ក្រុមហ៊ុន សែលកាត និង អ៊ីហ្សីខម របស់ ក្រុមហ៊ុន រូយ៉ាល់ គ្រុប រួមគ្នាគាំទ្រ អង្គភាពការពារកុមារ (CPU) និងនគរបាលជាតិកម្ពុជា (CNP) ក្នុងការរៀបចំសន្និសីទកោសល្យវិច្ច័យឌីជីថលឆ្នាំ២០២២។ | សែលកាត
ក្រុមហ៊ុន សែលកាត និង អ៊ីហ្សីខម របស់ ក្រុមហ៊ុន រូយ៉ាល់ គ្រុប រួមគ្នាគាំទ្រ អង្គភាពការពារកុមារ (CPU) និងនគរបាលជាតិកម្ពុជា (CNP) ក្នុងការរៀបចំសន្និសីទកោសល្យវិច្ច័យឌីជីថលឆ្នាំ២០២២។
ថ្ងៃចេញផ្សាយ: ធ្នូ, ថ្ងៃ​សុក្រ 16, 2022
សន្និសីទនេះប្រមូលផ្ដុំដោយអ្នក​ចូលរួមដែល​មានវត្តមានពី​អង្គភាពនានាដូចជា អង្គភាពការពារកុមារ អង្គភាពទប់ស្កាត់បទល្មើសលើកុមារតាមបណ្ដាញអ៊ីនធឺណិត នាយកដ្ឋានប្រឆាំងបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យារបស់នគរបាលជាតិកម្ពុជា នាយកដ្ឋានប្រឆាំងការជួញដូរមនុស្ស និងការពារអនីតិជន និង នាយកដ្ឋាននគរបាលបច្ចេកទេស និងវិទ្យាសាស្ត្រ។ សន្និសីទនេះ​ក៏នឹង​ត្រូវបានចូលរួមដោយ​ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ អ្នកជំនាញនៃ​​ឧស្សហកម្មនានា អ្នកជំនាញ
បច្ចេកវិទ្យា ​តំណាងពីវិស័យអប់រំ រួមគ្នាដើម្បី​ពិនិត្យមើល​ស្ថានភាព​នៃឧក្រិដ្ឋកម្មឌីជីថល​នៅកម្ពុជា ​ និងផ្លាស់ប្ដូរចំណេះ​ក្នុង​គោល​បំណង​ពង្រឹង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការឆ្ពោះទៅរកការស៊ើបអង្កេត និងទប់ស្កាត់ទុកជាមុន។
ភាពជឿនលឿនក្នុងបណ្ដាញទំនាក់ទំនងបច្ចេកវិទ្យា និង​ការរីកដុះដាល​នៃ​​ឧបករណ៍តភ្ជាប់ រួមផ្សំ​ជាមួយនឹងស្ថានភាពនៃជំងឺកូវិដ១៩ផងនោះ បាន​ធ្វើឲ្យមាន​សន្ទុះនៃ​ការប្រើប្រាស់និង​តម្រូ​វការ​​​នៃការភ្ជាប់​ទំនាក់ទំនង​ ដែលនេះមិនមែន​សម្រាប់តែ​អាជីវកម្មតែប៉ុណ្ណោះទេ គឺសម្រាប់​ទំនាក់ទំនងសង្គម​ផងដែរ។ ខណៈពេលដែលទំនាក់ទំនងអនឡាញ ​ផ្ដល់​នូវភាពងាយស្រួល​និង​អត្ថប្រយោជន៍ជាក់​លាក់ណាមួយ វា​ក៏ពាំនាំមកនូវ​​បញ្ហា​ប្រឈមថ្មីផងដែរ​ជាពិសេសគឺកើតឡើង​ទៅលើកុមារ។
សន្និសីទកោសល្យវិច្ច័យឌីជីថល នឹងលើកឡើង​ពីបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះផ្ដោត​លើ​ការ​ការពារ​ កុមារ​ និង​បង្ហាញពីអត្ថប្រយោជន៍​ សមត្ថភាព
និង​គុណតម្លៃនៃ​ភស្តុតាង​ឌីជីថល​ក្នុង​ការ​ស៊ើប​អង្កេត​នានា។ អង្គភាព​ការពារកុមារ ​បាន​នឹងកំពុងធ្វើការ​ជាមួយនឹង ​​នគរបាលជាតិកម្ពុជា អស់​
រយៈពេលជាង​មួយទស្សវត្សរ៍មកហើយ ដូចដែលបានអនុញ្ញាតនៅក្រោមអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់រវាងស្ថាប័នទាំងពីរ។
ចំណុចសំខាន់ៗ​ក្នុង​របៀបវារៈនៃសន្នីសីទរយៈពេលពីរថ្ងៃនោះគឺមានដូចជា ​នាយកដ្ឋាន​នៃ​នគរ​បាលជាតិកម្ពុជា​នឹងលើកឡើងពីសមត្ថភាពឌីជីថលកោសល្យវិច្ច័យ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍​​មានប្រធានបទស្ដីពី​ក្របខ័ណ្ឌបទប្បញ្ញត្តិរបស់ខ្លួនសម្រាប់អាជីវកម្ម​ផ្ដត់ផ្គង់​សេវាកម្មអ៊ីនធីណិត ស្រប​ពេល​ដែល​ម្ចាស់អាជីវកម្ម​ផ្ដត់ផ្គង់​សេវាកម្មអ៊ីនធីណិតនឹងបង្ហាញពី​ការគាំទ្ររបស់ពួកគេ​លើការស៊ើបអង្កេត។ ចំណែកឯ​នាយកដ្ឋានប្រឆាំងបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យា នាយកដ្ឋាននគរបាលបច្ចេកទេស និងវិទ្យាសាស្ត្រ និង​ នគរបាលជាតិកម្ពុជា​​​មានប្រធានបទស្ដីអំពីការបង្ហាញនូវសមត្ថភាពបច្ចេកវិទ្យា។
ក្រុមហ៊ុនព័ត៌មាននិងទំនាក់ទំនងបច្ចេកវិទ្យា និង​ប្រតិបត្តិករ​ទូរគមនាគមន៍របស់ ក្រុមហ៊ុន រូយ៉ាល់ គ្រុប ពោលគឺ អ៊ីហ្សីខម និង​ សែលកាត បានប្តេជ្ញាធ្វើការជាមួយសង្គមស៊ីវិលរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងអ្នកដឹកនាំឧស្សាហកម្ម ដើម្បីជួយគាំទ្រ និងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមអ៊ីនធឺណិត និងករណី​ឧក្រិដ្ឋកម្មតាមអ៊ីនធឺណិតផ្សេងៗទៀត។ ប្រធានផ្នែកកិច្ចការសាជីវកម្មរបស់ សែលកាត លោក Laszlo Barta និងនាយកប្រតិបត្តិ អ៊ីហ្សីខម លោក Yuni Lee ក៏នឹងរៀបរាប់អំពីការអនុវត្តបច្ចុប្បន្នដែលរួមចំណែកដល់សុវត្ថិភាពឌីជីថលផងដែរ។
លោក Laszlo Barta ប្រធានផ្នៃកសាជីវកម្មរបស់ សែលកាត បានថ្លែងថា៖ “មនុស្សភាគច្រើន​​ប្រើ​ប្រាស់អ៊ីនធឺណិតពីទូរស័ព្ទដៃរបស់ពួកគេ ហើយពាក់កណ្ដាល​នៃប្រជាជនទាំងនោះ​គឺមានអាយុតិចជាង៣០ឆ្នាំ ដែលក្នុងនោះមាន ៣៧ភាគរយ គឺជាកុមារ​ដែលមានអាយុក្រោម​១៨ឆ្នាំ។ ក្នុងនាមជាប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ យើងគោរពតាមច្បាប់កំណត់ដោយ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ព្រមជាមួយនឹងក្រសួងមហាផ្ទៃ​ដើម្បីធានាមិនត្រឹមតែការប្រកួតប្រជែងដោយយុត្តិធម៌ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែសុវត្ថិភាពសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ទាំងអស់។ ការចុះបញ្ជីស៊ីមគឺជាតម្រូវការសំខាន់សម្រាប់ការចូលប្រើ និងការភ្ជាប់ទូរស័ព្ទ។ នេះធានាថារាល់លេខត្រូវបានកំណត់ រាល់សកម្មភាពដែលអាចតាមដានបានចំពោះបុគ្គល។ ការធ្វើរបៀបនេះធានាបាន​នូវការកំណត់អត្តសញ្ញាណរបស់​លេខស៊ីម និងកំណត់ រាល់សកម្មភាពដែលអាចតាមដានបានចំពោះបុគ្គល។
សមត្ថភាពនេះអាចដើរតួជាអ្នករារាំងសកម្មភាពឧក្រិដ្ឋកម្ម ក៏ដូចជាព័ត៌មានដ៏មានតម្លៃសម្រាប់ការស៊ើបអង្កេតឧក្រិដ្ឋកម្មណាមួយ។ ដើម្បី​ធានានូវប្រតិបត្តិការដូចនេះ យើង​បានធ្វើឲ្យមានភាពឌីជីថល​ពីរបៀប​ដែលក្រុមលក់ និងអ្នកតំណាងចែកចាយ​របស់យើង លក់ និង​ចុះបញ្ជីស៊ីមកាត តាម​រយៈ​កម្មវិធីក្នុង​ទូរស័ព្ទ និងមានយុទ្ធនាការបន្តដើម្បីរំលឹកអតិថិជនឱ្យរក្សាព័ត៌មានរបស់ពួកគេឱ្យទាន់សម័យកាល។ យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលបានចូលរួមក្នុងសន្នីសីទនេះ និងជាផ្នែកមួយនៃការពិភាក្សាបន្តស្តីពីវិធីកែលម្អ និងអនុវត្តបច្ចេកវិទ្យា និងច្បាប់ ដើម្បីស្របជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃការប្រើប្រាស់ឌីជីថល និងភាពអាស្រ័យបាន។”
លោកស្រី Yuni Lee Heathcote អគ្គនាយិការក្រុមហ៊ុន អ៊ីហ្សីខម បានបញ្ចាក់ថា៖ “បេសកកម្មរបស់ អ៊ីហ្សីខម គឺដើម្បីលើកកម្ពស់របៀបរស់នៅ និងស្តង់ដារឌីជីថល សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប។ អត្រាប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិតក្នុងគ្រួសាររបស់ប្រទេសកម្ពុជាមានការកើនឡើងយ៉ាងប្រសើររហូតដល់ 53 % បើប្រៀបធៀបទៅនឹងប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍទូទៅចំនួន57 % * ។ ស្របពេលជាមួយនេះដែរ វាក៏ជាការព្រួយបារម្ភយ៉ាងខ្លាំងដែលអាត្រាកុមារប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិតរហូតដល់20 % ត្រូវបាននិងកំពុងប្រឈមមុខនិងបញ្ហាកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទ និងការរំលោភបំពានតាមអនឡាញ (OCSSEA) ។
អ៊ីហ្សីខម បានប្តេជ្ញាចិត្តធ្វើការជាមួយអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីកាត់បន្ថយបញ្ហាកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទ និង ការរំលោភបំពានលើកុមារតាមអនឡាញនេះ តាមរយៈការការពារឯកជនភាព ដែលមានដូចជាការការពារទិន្នន័យ​ អត្តសញ្ញាណរបស់បុគ្គល ​និងធានានូវសុវត្ថិភាពគ្រប់បែបយ៉ាងតាមប្រព័ន្ធអ៊ិនធឺណិត។ ដូច្នេះយើងអាចផ្តល់ជូនដល់អតិថិជនទាំងអស់របស់យើងនូវអ៊ិនធឺណិតដែលគួរជាទីទុកចិត្ត ដើម្បីប្រើប្រាស់ក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃតាមបែបឌីជីថលដោយមានតម្លៃសីលធម៌ត្រឹមត្រូវពីគ្រប់វិស័យនៃជីវិត ។”
*ដកស្រង់ចេញពី statistics global internet access rate 2005-21
ប្រទេសកម្ពុជាគឺជាអ្នកទទួលការបញ្ជូនបន្តរបស់មជ្ឈមណ្ឌលជាតិសម្រាប់ការបាត់ខ្លួន និងការកេងប្រវ័ញ្ចលើកុមារ ដែលត្រូវបានរាយការណ៍ដោយក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាផ្សេងៗដូចជាហ្វេសបុក និង តិកតុក ជាដើម។ ចំនួននៃការបញ្ជូនបន្តសំខាន់ៗដែលត្រូវបានធ្វើឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំនៅគ្រប់ប្រទេសទាំងអស់ ត្រូវការយន្តការទាន់ពេលវេលា ដើម្បីសាកល្បងការបញ្ជូនទាំងនេះ។ ផ្នែកសំខាន់នៃដំណើរការនោះគឺសមត្ថភាពក្នុងការផ្គូរផ្គងព័ត៌មានដែលពាក់ព័ន្ធជាមួយអ្នកប្រើប្រាស់។ នេះគឺជាតួនាទីដ៏សំខាន់មួយរបស់ឧស្សាហកម្ម ព័ត៌មាន​ និងទំនាក់ទំនងបច្ចេកវិទ្យា។ សន្និសីទនេះនឹងជួយលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសមត្ថភាពអ្នកផ្គត់ផ្គង់សេវាអ៊ីនធឺណិត នៅកម្ពុជា ដើម្បីគាំទ្រដល់ការស៊ើបអង្កេត។
សន្និសីទកោសល្យវិច្ច័យឌីជីថល ដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយ​ អង្គភាព​ការពារកុមារ​ រួមគ្នាជាមួយ​នឹង​នគរបាលជាតិ​ ឧបត្ថម្ភដោយក្រុម​របស់​ រូយ៉ាល់ គ្រុប ដែលមានដូចជា ​សែលកាត​ អ៊ីហ្សីខម និង​សណ្ឋាគារកាំបូឌីយ៉ាណា នឹងប្រារព្ធឡើងនៅថ្ងៃទី ១៤ ដល់ ទី១៥ ខែធ្នូ នៅសណ្ឋាគារកាំបូឌីយ៉ាណាភ្នំពេញ និងមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំជាង ៦០រូប ទាំងសមាសភាពតំណាងមកពីរាជរដ្ឋាភិបាល និង ស្ថាប័នឯកជន។
អំពីក្រុមហ៊ុន រូយ៉ាល់ គ្រុប
ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងការវិនិយោគជាយុទ្ធសាស្ត្ររបស់កម្ពុជា រ៉ូយ៉ាល់ គ្រុប ត្រូវបានទទួលស្គាល់ថាជាក្រុមហ៊ុនអាជីវកម្មដែលមានថាមពល និងចម្រុះបំផុតក្នុងប្រទេស។ ជាមួយនឹងចំណាប់អារម្មណ៍នៅក្នុងឧស្សាហកម្មជាច្រើនរួមមានទូរគមនាគមន៍ ការដឹកជញ្ជូន ថាមពល ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងការកម្សាន្ត ធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ការធានារ៉ាប់រង សណ្ឋាគារ និងរមណីយដ្ឋាន ការអប់រំ ការអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ ការជួញដូរ និងកសិកម្ម។

Royal Group’s Cellcard and Ezecom lend its support to the Child Protection Unit (CPU) and the Cambodian National Police (CNP) in hosting the 2022 Digital Forensics Symposium. | Cellcard
Royal Group’s Cellcard and Ezecom lend its support to the Child Protection Unit (CPU) and the Cambodian National Police (CNP) in hosting the 2022 Digital Forensics Symposium.
Published Date: December, Friday 16, 2022
The symposium brings together members of the Child Protection Unit and its Internet Crimes Against Children Unit, CNP’s Anti Cyber Crime Department (ACCD), Anti Human Trafficking and Juvenile Protection Department (AHTJP), Technical and Scientific Police. The symposium will also be attended by the Ministry of Post and Telecommunications (MPTC), industry professionals, technology experts and academics to examine the state of digital crimes in Cambodia and participate in a knowledge exchange with the aim of fortifying cooperation towards investigation and prevention.
The advancement in network technologies and proliferation of connected devices, compounded with the Covid-19 situation, has hastened the adoption and demand for connectivity, not only for business continuity, but for most, if not all, social interactions. While this brings about certain conveniences and benefits, this also presents new challenges, especially for children.
The Digital Forensics Symposium will outline these challenges, focusing on child protection, and present the benefits, capabilities, and value of digital evidence in all investigations. The CPU has been working in cooperation with the CNP for almost a decade, as authorized under their Memorandum of Understanding.
Key inclusions in the two-day agenda include presentations from the CNP Department on forensic digital capabilities, the MPTC on its regulatory framework for ISP, ISP presentations on their support to investigations, and technology capabilities demonstrations from the ACCD, TSP and CPU.
Royal Group’s ICT companies, Cambodia’s telco operator, Cellcard, and internet service provider, Ezecom, have committed to working with civil society the Royal Government of Cambodia, and industry leaders to proactively support and combat online child sexual exploitation, and other internet enabled crimes.
Cellcard and Ezecom participates through a joint sponsorship of the symposium, with the attendance of members of its management team to explore ways forward in ensuring the safety of Cambodians as they navigate their growing digital ecosystem. Cellcard’s Chief Corporate Affairs
Officer, Laszlo Barta, and Ezecom’s Chief Executive Officer, Yuni Lee will also outline current practices that contribute to digital safety.
“Most people access the internet from their mobile phone, and in Cambodia, over 50% of the population is below 30 years old, 37% are children below 18 years old. As a telco operator we abide by the rules set out by the MPTC and the Ministry of Interior (MOI) to ensure, not only fair competition, but security for all users. SIM registration is a key requirement for mobile access and connectivity. This ensures that every number is identified, every activity traceable to individuals. This capability can serve as a deterrent for criminal activity and valuable information for any criminal investigation. To ensure this process, we have digitized the way our sales teams and dealers sell and register SIM cards with an app. And have ongoing campaigns to remind customers to keep their information updated. We are pleased to be attending the symposium and be part of the on-going discussion on how to improve and implement technology and legislation to coincide with growing digital use and dependency.” – Laszlo Barta, Cellcard CCAO
“Ezecom is on a mission to elevate digital lifestyle and standards for every Cambodian. The household internet penetration for The Kingdom has increased healthily to 53% compared to average developing countries of 57%*. On this note, it is also very alarming know up to 20% of internet-using children is exposed to OCSEA (online children sexual exploitation and abuse).
Ezecom is committed to work with relevant authorities to drive down this OCSEA exposure through data privacy and protection policy spanning from data identification, storage and retrieval and security aspects. So that we are able to provide to our esteemed customers, a trusted platform to carry on their daily digital lives with sound moral values from all walks of life.” In the words of Ezecom CEO, Ms. Yuni Lee Heathcote.
*quoted from statists global internet access rate 2005-21
Cambodia is a recipient of National Centre for Missing and Exploited Children (NCMEC) referrals, which are reported by various technology companies such as Facebook and TikTok, among others. The substantial number of referrals that are made each year in every country necessitates a timely mechanism to triage these referrals. A key part of that process is the ability to match relevant information with users. This is one of the key roles of the ICT industry. This symposium will help promote awareness of ISP capabilities in Cambodia to support investigations.
The Digital Forensics symposium, hosted by the CPU in Cooperation with the CNP, sponsored by the Royal Group, Cellcard, Ezecom and Hotel Cambodiana, will be held on 14-15 December at Hotel Cambodiana Phnom Penh and attended by over 60 leaders across government and private institutions.