សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន ស្តីពី កម្មវិធី “Cellcard Free Data Distance Education Program” ក្នុងការគាំទ្រដល់កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ “ការអប់រំពីចម្ងាយ” ដែលបង្កើតដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ | សែលកាត
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន ស្តីពី កម្មវិធី “Cellcard Free Data Distance Education Program” ក្នុងការគាំទ្រដល់កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ “ការអប់រំពីចម្ងាយ” ដែលបង្កើតដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: កក្កដា, ថ្ងៃ​ពុធ 15, 2020
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រុមហ៊ុនCellcard សូមជម្រាបជូនដល់សិស្សានុសិស្ស បុគ្គលិកអប់រំ មាតាបិតានិងអ្នកអាណាព្យាបាលសិស្ស និងសាធារណៈជនទាំងអស់មេត្តាជ្រាបថា ក្រុមហ៊ុន Cellcard នឹងដាក់អោយដំណើរការចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២០ នេះតទៅ នូវកម្មវិធីថ្មីមួយដែលមានឈ្មោះថា “Cellcard Free Data Distance Education” ដែលជាជាការគាំទ្រដល់កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ (Mobile App) ដែលមានឈ្មោះថា “ការអប់រំពីចម្ងាយ – Distance Education” ដែលរៀបចំបង្កើតដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍។
កម្មវិធី “Cellcard Free Data Distance Education” នឹងអនុញ្ញាតអោយសិស្សានុសិស្ស បុគ្គលិកអប់រំ និងសាធារណៈជនទាំងអស់ដែលកំពុងប្រើប្រាស់បណ្តាញទូរស័ព្ទរបស់ក្រុមហ៊ុន Cellcard អាចប្រើប្រាស់ដោយឥតគិតថ្លៃសេវា និងដោយរហ័សទាន់ចិត្ត នូវវីដេអូនៃការបង្រៀន ដែលមាននៅក្នុង App “ការអប់រំពីចម្ងាយ – Distance Education” ជារៀងរាល់ថ្ងៃ ចាប់ពីម៉ោង៦៖០០ ដល់ម៉ោង១១៖០០ព្រឹក។
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះ ថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមការងារបច្ចេកទេសនៃវិទ្យាស្ថាន NIPTIC និងក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ដែលបានសហការរៀបចំបង្កើត App “ការអប់រំពីចម្ងាយ – Distance Education” ហើយដែលសិស្សានុសិស្ស បុគ្គលិកអប់រំ និងសាធារណៈជនទាំងអស់ អាច Download សម្រាប់ប្រើប្រាស់លើទូរស័ព្ទដៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២០ នេះតទៅ។ App “ការអប់រំពីចម្ងាយ – Distance Education” នេះ នឹងផ្តល់វីដេអូនៃការបង្រៀន សម្រាប់កម្មវិធីសិក្សារបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ចាប់ពីថ្នាក់ទី៩ ដល់ទី១២ ដែលជាជំហានដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងការផ្តល់សេវា អប់រំឌីជីថល និងពីចម្ងាយ។ ក្រុមហ៊ុន Cellcard បានព្រមព្រៀងជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងការអនុញ្ញាតអោយសិស្សានុសិស្ស បុគ្គលិកអប់រំ និងសាធារណៈជនទាំងអស់ដែលកំពុងប្រើប្រាស់បណ្តាញទូរស័ព្ទរបស់ក្រុមហ៊ុន Cellcard អាចប្រើប្រាស់ App “ការអប់រំពីចម្ងាយ – Distance Education” នេះ ដោយឥតគិតថ្លៃទិន្នន័យអ៊ីនធ័រណែត។ នេះជាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនៃស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ក្នុងការរួមចំណែកលើកកម្ពស់គុណភាព និងសមធម៌នៃការអប់រំ ក្នុងអំឡុងពេលនៃការគ្រប់គ្រង បង្ការ និងទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថាថា ៖ “ដើម្បីឱ្យមានសេដ្ឋកិច្ចបែបឌីជីថល លុះត្រា តែមានការអប់រំបែបឌីជីថល”។
ការអប់រំបែបឌីជីថលក្នុងបរិបទឧស្សាហកម្ម៤.0 មានសារៈសំខាន់ខ្លាំងណាស់សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងការបោះជំហានឱ្យក្លាយជាប្រទេសដែលមានសេដ្ឋកិច្ចបែបឌីជីថល និងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល ព្រោះផ្នែកទាំងអស់នេះត្រូវការអ្នកជំនាញជាច្រើនដើម្បីបំពេញការងារ និងគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធឆ្លាតវៃទាំងអស់នោះ។ លោក Ian Watson នាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន Cellcard ក៏បានលើកឡើងថា ៖ “កិច្ចការនេះគឺជាកម្មវិធីប្រកបដោយនវានុវត្តន៍មួយនៃក្រុមហ៊ុន Cellcard ក្នុងការចូលរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងជួយគាំទ្រដល់ការសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្ស ហើយក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនសូមជម្រាបជូនដល់សិស្សានុសិស្សថា Cellcard នឹងនៅទីនេះដើម្បីជួយដល់ការសិក្សា និងការងារនៅថ្ងៃអនាគត”។
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងអម្បាលម៉ាននេះ ជាការបញ្ជាក់ថា ការអប់រំឌីជីថលនិងពីចម្ងាយ នឹងបានទៅដល់ដៃសិស្សានុសិស្សនៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ហើយនឹងកាត់បន្ថយគម្លាតឌីជីថលឲ្យអស់ពីលទ្ធភាព។

Cellcard has launched the Cellcard Free Data Distance Education Program’ to support MoEYS - MPTC for the ‘Distance Education Application | Cellcard
Cellcard has launched the Cellcard Free Data Distance Education Program’ to support MoEYS – MPTC for the ‘Distance Education Application
Published Date: July, Wednesday 15, 2020
Cellcard is pleased to announce today that it has launched a ‘Cellcard Free Data Distance Education Program’ to promote and support the MoEYS – MPTC jointly developed ‘Distance Education Application’. Using the ‘Cellcard Free Data Distance Education Program’ all students and teachers using Cellcard connections in the Kingdom of Cambodia can enjoy hassle- and cost-free access to the Distance Education App every day between 6.00AM to 11.00AM.
The Distance Education Application, launched today (15th July 2020) by MoEYS and MPTC will provide essential digital and distance education to Cambodian students. Under the agreement, Cellcard will be providing free data access to the new ‘Distance Education App’ which has been jointly developed by the MoEYS and MPTC in a bid to maintain education standards during forced school closures in the Kingdom of Cambodia due to COVID-19.
The collaboration and guidance provided by the leaders of both MPTC and MoEYS together with Cellcard’s experts have resulted in the successful development of this eLearning smartphone application which will go a long way in ensuring the Cambodian youth stay engaged and receive high standards of distance learning.
By using the ‘Cellcard Free Data Distance Education Program’, all students and teachers using Cellcard connections in the Kingdom of Cambodia can enjoy hassle and cost-free daily access to the ‘Distance Education app between 6AM -11 AM.
Cellcard Chief Executive Officer, Mr Ian Watson, said: “This is a great innovative program for Cellcard to support the government in its efforts to keep students learning during this time.
“As the proudly Khmer operator we want students to know we are there for them and support them in their studies and future careers.”
The main goal will be to ensure that e-education services reach all students in the Kingdom and that Cambodia will reduce the digital dividend as much as possible. Therefore students can access the digital content from the “Distance Education” app for free with Cellcard.
Mr Watson added that “Cellcard Chairman, Neak Oknha Kith Meng, has been investing in the ICT sector of Cambodia since 1996 and his vision of Digital Cambodia and his tireless support and guidance continue to drive innovative telecommunication solutions to all Cambodian institutions, businesses and individuals.”
Cellcard is the only 100% Cambodian owned and integrated mobile telecommunication service provider and the flagship company of the Royal Group ICT Division. Cellcard has been always committed to supporting the Royal Government of Cambodia in its efforts of Digitalising Cambodia and delivering growth to the national economic and social development.