ពិព័រណ៍ទូរស័ព្ទទំនើបដោយសែលកាត ផ្ដល់ជូន 4G | សែលកាត
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី29 មករា៖ ក្រោមកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីលើកទឹកចិត្តប្រជាជនខ្មែរឲ្យបានស្វែងយល់ ពីល្បឿនដ៏អស្ចារ្យ និង ភាពងាយស្រួល តាមរយៈការផ្ដល់ជូននូវបទពិសោធនៃគុណភាពប្រព័ន្ធ 4G LTE ក្រុមហ៊ុនសែលកាតបានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនផលិតទូរស័ព្ទឈានមុខចំនួន 6 ក្រុមហ៊ុន ដើម្បីរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍ទូរស័ព្ទទំនើប 4G LTE លើកដំបូងក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ព្រឹត្តិការណ៍ “ពិព័រណ៍ទូរស័ព្ទទំនើប 4G LTE” ដែលប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី29-31 មករា នេះ មានការចូលរួមសហការរវាងក្រុមហ៊ុនសេវាទូរស័ព្ទចល័តជាមួយក្រុមហ៊ុន Oppo, Microsoft, LG, Polaris និង Blackview/Xiaomi ដើម្បីផ្ដល់ជូនអតិថិជនទាំងអស់នូវទូរស័ព្ទទំនើប 4G LTE ពិសេស ដ៏សំបូរបែប ហើយមានផ្ដល់ជូនកាដូ និងការបញ្ចុះតម្លៃពី 5% ដល់ 50% ព្រមទាំងកញ្ចប់គម្រោងសែលកាតឥតគិតថ្លៃផងដែរ។ ឧទាហរណ៍ដូចជា ស្មាតហ្វូនប្រើ 4Gបានរបស់ LG មាន គម្រោងសែលកាតឥតគិតថ្លៃរហូតដល់ 670ដុល្លារ ខណៈស្មាតហ្វូនប្រើ 4Gបានរបស់ Microsoft ក៏មានកញ្ចប់គម្រោងរហូតដល់ 660ដុល្លារ ផងដែរ។ សែលកាតក៏បានផ្ដល់ជូនកញ្ចប់គម្រោងបណ្ដាញសង្គមឥតគិតថ្លៃ និងឥតកំណត់ដូចជា Line និង Viber សម្រាប់ម៉ូដែលទូរស័ព្ទដែលបានកំណត់មួយចំនួនផងដែរ។
បញ្ជរតាំងបង្ហាញជាច្រើនក្នុង ព្រឹត្តិការណ៍នេះមិនត្រឹមតែមានទូរស័ព្ទទំនើបចុងក្រោយបំផុតនោះទេ ប៉ុន្តែក៏មានល្បែងកម្សាន្ត ការចាប់រង្វាន់ និងកម្មវិធីសប្បាយៗជាច្រើនទៀត ដែលមានការចែកជូនដូចជា ដងថតselfie និង ដុំសាកទូរស័ព្ទ ជាដើមក្នុងចំណោមរបស់ផ្សេងៗជាច្រើនទៀត។
ថ្លែងក្នុងឱកាសពិព័រណ៍នេះ លោក អៀន វ៉ាតសុន នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនសែលកាត បានឲ្យដឹងថា “នេះជាឱកាសដ៏អស្ចារ្យមួយសម្រាប់អតិថិជនដើម្បីស្វែងរកម៉ូដែលទូរស័ព្ទ ទំនើបថ្មីចុងក្រោយតម្លៃសមរម្យពីក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិល្បីៗដែលអាចប្រើ បច្ចេកវិទ្យា 4G LTE បាន។” លោកក៏បានបន្ថែមទៀតថា “គោលបំណងយើងក្នុងការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍រយៈពេលបីថ្ងៃនេះ គឺដើម្បីផ្ដល់ឱកាសសម្រាប់ប្រជាជនខ្មែរឲ្យទទួលបានបទពិសោធជាមួយល្បឿន និងគុណភាព អ៊ីនធើណិត 4G LTE ជាមួយការស្មាតហ្វូនលក់បញ្ចុះតម្លៃ និងគម្រោងសែលកាតឥតគិតថ្លៃផងដែរ។”
អ្នករៀបចំកម្មវិធីសែលកាត ក៏ផ្ដល់ឱកាសដល់អតិថិជនឲ្យទទួលបានលេខពិសេស តាមលក្ខខណ្ឌងាយៗ ដោយគ្រាន់តែបញ្ចូលលុយទូរស័ព្ទយ៉ាងតិច 1ដុល្លារ និងភ្ជាប់គម្រោង XG ឬ គម្រោងអស្ចារ្យប៉ុណ្ណោះ។
បើប្រៀបធៀបជាមួយ3G ប្រព័ន្ធ 4G LTE ផ្ដល់ជូនល្បឿនអ៊ីនធើណិតលឿនគ្មានគូប្រៀប។ ជាឧទាហរណ៍ ការទាញយកហ្គេមមួយទំហំ 20MB ចំណាយពេលមិនដល់25វិនាទីផងបើប្រៀបជាមួយ 3G គឺដល់ទៅ 3នាទីឯណោះ។ ការបង្ហោះរូបភាពផ្សេងៗ មិនដល់មួយវិនាទីផងបើប្រៀបធៀបជាមួយ 3G គឺចំណាយពេលដល់ទៅ 25វិនាទី ហើយចំពោះការមើលវីដេអូគុណភាពច្បាស់តាមអ៊ីនធើណិតវិញ គឺមិនដល់ 30វិនាទីផង ខណៈ 3G វិញចំណាយពេលពី1នាទីទៅ5នាទី។
ប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការ 4G LTE របស់សែលកាត គ្របដណ្ដប់ទូទាំងរាជធានីភ្នំពេញ និងតាមបណ្ដាខេត្តទាំង6 រួមានខេត្តបាត់ដំបង បន្ទាយមានជ័យ សៀមរាប ព្រះសីហនុ កំពង់ចាម និង ស្វាយរៀង។

Phnom Penh, January 29: In an effort to encourage more Cambodians to discover the speed and convenience that a quality 4G experience offers, Cellcard has partnered with six leading phone manufacturers to organize the nation’s first 4G Festival.
The “4G Device Festival”, which kicks-off from January 29-31 here, has the telco teaming up with Oppo, Microsoft, LG, Polaris, Meizu and Blackview/Xiaomi to offer consumers a comprehensive range of special 4G smartphone offers, gifts, discounts ranging from 5% to 50% plus free Cellcard bundles. LG 4G-capable smartphones, for instance, come with Cellcard freebies up to $670 while Microsoft 4G-capable smartphones come with goodies up to $660. Cellcard is also throwing in free social packs including unlimited Line and Viber packages for selected smartphone models.
The festival showcases booths featuring not only the latest smartphones but also games, lucky draws and other fun, exciting activities, which include free giveaways of selfie sticks and power banks, among others
“This is a great opportunity for consumers to check out the latest, most affordable phone models from international brands that support 4G-LTE technology,” said Cellcard CEO Ian Watson. “Our aim in organizing this three-day festival is to provide opportunities for more Cambodians to experience the speed and quality of a 4G network with discounted smartphones and free Cellcard bundles.”
Organizer Cellcard is also giving consumers the chance to obtain special phone numbers by simply topping up for a minimum of $1 and subscribing to their XG or Osja plan.
Compared to 3G, 4G-LTE offers unparalleled speeds. For instance, downloading a 20MB game takes less than 25 seconds compared to three minutes on 3G. Images are uploaded in less than a second compared to 3G’s 25 seconds and High Definition videos streamed in less than 30 seconds in contrast to 3G’s time of anywhere between one to five minutes.
Cellcard’s 4G coverage is available in Phnom Penh and six other provinces – Battambang, B. Meanchey, Siem Reap, Sihanoukville, Kampong Cham and Svay Rieng.