សែលកាតទទួលបានជ័យលាភីជាបណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តលឿនបំផុតនៅកម្ពុជាពីសន្និសិទទូរស័ព្ទចល័តពិភពលោក 2018​​ (Mobile World Congress 2018) | សែលកាត
សែលកាតទទួលបានជ័យលាភីជាបណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តលឿនបំផុតនៅកម្ពុជាពីសន្និសិទទូរស័ព្ទចល័តពិភពលោក 2018​​ (Mobile World Congress 2018)
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: មិនា, ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍ 01, 2018
ក្រុមហ៊ុន សែលកាត ទទួលបានការទទួលស្គាល់ទូទាំងពិភពលោកនៅក្នុងសន្និសិទចល័តទូរស័ព្ទពិភពលោក2018 (Mobile World Congress 2018) នៅទីក្រុងបាសេឡូណា ប្រទេសអេស្ប៉ាញ ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទចល័តនាំមុខគេនៅកម្ពុជាសម្រាប់ល្បឿនអ៊ីនធើណិត 3G, 4G និងល្បឿនដោនឡូតជារួម។
លោក ចន​​ ចន ណាវ៉ាល នាយកផ្នែកបច្ចេកវិទ្យារបស់សែលកាត បានទទួលពានរង្វាន់ ​ ‘State of Mobile Networks: Cambodia’ report (ស្ថានភាពបណ្ដាញទូរស័ព្ទនៅកម្ពុជា) ពី Open Signal នៅក្នុងសន្និសិទទូរស័ព្ទចល័តពិភពលោក 2018 នៅថ្ងៃពុធទី 28 ខែកុម្ភៈនេះ។
OpenSignal ដែលជាស្ថាប័នវាស់ស្ទង់ល្បឿននៃការប្រើប្រាស់សេវាទូរស័ព្ទទូទាំងពិភពលោក បានចេញផ្សាយរបាយការណ័អំពីការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទចល័តថ្មីនៅថ្ងៃនេះ។​ ក្នុងរបាយការណ៏នោះ បានបង្ហាញថាក្រុមហ៊ុនសែលកាតឈ្នះពានរង្វាន់បួនប្រភេទ​  ដែលបានកើនឡើងចំនួនពីរ ពានរង្វាន់កាលពីខែសីហា ឆ្នាំ 2017 កន្លងទៅ។ យោងតាមរបាយការណ៏ចុងក្រោយនោះដែរ​​ សែលកាតបាន​ ពង្រឹងការនាំមុខគេ លើសេវាទូរស័ព្ទដូចខាងក្រោម៖
• ​ ល្បឿន 4G សម្រាប់ដោនឡូដ
• ​ល្បឿន 3G សម្រាប់ដោនឡូដ
• ទំហំសេវា​ 3G ធំទូលាយ
• ល្បឿនបណ្តាញសេវាទូទៅ
ជាមួយនឹងការវាស់ស្ទង់តាមរយៈទូរស័ព្ទរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ជាង 100 លានដង ដែលបានទាញយកដោយផ្ទាល់ពីទូរស័ព្ទស្មាតហ្វូនទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ចាប់ពីថ្ងៃទី 2 ខែតុលា ដល់ថ្ងៃទី 31 ខែធ្នូឆ្នាំ 2017 នេះគឺជារូបភាពពិតប្រាកដមួយ​ដែលបង្ហាញពីបទពិសោធន៍នៃការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទរបស់អ្នកប្រើទទួលបាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
លោក វ៉ាត់ សុន បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ពានរង្វាន់ដែលយើងទទួលបាននៅថ្ងៃនេះ ជំរុញឲ្យយើងប្ដេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំ ហើយខិតខំឲ្យអស់ពីសមត្ថភាពក្នុងការផ្តល់ឱ្យប្រជាជនកម្ពុជានូវបទពិសោធន៍ល្អបំផុត’’។
“យុទ្ធសាស្រ្តវិនិយោគទៅលើការពង្រីកបណ្តាញទូរស័ព្ទរបស់យើងឱ្យកាន់តែប្រសើរ កាលពីឆ្នាំ 2017 កំពុងតែចាប់ផ្តើមលេចចេញជាលទ្ធផលល្អហើយ។ ការប្រើប្រាស់ទិន្នន័យអ៊ីនធើណិតបានកើនឡើងច្រើនជាង 400% ហើយការប្រើទិន្នន័យអ៊ីនធើណិតជាមធ្យមបានកើនឡើងដល់ 400 MB ក្នុងមួយថ្ងៃ”។
“សែលកាត គឺជាកំលាំងចលករមួយដែលនាំមកនូវការផ្លាស់ប្តូរក្នុងទីផ្សារកម្ពុជា ដោយផ្តល់ឱ្យអតិថិជននូវបណ្តាញទូរស័ព្ទល្បឿនលឿន មានតម្លៃទាបបំផុត រួមជាមួយការផ្ដល់ជូនគម្រោងអ៊ីនធើណិតដែលមានសុពលភាពវែង”។
ទិន្នន័យក្នុងរបាយការណ៍ខាងក្រោមនេះបង្ហាញពីការនាំមុខគេរបស់ក្រុមហ៊ុនសែលកាតនៅក្នុងទីផ្សារ៖
• រក្សាបាននូវល្បឿន 4G នៅ 19.4 MBps ស្របពេលដែល Smart Axiata មានល្បឿន 4G ជាមធ្យម នៅ 16.6 Mbps,
• ល្បឿន 3G អតិបរិមា 2.5 MBps ស្របពេលដែល Smart Axiata មានល្បឿន 1.9 MBps,
• ល្បឿនបណ្តាញសេវាទូទៅ 10.6 MBps ស្របពេលដែល Smart Axiata ទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់ទីពីរជាមួយនឹងល្បឿន 8.8 MBps។
លោក ចន​​ ចន ណាវ៉ាល នាយកផ្នែកបច្ចេកវិទ្យារបស់សែលកាត បានមានប្រសាសន៍ថាក្រុមរបស់គាត់តែងតែធ្វើតេស្តល្បឿនអ៊ីនធើណិត ហើយជាញឹកញាប់លទ្ធផលបានបង្ហាញពីល្បឿន 4G ដែលមានល្បឿនលឿនជាង 40 Mbps ឯណោះ។
លោក ណាវ៉ាល់ បានបន្តថា៖ “យើងក៏បានដាក់ពង្រាយប្រព័ន្ធ LTE Advanced ផងដែរដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា 2CA និង 3CA ដែលអាចផ្ដល់ឲ្យល្បឿនអតិបរមារហូតដល់ 300 Mbps នៅក្នុងទីក្រុងសំខាន់ៗ រួមមានទីក្រុងភ្នំពេញ និងខេត្តសៀមរាប។
“នៅក្នុងតំបន់ដែលមានតម្រូវការអ៊ីនធើណិតខ្ពស់ យើងបានដាក់ពង្រាយបច្ចេកវិទ្យា 4X4MIMO ដែលអាចទាញល្បឿនអតិបរមារហូតដល់ 400 Mbps” ។
“ជាមួយនឹង 3G យើងបានប្រើយុទ្ធសាស្រ្ត 3CC Carrier និងបានដាក់ពង្រាយ 900 MHz ទៅលើប្រព័ន្ធ 3G ដើម្បីអោយដំណើរការសេវាកាន់តែល្អប្រសើរជាងមុន” ។
“នៅក្នុងតំបន់មួយចំនួន យើងកំពុងទទួលបាននូវល្បឿនលឿនគួរឱ្យភ្ញាក់ផ្អើល ប៉ុន្តែការផ្តោតសំខាន់របស់យើង គឺការធានាឱ្យមានស្ថេរភាពនៃល្បឿនរបស់បណ្តាញទូរស័ព្ទរបស់យើងនៅទូទាំងតំបន់ធំៗ “។
កាលពីខែ មករា ​ឆ្នាំ 2017 សែលកាតបានពង្រីកបណ្ដាញសេវាគ្របដណ្ដប់ 4G រហូតដល់ ជាង 2500 កន្លែង ហើយលើសពីនេះទៀត បានប្ដូរបច្ចេកវិទ្យា2G មកកាន់បច្ចេកវិទ្យា RAN 2G / 3G / 4G តែមួយចុងក្រោយបំផុត ទូទាំងប្រទេស។
អំពី OpenSignal
OpenSignal ដែលជាស្ថាប័នអន្តរជាតិជាទីទុកចិត្តលើការធ្វើតេស្តល្បឿនអ៊ីនធើណិត។ ដោយធ្វើការវាស់ស្ទង់ពីការប្រមូលទិន្នន័យរាប់ពាន់លានដងពីទូរស័ព្ទស្មាតហ្វូនរាប់រយលានគ្រឿង ២៤ម៉ោង ជារៀងរាល់ថ្ងៃ  ក្រុមហ៊ុនបានវិភាគបទពិសោធន៍នៃបណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តពិតៗ នៅតាមទំហំ និងប្រេកង់ធំបំផុតក្នុងឧស្សាហកម្មដែលគ្មានខ្សែ ដោយធ្វើទៅលើក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទចល័តតាមប្រទេស តាមតំបន់ និងទូទាំងពិភពលោក។ OpenSignal ជឿថាការវាស់ស្ទង់ពីរបៀបដែលបណ្តាញទូរស័ព្ទធ្វើប្រតិបត្តិការដោយផ្ទាល់តាមរយៈបទពិសោធន៍អ្នកប្រើប្រាស់ គឺជាគន្លឹះក្នុងការកសាងបណ្តាញឥតខ្សែឲ្យល្អជាងមុន។ ការយល់ឃើញរបស់ OpenSignal ត្រូវបានប្រើប្រាស់នៅទូទាំងឧស្សាហកម្មដោយប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទ និយតករទូរគមនាគមន៍ អ្នកផលិតឧបករណ៍ និងអ្នកវិភាគ។

![](http://www.cellcard.com.kh/c/uploads/2018/03/2018-03-01-PHOTO-00000345-1024x768.jpg)
Cellcard has gained global recognition at Mobile World Congress 2018 in Barcelona, Spain, for being Cambodia’s leading mobile operator for 3G, 4G and overall download speed.
Cellcard Chief Technology Officer, Jon Jon Naval, accepted the awards for OpenSignal’s ‘State of Mobile Networks: Cambodia’ report at Mobile World Congress 2018 today (Wednesday 28th February).
![](http://www.cellcard.com.kh/c/uploads/2018/03/2018-03-01-PHOTO-00000343-1.jpg)
New mobile experience data released today from OpenSignal, the global standard for measuring consumers’ real-world mobile network experience, names Cellcard as the winner in four categories – up from winning in two categories in OpenSignal’s previous report in August 2017. According to the latest report, Cellcard has “cemented its lead” in Cambodia winning outright for:
- 4G download speed,
- 3G download speed,
- 3G latency, &
- Overall network speed.
With over 100 million individual measurements taken directly from smartphone devices across Cambodia between 2nd October and 31st December 2017, this is the most representative picture of the real mobile network experience subscribers receive in Cambodia.
“Today’s recognition for Cellcard reinforces our commitment to giving Cambodians the best network experience possible,” Mr Watson said.
“Our strategy to invest heavily in our network upgrades in 2017 is starting to pay off. Mobile data traffic has gone up more than 400% and the average mobile data usage has risen to 400 MB a day. “Cellcard has been a driving force for change in the Cambodian market giving customers the fastest network, the lowest prices and the longest validity for our offers.” Highlights from the report show evidence of the leadership that Cellcard has maintained in the market as it:
![](http://www.cellcard.com.kh/c/uploads/2018/03/open-signal-1024x404.png)
- Maintained 4G speeds at 19.4 MBps with Smart Axiata as the closest rival giving average 4G speeds of 16.6MBps,
- Topped the 3G speeds with an average of 2.5 MBps, with the closest rival being Smart Axiata at 1.9 MBps,
- Delivered an overall network speed was 10.6 MBps with Smart Axiata ranking second with 8.8 MBps.
![](http://www.cellcard.com.kh/c/uploads/2018/03/2018-03-01-PHOTO-00000344-1024x768.jpg)
Cellcard Chief Technology Officer, Jon Jon Naval, said that his team’s tests often showed 4G speeds hitting 40-plus Mbps.
“We have also deployed an LTE Advanced platform using Carrier Aggregation (2CA and 3CA) that can hit maximum speed of 300 Mbps in key cities including Phnom Penh and Siem Reap,” Mr. Naval said.
“In high traffic areas and hotspots, we have also deployed 4X4MIMO that can hit maximum speed of 400 Mbps per sector.”
“With 3G, we enabled a 3CC Carrier strategy, and deployed 900 MHz on 3G for better indoor penetration.”
“In some areas we are achieving amazingly high speeds, but our main focus is on ensuring consistency of network across wider regions.”
Since January 2017 Cellcard has extended its coverage footprint to 2,500+ 4G sites and swapped out 2G technology for the latest single RAN 2G/3G/4G technology nationwide.
![](http://www.cellcard.com.kh/c/uploads/2018/03/2018-03-01-PHOTO-00000346-1024x768.jpg)
About OpenSignal:
OpenSignal, a mobile analytics company, is the global standard for measuring real-world mobile network experience. Using billions of measurements collected 24/7 from tens of millions of smartphones, the company analyzes real-world mobile network experience at the largest scale and frequency in the wireless industry: by operator and by country, regionally and worldwide. OpenSignal believes measuring how the network performs directly through users’ eyes is key to building better wireless networks. OpenSignal’s insights are used across the industry by mobile operators, telecoms regulators, equipment manufacturers and analysts.