តល់ជូនរង្វាន់លើកទឹកចិត្តទៀតផង។
លោក Watson បានប្រាប់ឱ្យដឹងទៀតថា ក្រុមហ៊ុនសែលកាត តែងចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការលើកស្ទួយដល់ការអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជាក្នុងរយៈពេលជាងពីរទសវត្សរ៍កន្លងមកនេះ ហើយវិស័យអប់រំត្រូវបានចាត់ចូលជាចំណុចដ៏សំខាន់បំផុតមួយ។
លោកថ្លែងថា ” កម្មវិធី iKnow iKnow App នឹងជួយដល់ភាពរីកចម្រើននិងការអភិវឌ្ឍនៃចិត្តគំនិតរបស់យុវជនកម្ពុជា ដើម្បីធានាថាប្រទេសជាតិនឹងរីកចម្រើនទៅថ្ងៃអនាគត។ ”
កម្មវិធី iKnow អាចប្រើប្រាស់បាននៅលើស្មាតហ្វូនដើរដោយប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការទាំង iOS និង Android។ យុវជននិងសិស្សនិស្សិតខ្មែរ ជាពិសេសចាប់ពីថ្នាក់ទី9 ដល់ទី12 អាចប្រើប្រាស់កម្មវិធីនេះដើម្បីចូលសិក្សាកម្មវិធីសាលាបានគ្រប់ទីកន្លែងនិងគ្រប់ពេលវេលា។ មុខវិជ្ជាទាំងអស់ដែលមានផ្តល់ជូននៅលើកម្មវិធី iKnow iKnow ត្រូវបានអនុលោមទៅតាមកម្មវិធីសិក្សាថ្នាក់ជាតិរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
កមុ្មវិធីនេះ ផ្តោតជាពិសេសទៅលើយុវវ័យ ដោយមានផ្តល់ជូននូវ Sound Effect និងរូប Emoji អមដោយផ្ទាំងកម្មវិធីងាយស្រួលប្រើ ហើយថែមទាំងសប្បាយលេងផងដែរ។
លោកអ្នកអាចទាញយកកម្មវិធីនេះបានទាំងនៅលើហាងកម្មវិធីរបស់ iOS និង Android។ សិស្សនិស្សិតទាំងអស់អាចជាវនូវគម្រោងប្រើប្រាស់ឥតដែនកំណត់ដើម្បីដោះស្រាយលំហាត់ជ្រើសរើសចំលើយត្រឹមត្រូវ ដោយចំណាយត្រឹមតែ 30សេនប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយសប្តាហ៍៕

In another innovation first, Cellcard launches the all-new iKnow iKnow educational App which now offers scholarships to three of Cambodia’s top universities as prizes.
The innovative and fun App embraces digital technology and incentivizes students to increase their knowledge and become better-performing students.
The participating universities include National University of Management (NUM), Paññāsāstra University of Cambodia (PUC) and University of Cambodia (UC).
Anyone using the iKnow iKnow App will have the chance to win a one-year scholarship with up to five scholarships being offered each week.
A monthly prize is also available, with a Yamaha QBIX 2020 motorbike going to one lucky winner each month for six months.
The launch event included the signing of a Memorandum of Understanding between Cellcard and the three universities. Representing esteemed guests included:
- Seng Bunthoeun, Vice-Rector of the National University of Management
- Kol Pheng, President of Paññāsāstra University of Cambodia
- Nhor Sanhei, Vice-President for Academic Affairs for University of Cambodia
Cellcard Chief Executive Officer Ian Watson said the partnership with the universities was a breakthrough for his team who always strives to give customers relevant prizes in the promotions throughout the year.
“The iKnow iKnow App is an excellent way for Cellcard to support students and help them enjoy learning in a way that is suited to their digital lifestyle,” Mr. Watson said.
“Most students at this age already have access to a smartphone and are well versed at using them for research and sharing files and reports with classmates for study.
“The iKnow iKnow App will further supplement their digital learning and reward them at the same time.
Mr. Watson said Cellcard had actively participated in promoting the development of Cambodia for more than two decades and education was key to that.
“This new app iKnow iKnow will assist the continued growth and development of Cambodia’s youths’ minds to ensure the nation grows into the future,” he said.
The iKnow iKnow App can be used on smartphones (both iOS & Android). Cambodian students and youths, ideally in high school from grades 9-12, can use the App to access school lessons anywhere, anytime, as the content on iKnow iKnow follows the Cambodian educational curriculum.
The app is very youth-orientated with sound effects and emojis being part of the playful interface and design.
The App can be downloaded from both iOS & Android play stores. Students can purchase unlimited access to the educational multiple-choice quizzes for just 30c/week.